» سینما و تئاتر بین الملل » 5 فیلم ترکی جذاب 2023
اسم من فرح
سینما و تئاتر بین الملل - آرشیو مطالب

5 فیلم ترکی جذاب 2023

دی 30, 1402 1

فیلم و سریال های ترکی در سراسر جهان مخاطبان زیادی پیدا کرده اند. از جمله ویژگی معروف این فیلم ها این است که شما در دست هیچکدام از بازیگران اسلحه نخواهید دید. محور فیلم های ترکی خانوادگی است و معمولا یک شخصیت از فیلم به سمت ماجراهایی که در نقطه مقابل خودش قرار دارد، کشیده می شود. در این فیلم ها یک مثلث عشقی دیده می شود که سرانجام یکی بر دیگری پیروز خواهد شد. معمولا اطراف زندگی این خانواده ها را شخصیت های منفی پر می کنند.

ویژگی اصلی فیلم ها و سریال های ترکی

همانطور که گفته شد محور این فیلم ها همواره خانوادگی است و چون ماجراهای عشقی زیادی را به تصویر می کشد مخاطب همواره مشتاق پیگیری این فیلم ها می باشد. فیلم های ترکی دارای قسمت های طولانی هستند که زمان هر قسمت به دو ساعت نیز می رسد. این سریال ها دارای شخصیت های پررنگ زیادی می باشند که همین سبب طولانی شدن آن شده است.ژانر فیلم عاشقانه با فیلم های ترکی بسیار عجین شده است.

داستان های دیزی بر اساس واقعیت است و با آب و تابی که به آن داده می شود، جذابیت آن افزوده می گردد. این فیلم ها قصه های کلاسیک گذشته را بر اساس واقعیت های امروزی روایت می کنند.

علت موفقیت سریال های ترکی

ترکیه هرساله از تولید فیلم و سریال هایش درآمد هنگفتی را کسب می کند. در سال های اخیر این سریال ها از مرز ترکیه گذشته و مخاطبان زیادی در سراسر جهان به خود اختصاص داده اند. بازار پخش این سریال ها در کشورهای ایران و افغانستان و پاکستان بسیار زیاد می باشد.

علت این همه محبوبیت این است که با انتشار گسترده فیلم های ترکی و نشان دادن تجملات در آن ها بازار کالاهای ترکیه نیز بسیار رونق گرفت. به طبع مردم با الگوبرداری از این سریال ها قصد دارند که از فیلم ها و لوازم این بازیگران الگوبرداری کنند. بنابراین ترکیه در کنار سود هنگفتی که از این فیلم ها به جیب می زند باعث معرفی کالاهای ترکی نیز می شود و از این راه سود سرشاری را از آن خود می کند.

از طرفی دیگر سینمای ترکیه با الگوبرداری از هالیوود قصد دارد فرهنگ و تمدن این کشور را به همه دنیا بشناساند. همین شناساندن فرهنگ نیز سبب کسب درآمدهای زیادی برای این کشور شده است.  از دلایل دیگر محبوبیت سینمای ترکیه در بین کشورهای خاورمیانه، به سبب تشابه فرهنگی است که بین این کشورها وجود دارد.

نویسندگان سریال های ترکی سعی می کنند که علایق مردم را بشناسند و احساساتشان را هدف قرار دهند. بدیهی است که مردم نیز از چنین سریال هایی بسیار استقبال خواهند کرد. با همه این توضیحات می توان سینما را به عنوان یک ابزار قوی دیپلوماسی دانست که به وسیله آن هدف سازندگان فیلم محقق خواهد شد.

برخی از افراد معتقدند که علت استقبال مردم از سریال های ترکی تفاوت فرهنگ های آن هاست‌. از آنجایی که مخاطب بیشتر این فیلم ها قشر متوسط جامعه هستند، آن ها آنچه را که ندارند در این فیلم ها جست وجو می کنند. چرا که بیشتر لوکیشن های فیلم های ترکی زندگی پر از تجمل و همراه با عشق رویایی را به تصویر می کشد. کشورهای ترکی از انتشار فیلم های ترکی بسیار نگران هستند و سعی می کنند از هیچ اقدامی برای خلاصی از این فیلم ها چشم پوشی نکنند. اما نفوذ فیلم های ترکی در بین آنان چنان زیاد بوده که روز به روز مخاطبان زیادی را بخود جذب می نماید. در ادامه به معرفی ۵ فیلم های برتر و پرطرفدار ترکی در سال 2023 خواهیم پرداخت.

https://my.mohtava.marketing/storage/images/1008/170524424383.jpg

فیلم چشم چران عمارت

ماجرای این فیلم تا حدی عاشقانه و کارگردانی این سریال را اجی ام پیکچرز عهده دار شده است. آقای مهمت باریش گونکر نویسندگی آن را بر عهده گرفته است. این فیلم ماجرای ازدواج اجباری دو زوج را بیان می کند که در ابتدا از هم دل خوشی ندارند. اما طی رویدادهایی که در فیلم اتفاق می افتد به هم علاقمند می شوند. فرید پسری که دل خوشی از ازدواج ندارد و به دنبال علایق است و سیران دختری روستایی که به اصرار پدربزرگ فرید به عقد نوه اش در می آیند.

