» آرشیو مطالب » پوستر «شب بازیگر» رونمایی شد/ تجلیل از تانیا جوهری و محمد ساربان
4145282
آرشیو مطالب - برگزیده - تئاتر ایران

پوستر «شب بازیگر» رونمایی شد/ تجلیل از تانیا جوهری و محمد ساربان

اردیبهشت 19, 1401 2

4145282

پوستر هفدهمین مراسم «شب بازیگر» با حضور ایرج راد، شهره سلطانی و فرزانه نشاط خواه در خانه تئاتر رونمایی شد.

به گزارش تئاتر آنلاین به نقل از روابط عمومی انجمن صنفی سراسری بازیگران تئاتر، پوستر دوره هفدهم «شب بازیگر» و بزرگداشت روز جهانی تئاتر با طراحی بهرام شادانفر روز گذشته ۱۸ اردیبهشت ماه در محل خانه تئاتر با حضور ایرج راد رئیس هیات مدیره انجمن و رئیس این دوره «شب بازیگر»، شهره سلطانی دبیر و فرزانه نشاط خواه مدیر اجرایی مراسم رونمایی شد.

در ابتدای مراسم ایرج راد گفت: هر ساله خانه تئاتر هفته بزرگداشت روز جهانی تئاتر را در روزهای ۷ تا ۱۴ اردیبهشت برگزار می کرد. یک شب هم «شب بازیگر» بود که انجمن بازیگران برنامه های خودش را داشت. هیات مدیره انجمن بازیگران وقتی تبدیل به انجمن صنفی سراسری شد تصمیم گرفت امسال نیز با وجود وقت کم و امکانات مالی محدود، همچون سال های گذشته این مراسم را برگزار کند.

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی سراسری بازیگران تئاتر افزود: نظر هیات مدیره بر آن بود که مسئله تئاتر در هر موقعیتی باید مطرح و راجع به تئاتر باید صحبت شود. بنابر این شهره سلطانی به اتفاق آرا برای دبیری شب بازیگر انتخاب شد. ایشان برنامه هایی را پیشنهاد کردند، در جلسه هیات مدیره مطرح شد، توضیحاتی داده و اظهار نظراتی شد تا به شکل نهایی در آمد.

وی درباره انتخاب مدیر اجرایی این مراسم نیز توضیح داد: اجرای این برنامه در فرصت کم و فشرده کار راحتی نبود. خانم نشاط خواه قبول مسئولیت کردند که به عنوان مدیر اجرایی کارها را دنبال کنند.

ایرج راد در بخش دیگر صحبت هایش تصریح کرد: هزینه های این مراسم تماما از از طریق اسپانسر در نظر گرفته شده است. نه هزینه ای برای خانه تئاتر داشته و نه هزینه ای در ارتباط با انجمن صنفی. اسپانسرها را هم خانم سلطانی معرفی کرده اند. درباره اسپانسرها در جلسه صحبت شده، رای داده شده، اسپانسرهای زیادی بودند که می خواستند در «شب بازیگر» حضور داشته باشند اما انتخابمان اسپانسرهایی بود که در شان خانه تئاتر، انجمن صنفی بازیگران و شب بازیگر باشند.

شهره سلطانی دبیر هفدهمین «شب بازیگر» نیز درباره مراسم ۲۴ اردیبهشت گفت: ویژگی «شب بازیگر» امسال این است که برای اولین بار در تاریخ برگزاری، داوری ندارد. هر چند لطف «شب بازیگر» و نگاه همه بازیگرها این بوده که در این شب دیده شوند، داوری شوند و منتخبی داشته باشیم.

این بازیگر و کارگردان تئاتر افزود: زمانی تصمیم به برگزاری این رویداد گرفته شد که تب کرونا اندکی فروکش کرده و اجازه داشتیم دور هم جمع شویم. هنوز هم نمی دانستیم که سویه های کرونا آینده را به چه شکل رقم خواهد زد.

وی ادامه داد: امسال اگر با این نگاه که همه آدم هایی که از یک قبیله هستیم، همه کسانی که خودمان را متعلق به تئاتر می دانیم، بعد از دو سال دوری با تمام اتفاقات تلخ پیش آمده می خواهیم یک شب دور هم باشیم و به دور از قضاوت و هرگونه مسائل شخصی ساعاتی را خوب و خوش بگذرانیم، این جشن توجیه پیدا می کند. امسال یک دورهمی داریم با تاکید بر این که امسال یک موفقیت داشتیم و توانستیم صنف شویم.

فرزانه نشاط خواه مدیر اجرایی «شب بازیگر» نیز در ادامه توضیح داد: هیات مدیره از نیمه سال منتخب شد و کارش را از ابتدای مهر ماه شروع کرد بنابراین زمینه داوری وجود نداشت. به ویژه که در صدد بودیم آیین نامه جدید داوری تدوین کنیم چون نیمی از سال شامل بازیگرانی که اجرا داشتند، نمی شد تصمیم گرفته شد امسال داوری نداشته باشیم.

سلطانی نیز با اشاره به اینکه خیلی از دوستان طی ۲ سال گذشته تمرینات و اجرایشان را به هر ترتیب با سلامت پشت سر گذاشته‌اند و توقع داوری دارند گفت: هر طور که شرایط را بررسی کردیم به این نتیجه رسیدیم که نمی توانیم کسانی را که فرصت اجرا داشته اند با کسانی که به دلایل متعدد روی صحنه نرفته اند و یا اجرایشان نیمه کاره مانده در شرایط برابر ارزیابی کنیم.

وی در بخش دیگر صحبت هایش گفت: امسال همچون رسم سال های گذشته بزرگداشت چهار پیشکسوت تئاتر را در برنامه داریم و یک سوپرایز که در روز مراسم شاهد آن خواهید بود. در مراسم امسال بزرگداشت تانیا جوهری، محمد ساربان، بدرالسادات برنجانی و سلمان فارسی صالحزهی برگزار می کنیم. ۲ بازیگر پیشکسوت از تهران و ۲ بازیگر پیشکسوت از شهرهای اهواز و زاهدان هستند.

کارگردان «شب بازیگر» با اشاره به اینکه تصمیم داریم شب با نشاطی برای همه دوستان ایجاد کنیم، عنوان کرد: در برنامه های این شب علاوه بر اجرای چند گروه موسیقی، شعرخوانی، قطعه نمایشی، حرکات موزون محلی، استندآپ و … خواهیم داشت. تمام تلاشمان این است که شبی نورانی و در عین حال جدی داشته باشیم. این برنامه ها فرصتی برای گردهمایی و دیدار دوباره است که نباید از دست داد.

سلطانی افزود: ما همیشه کار تیمی انجام داده ایم و شاید بسیاری از دوستان اینجا نباشند اما هر یک از دوستان هیات مدیره و حتی بازرسان گوشه ای از کار را گرفته اند و برای من جای خوشحالی دارد. اعتقاد من در زندگی همیشه بر اساس صلح و دوستی بوده و شاید به همین دلیل است که این کنار هم بودن برایم اهمیت بسیاری دارد. همین کنار هم بودن ها، همین دوستی ها سازنده و زیباست.

ایرج راد در پایان این مراسم تاکید کرد: طی ۲ سال بسیاری از دوستانمان را از دست دادیم که همواره یادشان با ماست اما این مراسم برای بزرگداشت روز جهانی تئاتر برگزار می شود. اگر جریانی مخالف تئاتر است و می خواهد تئاتر را خوار و خفیف کند، برای ما ارزشمند است اما ما برای بزرگداشت تئاتر و روز جهانی تئاتر است که گردهم می آییم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×