افزایش بودجه تئاتر یکی از اولویت‌های کمیسیون فرهنگی

نائب رئیس کارگروه هنر و رسانه مجلس گفت: تئاتر یکی از اولویت‌های کمیسیون فرهنگی است که در بررسی لایحه بودجه در مجلس، میزان بودجه این بخش نسبت به گذشته پررنگ‌تر خواهد شد.

 جمشید جعفرپور نائب رئیس کارگروه هنر و رسانه در گفت و‌گو با خبرنگار تئاتر فارس درباره کارگروه متبوعش با موضوع تئاتر گفت: در جلسه سوم دی ماه کاگروه هنر و رسانه حمید شاه‌آبادی معاون امور هنری وزارت ارشاد به همراه قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی گزارشی از حوزه معاونت هنری ارشاد به ویژه هنرهای نمایشی ارائه دادند.

* ارائه گزارش معاون امور هنری وزارت ارشاد در کارگروه هنر و رسانه

وی ادامه داد: در این گزارش از فرآیند نظارتی در تئاتر از مرحله نمایشنامه‌‌نویسی تا پیش از اجرا، نظارت‌های موردی و نقطه‌‌ای که در زمان اجرا صورت می‌گیرد؛ در خصوص فضای تئاتر کشور، مسائل و موضوعات مهمی که برای تئاتری‌ها وجود دارد؛ درباره تلاش‌هایی که درباره عمومیت پیدا کردن تئاتر و فعالیت‌هایی که انجام شده تا از مرکزیت تهران خارج شده و به سمت سراسر کشور برود.

همچنین نحوه نظارت بر اجرا آثار نمایشی در استان‌ها و سازوکاری که وجود دارد؛ جزء موارد این گزارش بود البته به دلیل کمبود زمان کافی جلسه به نهایت نرسید و باید در جلسات بعدی از گزارشات معاونت هنری در کار گروه استفاده کنیم.

* از دید کمیسیون فرهنگی تئاتر بسیار مهم است/ شرایط آموزش استعدادهای تئاتر کشور باید فراهم شود

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس نهم با بیان اینکه کارگروه هنر و رسانه در حال بررسی مسائل مربوط به سینماست، بیان داشت: فعلاً در حال بررسی سینما هستیم اما زمان باید اجازه دهد تا همه حوزه‌های را مورد بررسی قرار دهیم. به طور حتم تئاتر مهم است و به آن خواهیم پرداخت منتها ابتدا باید در سینما به یک جمع‌بندی برسیم. از دید کمیسیون فرهنگی تئاتر بسیار مهم است.

جعفرپور افزود: در واقع زمانی می‌توانیم سینما و بازیگر خوب داشته باشیم که تئاتر خوب را داشته باشیم. بهترین بازیگران سینما، تئاتری بودند و هستند. همه بازیگر مطرح سینما خاک صحنه تئاتر را خورده‌اند. اعتقادمان این است که حوزه هنرهای نمایشی باید تقویت شود. البته تئاتر نباید منحصر به تهران باشد و باید در استان‌ها زمینه‌های مختلف اعم از رشد نمایشنامه‌نویس، تربیت کارگردانان و بازیگران را فراهم سازیم که البته مقدورات ما در زمینه‌ بودجه‌ است که مقداری تنگنا داریم. قطعاً باید یکی از اولویت‌های معاونت هنری وزارت ارشاد تئاتر باشد. موارد که مطرح کردم جهت‌گیری و اهداف کارگروه هنر و رسانه و کمیسیون فرهنگی نسبت به تئاتر است.

* هدف کمیسیون فرهنگی مجلس حرکت به سمت عناصر تاثیرگذار در تئاتر است

نائب رئیس کارگروه هنر و رسانه درباره افزایش بودجه تئاتر نیز گفت: لایحه بودجه که به مجلس بیاید بخش‌های مرتبط با کمیسیون فرهنگی از جمله تئاتر، جز اولویت‌هایی است که ما باید آنها را نسبت به گذشته پررنگ ببینیم تا به واسطه آن نیروهای مستعد شناسایی و آموزش ببینند، همچنین سالن‌هایی که واقعاً قابلیت اجرای تئاتر در آن باشد، ایجاد شوند زیرا در شهرستان‌ها کشورمان در این امر به دلیل ساخت سالن‌های چند منظوره که کفاف اجرای تئاتر را نمی‌دهند، فقیر هستیم. لذا با توجه به این مؤلفه‌ها باید توجه ویژه‌ای به تئاتر کشور شود.

به گفته جعفرپور در حوزه تئاتر باید به سمت همه عناصر تأثیرگذار برویم و این هدف کمیسیون فرهنگی مجلس نیز است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: یکی از آسیب‌های ما در حوزه هنرهای نمایشی این است که خروجی‌ها از مراکز آموزش عالی در نقطه‌ای نیستند که جوابگو نیازهای ما باشند. بخشی از تئاترهای ما از متون ترجمه شده تغذیه می‌شود. متأسفانه گویا در فضای تئاتر اجرای آثار غیربومی از یک سطح بهتری برخوردار است ولی اعتقاد من این است که باید نمایشنامه‌نویسانی با قلم خوب و با موضوعات فاخر داشته باشیم که بتواند ارتباطی مناسب با توده مردم برقرار کند.

فارس

دیدگاه

  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

برنامه اجراهای اولین روز «تئاتر صاحبدلان» اعلام شد

«فقط بخاطر تو»، «آسمانی دیگر» و «هشت» عنوان سه نمایشی است که عصر امروز اول بهمن با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در دهمین دوره «تئاتر صاحبدلان» اجرا می‌شوند. به گزارش تئاتر آنلاین، امروز اول بهمن ماه در ادامه اجراهای دهمین دوره «تئاتر صاحبدلان» نمایش‌های «فقط بخاطر تو» به کارگردانی مرتضی وکیلیان و «آسمانی دیگر» به کارگردانی