این سریال در بین کاربران ایرانی بازخورد خیلی خوبی داشت. پخش این سریال در یوتیوب نیز مورد استقبال بسیاری قرار گرفت و حدود ده میلیون مخاطب داشت.

بازیگران:

بریل پوزام، افرا ساراچوغلو، بوچه بوسه کاهرامان، گزده کانسو، مرت رمضان دمیر، شریف سزر، امره آلتوغ.

فیلم زمان پیچک

ژانر این فیلم جنایی است و کارگردان این کار کوکسن یوستا نام دارد. این فیلم داستان زنی سرزنده را روایت می کند که اسیر روزگاری دیگر می شود و زندگیش دچار تغییر می گردد. این سریال شهرکی را به تصویر می کشد که همه افراد آن از ثروتمندان هستند. آرزو یکی از شخصیت های این فیلم است که به این شهرک اسباب کشی و طی حادثه ای که علت آن مشخص نیست به قتل می رسد. پلیس در پی یافتن قاتل، تمام روابط بین اعضای این شهرک را زیر نظر می گیرد.

بازیگران:

اونور تونا، هازال تورسان، اوزگور امراییلدیریم، ترزی اوغلو، بورچین ترزی اوغلو، ییغیت کیرازجی.

فیلم اسم من فرح

موضوع این فیلم جنایی به کارگردانی رجایی کاراگوز وآدم دمیر می باشد. نویسندگان این فیلم جنک بوغاتور، دنیز دارگی و دنیز گورگچ  هستند. ساختن این فیلم از یک سریال آرژانتینی به نام خانم نظافتچی الگوبرداری شده است. این فیلم در مورد زنی به اسم فرح است که به دلایلی مجبور به ترک کشور خود است. اما طی چالش هایی اتفاقات مهمی برای این شخصیت رقم می خورد. فرح در حال فرار از ایران به استامبول است در جریان این فرار در استامبول پسرش را به دنیا می آورد. هدف فرح ترک ترکیه و گرفتن اقامت دائمی از کشور فرانسه است، از این رو برای هدف خود مجبور می شود که به کار نظافت بپردازد.

بازیگران:

دمت اوزدمیر، فیاض دومان، مرت دوغان، سرا کوتلوبی، دریا پینار اک، انگین آکیورک، فیرات تانیش، سنان کارا.

فیلم شخصی دیگر

کارگردان این فیلم تایمز پروداکشن ساخته شده و ژانر آن جنایی می باشد. این فیلم در مورد قتل یک خدمتکار است که به طرز وحشتناکی کشته شده است. این شخصیت ماجراهای پر چالشی پشت سر می گذارد. در جریان این قتل یک دادستان و یک خبرنگار معروف در یک مسیر مشترک کنار یکدیگر قرار می گیرند و به یکدیگر علاقمند می شوند. ماجراهای به وجود آمده سبب ویران شدن عشق این دو می شود.

بازیگران

جم داوران، بوارک دنیز، فریت آکتوغ، هانده ارچل، گلچین هاتیهان.

فیلم خیاط

کارگردان این فیلم جم کارکی و ژانر آن جنایی می باشد. این فیلم داستان مردی خیاط است که عاشق یکی از مشتریان خود شده که در آستانه ازدواج قرار دارد. در این فیلم خیاط جوان قصد دارد پدر معلولش را از همه پنهان کند چرا که گمان می کند اگر مردم از وضعیت پدر او باخبر شوند دیگر با او معامله نخواهند کرد. از طرف دیگر این خیاط جوان عکس عروسی پدر و مادرش را پیدا می کند اما در این عکس، چهره مادرش پاک شده، بنابراین او تصمیم می گیرد تا مادرش را پیدا کند.

بازیگران

چاغای اولوسوی، صالح بادمچی، اولگون شیمشک، اوریم آلاسیا، بیراک توزوناتاچ.

نتیجه گیری

محبیوبیت سینمای ترکیه فقط مربوط به کشورهای خاورمیانه و آسیا نمی باشد. این سریال ها توانسته اند به کشورهای آمریکای لاتین و سایر کشورهای آمریکای جنوبی نیز نفوذ کنند. کشور ترکیه فیلم های ساخت خود را ابزاری مهم برای جذب درآمد و به طبع آن تجارت می داند. بدیهی است با انتشار این فیلم ها راه برای تجارت لوازم و لباس های ترکیه باز خواهد شد.

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×