» آرشیو مطالب » فراخوان سیزدهمین جشنواره تئاتر کُردی سقز منتشر شد
2122792
آرشیو مطالب - استان ها

فراخوان سیزدهمین جشنواره تئاتر کُردی سقز منتشر شد

تیر 8, 1395 0

سنندج – فراخوان سیزدهمین جشنواره تئاتر کُردی شامل مقررات حضور و گاه شمار آن از سوی دبیرخانه دایمی این جشنواره در سقز منتشر شد.

به گزارش تئاتر آنلاین، بر اساس اعلام فرخوان منتشر شده از سوی دبیرخانه جشنواره تئاتر کردی سقز، این جشنواره یکم تا پنجم مهرماه سال جاری در سالن اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار خواهد شد.

بر اساس این فراخوان، هر گروه نمایشی داوطلب حضور در جشنواره باید یک نسخه متن کامل نمایشنامه به زبان کُردی همراه با درخواست حضور و مجوز کتبی نویسنده را حداکثر تا ۲۵ تیرماه ۹۵ به دبیرخانه ارسال کند.

در بخشی دیگر از متن این فراخوان با اعلام اینکه آثار راه یافته به جشنواره تا ۲۰ شهریورماه ۹۵ اعلام می شود، آمده است:ارسال سه حلقه لوح فشرده از اجرای صحنه ای نمایش با کیفیت خوب صدا و تصویر تا دهم شهریور ماه ۹۵ به دبیرخانه ضروری است.

در قسمت مقررات فراخوان آمده است: شرط اصلی حضور در جشنواره ارائه متن کامل نمایشنامه به زبان کُردی است و متن هایی که توسط نویسندگان برای حضور در جشنواره کُردی سقز نوشته شده باشد در اولویت انتخاب خواهند بود.

بر اساس آنچه در بخش مقررات این جشنواره آمده است: آثار نمایشی که به هر عنوانی در جشنواره ای دیگر توسط گروه داوطلب شرکت کرده باشد پذیرش نخواهند شد و چنانچه در هنگام برگزاری جشنواره و اثبات حضور هر گروه در جشنواره دیگری، نمایش از بخش مسابقه حذف و هیچ گونه هزینه ای پرداخت نخواهد شد.

در بخش های دیگر از این فراخوان آمده است:دبیرخانه جشنواره به گروه های راه یافته به بخش مسابقه حداکثر تا ۲۵ میلیون ریال کمک هزینه پرداخت خواهد کرد.

همچنین در این فراخوان به اهداف اصلی جشنواره از جمله توجه به ادبیات و زبان کُردی به عنوان پشتوانه غنی جهت تشویق و ترغیب نویسندگان به نگارش متن های نمایشی بر اساس اصالت ها و ارزش های فرهنگی مناطق کردنشین با تأکید بر میراث ملی، اسلامی و نگاهی تازه به فرهنگ عامه، آداب، رسوم و آئین های سنتی، اشاره شده و در ادامه فراخوان آورده شده است:بازآفرینی و بازنمایی خلاقانه حماسه، آیین ها و رسوم ملی مذهبی از طریق هنر وزین نمایش و ایجاد بستری مناسب برای تبادل اندیشه های نوگرایانه در بین تماشاگران و هنرمندان و ایجاد پیوند با مردم و جلب مشارکت آنان برای رشد و اعتلای تئاتر در مناطق کُردنشین و ایجاد شور و نشاط در جامعه از دیگر اهداف است.

گفتنی است این جشنواره توسط شورای اسلامی شهر و شهرداری سقز با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان و اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، استانداری کردستان، معاونت استانداری و فرمانداری ویژه شهرستان سقز، انجمن هنرهای نمایشی کردستان برگزار می شود.

دوازدهمین دوره این جشنواره با حضور ۱۲ گروه نمایشی از ایلام، بانه، بوکان، تهران، دیاربکر ترکیه، سقز، سلیمانیه عراق، سنندج، شیروان، کرمانشاه و مریوان از ۱۵تا ۱۹ شهریور ماه در سالن نمایش اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی این شهر برگزار شد.

دبیرخانه دایمی جشنواره تئاتر کردی در کردستان، شهر سقز و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آن قرار دارد و هنرمندان عرصه نمایش می توانند از طریق شماره های ۰۸۷۳۶۲۲۲۲۶۶ و نمابر ۰۸۷۳۶۲۲۲۷۰ اطلاعات بیشتر کسب کنند.

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×