» آرشیو مطالب » پنج نمایشنامه‌ مجموعه‌ «صحنه‌ کاغذی» منتشر شد
پنج نمایشنامه‌ مجموعه‌ «صحنه‌ کاغذی» منتشر شد
آرشیو مطالب - برگزیده - تئاتر ایران

پنج نمایشنامه‌ مجموعه‌ «صحنه‌ کاغذی» منتشر شد

اسفند 23, 1401 1

به گزارش تئاتر آنلاین، در سری نخست مجموعه‌ «صحنه‌ کاغذی» نشر مهرگان خرد، نمایشنامه‌های «در خواب دیگران» نوشته‌ نادر برهانی مرند، «سوسمارالدوله» نوشته‌ بهزاد صدیقی، «داستان نیمه‌شب» نوشته‌ مهدی میرباقری، «به خاطرِ ماهان» نوشته‌ محمد مساوات و «وازریک مرده است» نوشته‌ صحرا رمضانیان با نقدهایی از امید طاهری، محسن عظیمی، مسعود توکلی و حسین رسولی به همراه خود زندگی‌نامه‌نوشت (اتوبیوگرافی) و تئاترشناسی هر یک از این نمایشنامه‌نویسان در انتهای کتاب و با ویراستاری پریسا سعیدزاده و منیژه فریدی به زیور طبع آراسته شده و به بازار نشر راه یافته است.

این کتاب‌ها در این مجموعه با طراحی جلد و یونیفرم سینا افشار هر یک با شمارگان ۵۰۰ جلد و به قیمت‌های ۴۵۰۰۰، ۵۵۰۰۰ و ۶۰۰۰۰ هزار تومان در دسترس علاقه‌مندان ادبیات نمایشی و تئاتر قرار گرفته است.

بهزاد صدیقی دبیر مجموعه‌ «صحنه‌ کاغذی» در بخشی از مقدمه‌ کتاب این نمایشنامه‌ها نوشته است:

«انتشار نمایشنامه‌های ایرانی و کتاب‌های تئاتری (ترجمه و تألیف) با موضوع‌های گوناگون، خوشبختانه در ۲ دهه‌ اخیر رو به فزونی است. اما متاسفأنه هنوز تعداد ناشران تخصصی تئاتر کم بوده و بسیاری از آثار نویسندگان و مترجمان تئاتر، امکان چاپ و نشر را پیدا نکرده‌‍‌اند و هنوز بسیاری از خوانندگان و مخاطبان جدی و علاقه‌مند از خواندن و استفاده‌ از آن‌ها بی‌بهره‌اند. در چنین شرایطی با حمایت و همراهی نشر مهرگان‌خرد، تصمیم به انتشار آثار نمایشنامه‌نویسان و مؤلفان تئاتر معاصر ایران گرفتیم تا با نگاهی تازه و رویکردی متفاوت در چگونگی انتشار این آثار، تجربیات‌ ارزشمند و خواندنی نمایشنامه‌نویسی و تألیفات تئاتری نویسندگان امروز را با شمایلی شکیل و وزین، به عرصه‌ نشر بسپاریم. برآنیم صداهای متعدد و متفاوت نمایشنامه‌نویسی معاصر از نسل‌های مختلف را منتشر سازیم.»

بر اساس برنامه‌ریزی‌های به عمل آمده قرار است در سری دوم مجموعه‌ «صحنه‌ کاغذی» نمایشنامه‌های «عیسی» نوشته‌ حمیدرضا نعیمی، «فریدون‌کنار» نوشته‌ محمد میرعلی‌اکبری، «یخ کف دست بخار می‌شود» نوشته‌ ابراهیم پشت‌کوهی، «اهالی کاله» نوشته‌ پیام لاریان و «سوییچ» نوشته‌ علی محمد رحیمی تا اردیبهشت‌ماه سال ۱۴۰۲ توسط نشر مهرگان خرد منتشر شود.

منبع

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×