کارنامه انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس/ شفاف‌سازی بودجه ۲میلیاردی

مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس در نشستی اعلام کرد که بودجه این انجمن ۲ میلیارد تومان بوده است و سعی می‌شود با این بودجه بیلان‌کاری خوبی ارائه و در زمینه هزینه‌کرد آن شفاف‌سازی شود. به گزارش تئاتر آنلاین، نشست رسانه‌ای حمید نیلی مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس درباره برنامه‌های این انجمن […]


مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس در نشستی اعلام کرد که بودجه این انجمن ۲ میلیارد تومان بوده است و سعی می‌شود با این بودجه بیلان‌کاری خوبی ارائه و در زمینه هزینه‌کرد آن شفاف‌سازی شود.

به گزارش تئاتر آنلاین، نشست رسانه‌ای حمید نیلی مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس درباره برنامه‌های این انجمن همزمان با چهلمین سالگرد حماسه دفاع مقدس، ساعت ۱۱ روز سه‌شنبه ۲۵ شهریور در تماشاخانه سرو برگزار شد.

نیلی در ابتدای این نشست اهانت نشریه شارلی عبدو به ساحت پیامبر اسلام (ص) را محکوم کرد.

وی در ادامه گزارشی را از روند فعالیت‌های انجمن از زمان حضور خود ارائه داد و گفت: انجمن در این چند سال سعی کرد پویایی خود را حفظ کند. همزمان با حضور بنده اتفاق ناگواری در عرصه بین‌الملل و عرصه مقاومت رخ داد و آن شهادت حاج قاسم سلیمانی بود. شاهد بودیم که مردم چه وداع با شکوهی با این شهید بزرگ اسلام داشتند و هنرمندان نیز باید همچون مردم ایران به مقام شامخ این شهید بزرگوار ادای دین کنند. از این رو ما نخستین دوره همایش «سردار آسمانی» و همچنین محفل «نمایش خاطره» را با حضور یکی از یاران نزدیک حاج قاسم سلیمانی برگزار کردیم و قرار شد چند اثر در این خصوص تولید شود.

نیلی با بیان اینکه ۱۵۰ اجرا در نخستین دوره همایش «سردار آسمانی» در سراسر کشور اتفاق افتاد و در نهایت اختتامیه همایش در تهران برگزار شد، اظهار کرد: بعد از آن با ویروس منحوس کرونا مواجه شدیم که فضای تئاتر را تحت تأثیر قرار داد و خموده کرد. ما در این ایام «جشنواره تئاتر بعلاوه خانه» را راه انداختیم.

ارسال ۱۳۰۰ اثر به دبیرخانه «تئاتر مقاومت»

دبیر هفدهمین جشنواره تئاتر مقاومت در بخش دیگری از سخنان خود به تدوین فراخوان جشنواره هفدهم در اردیبهشت ۹۹ اشاره کرد و گفت: از ۸۰۰ گروه ثبت شده در سراسر کشور دعوت کردیم تا در این جشنواره شرکت کنند و تا کنون یک هزار و ۳۰۰ اثر به دبیرخانه جشنواره رسیده که غیر از آثار بخش نمایشنامه‌نویسی، باقی آثار ارزیابی شده است.

وی از انتشار ماهنامه «نقش صحنه» به عنوان دیگر فعالیت‌های انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس نام برد و افزود: این ماهنامه را با رویکرد عمومی تئاتر و همچنین پرداختن به حوزه تخصصی به صورت دیجیتال منتشر کردیم. ۳ شماره ماهنامه آماده شده و چهارمین شماره نیز ویژه چهلمین سالگرد حماسه دفاع مقدس منتشر می‌شود.

نیلی سپس از طراحی سایت تخصصی تئاتر دفاع مقدس به عنوان یکی دیگر از برنامه‌های انجمن یاد کرد.

مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس در ادامه به فعالیت‌های تماشاخانه سرو اشاره و تأکید کرد: ما تماشاخانه سرو را به عنوان یک کمپانی در نظر گرفته‌ایم که در زمینه تولید هم فعالیت کند. نگاه تماشاخانه در زمینه تولید نگاه جدیدی شده است.

استعدادیابی در حوزه تئاتر رادیویی

وی درباره برنامه‌های ویژه چهلمین سالگرد حماسه دفاع مقدس نیز توضیح داد: در حوزه چهلمین سالگرد حماسه دفاع مقدس با هدف استعدادیابی و تولید آثار رادیویی، با رادیو نمایش تفاهم‌نامه‌ای را منعقد کردیم. همچنین تفاهم‌نامه‌ای را با سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران داشتیم که طی آن ۴۰ نمایش خیابانی مطرح کشور در نقاط مختلف اجرا شوند و همچنین با همکاری سازمان در مهرماه از هنرمندان تئاتر دفاع مقدس قدردانی خواهد شد.

نیلی ادامه داد: تئاتر دفاع مقدس فراز و فرودهایی داشته است و قصد داریم نشست آسیب‌شناسی تئاتر دفاع مقدس در ۴ دهه گذشته را در تئاتر شهر برگزار خواهیم کرد.

وی به برگزاری دومین دوره همایش «سردار آسمانی» اشاره کرد و گفت: امسال استان کرمان میزبان دومین دوره این همایش خواهد بود. اساس این دوره همایش را در حوزه تئاتر خیابانی مدنظر قرار داده‌ایم و البته چند نمایش صحنه‌ای نیز به عنوان مهمان خواهیم داشت.

نیلی رونمایی از ۲ نمایشنامه اثر لیلی عاج و شهرام کرمی و همچنین رونمایی از کتاب نقد و بررسی ۴۰ نمایشنامه نگارش شده با موضوع دفاع مقدس را به عنوان دیگر برنامه‌های انجمن در چهلمین سالگرد حماسه دفاع مقدس نام برد.

توجه به «اقتباس» در نمایش‌نامه‌نویسی

مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس درباره برنامه‌های انجمن در زمینه تولید نمایشنامه در طول سال اظهار کرد: خوشبختانه مدیرعامل بنیاد فرهنگی روایت نگاه ویژه و حمایتی به تئاتر دارد. قصد داریم بحث اردوهای نمایشنامه‌نویسان در نقاط کمتر دیده شده دوران دفاع مقدس را از سر بگیریم که البته وضعیت شیوع ویروس کرونا این امر را به تعویق انداخت. ما کتاب‌های خوبی از سرداران دفاع مقدس داریم که باید بر اساس آنها نمایشنامه تولید شود. در جشنواره مقاومت بحث اقتباس و اورجینال بودن نمایشنامه‌ها را مطرح کردیم و در بخش نمایشنامه‌نویسی جشنواره بیش از ۲۰۰ اثر به دست‌مان رسیده است. قصد داریم برنامه «نمایش خاطره» را ادامه دهیم تا بر اساس خاطراتی که در این برنامه بیان می‌شوند، نمایشنامه تولید شود.

نیلی در پایان سخنان خود درباره میزان بودجه انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس و اینکه در زمینه هزینه کرد این بودجه آیا شفاف‌سازی صورت خواهد گرفت یا خیر، تصریح کرد: کارهای هر نهادی می‌تواند نحوه هزینه‌کرد بودجه را شفاف‌سازی کند. سعی کردیم از ۲ میلیارد بودجه‌ای که انجمن در اختیار دارد استفاده بهینه کنیم و در پایان بیلان کاری خوبی را ارائه دهیم.