» آرشیو مطالب » بازگشایی تالار فرهنگ بعد از 44 سال با نمایشی از علیرضا کوشک جلالی
تالار فرهنگ تهران
آرشیو مطالب - برگزیده - تئاتر ایران

بازگشایی تالار فرهنگ بعد از 44 سال با نمایشی از علیرضا کوشک جلالی

آذر 5, 1402 زمان مطالعه: 2 دقیقه 0

تالار فرهنگ بعد از سال‌ها بازگشایی و میزبان نمایش «جنون محض» به کارگردانی علیرضا کوشک‌جلالی می‌شود.

به گزارش رسانه خبری تئاترآنلاین، تاتر فرهنگ بعد از 44 سال مجددا بازگشایی و میزبان نمایش «جنون محض» به کارگردانی علیرضا کوشک‌جلالی خواهد بود.

تالار فرهنگ در سال ۱۳۱۴، به منظور اجرای انواع موسیقی و اجرای تئاتر ساخته شد.این تالار یک سالن آمفی تئاتر ویژه موسیقی، نمایش و همایش مربوط به دوره پهلوی است و در تهران، خیابان حافظ، بعد پل حافظ و در شرق تالار وحدت واقع شده‌است. این اثر در تاریخ ۲۲ مرداد ۱۳۸۴ با شمارهٔ ثبت ۱۳۰۷۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.

تالار فرهنگ.jpg 2

طراح و سازنده این بنای تاریخی و فرهنگی که به ثبت ملی نیز رسیده است، یک معمار ارمنی صاحب‌نام ساکن تبریز به نام اوژن آفتاندلیانس بود که ساخت بناهای مطرحی همچون؛ کاخ‌های نیاوران، بابل، سعد آباد، فرح آباد، موزه کلیسای وانک اصفهان و چندی دیگر را در کارنامه خود دارد. سبک معماری این بنای یک طبقه نئوکلاسیک می‌باشد و محوطه داخلی سالن در ۱.۵ طبقه است. ظرفیت حدودی تالار در طبقه همکف ۳۸۰صندلی و ظرفیت طبقه بالکن ۱۶۰صندلی می‌باشد.

تالار فرهنگ.jpg 3

مالکیت اثر ملی در اختیار وزارت آموزش و پرورش است و اکنون با نگاه مساعد مدیران نسبت به مقوله فرهنگ و هنر، قرار است در اختیار گروه‌های هنری برای اجرای نمایش های حرفه‌ای قرار بگیرد.

نخستین اثری که از اواسط آذرماه در این تالار به روی صحنه می‌رود، نمایش «جنون محض» است که توسط مایکل فرین نویسنده آلمانی نوشته شده و با ترجمه و کارگردانی علیرضا کوشک‌جلالی به روی صحنه می‌رود.

به این نوشته امتیاز بدهید!

امتیاز 5.00

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×