» آرشیو مطالب » شرایط برای تئاتر کار کردن فراهم نیست/ حمایت نکردن دولت، خیانت است
2723878
آرشیو مطالب - برگزیده - تئاتر ایران

شرایط برای تئاتر کار کردن فراهم نیست/ حمایت نکردن دولت، خیانت است

آبان 28, 1399 0

2723878
منیژه محامدی کارگردان تئاتر معتقد است در شرایط پیش رو فضای مناسبی برای تئاتر کار کردن فراهم نیست اما دولت باید از مردم جامعه حمایت کند تا بتوانند چرخ زندگی‌شان را بچرخانند.

منیژه محامدی کارگردان و مدرس تئاتر در گفتگو با تئاتر آنلاین درباره تولید تله تئاتر در شرایطی که تئاترهای زنده تعطیل هستند، گفت: متاسفانه در حال حاضر وضعیت بودجه تئاتر و چگونگی اختصاص آن خیلی عجیب و غریب شده و به دنبال آن مشخص نیست پروژه‌هایی مانند تله تئاتر را باید از طریق چه سازمانی پیگیری کرد. چون تلویزیون که مسئولیتی در این زمینه تقبل نمی‌کند بنابراین خود هنرمندان به تنهایی نمی‌توانند در این زمینه کاری انجام دهند.

وی افزود: سال‌ها قبل شبکه چهار سیما متولی تولید تله تئاتر در تلویزیون بود اما الان کسی تولید چنین پروژه‌هایی را متقبل نمی‌شود و ما هم نمی‌دانیم که با چه کسی طرف هستیم.

محامدی ادامه داد: از طرف دیگر با وجود گسترش بیماری کرونا، شرایط حضور در استودیو هم فراهم نیست چون به هر حال تله تئاترها باید در فضای بسته استودیو تصویربرداری شوند و حضور این همه عوامل در کنار هم ممکن است خطر ابتلا به بیماری و انتقال آن را افزایش دهد.

وی افزود: در هر حال معتقدم با این وضعیت فعلاً شرایط مناسب برای تئاتر کار کردن وجود ندارد چون هیچ تماشاگری حاضر نیست با این وضعیت به دیدن نمایشی بیاید و هم اینکه خود عوامل هر اثر هم ممکن است در معرض ابتلا به بیماری قرار بگیرند. به جز تئاتر فعالیت مشاغل دیگر هم باید تعطیل شود و به جای آن دولت از مردم جامعه و مشاغل آسیب دیده حمایت کند.

کارگردان «سووشون» با اشاره به اینکه اگر دولت ۲ ماه قرنطینه دایمی اعلام می‌کرد امروزه با این حجم از قربانی و مبتلا به بیماری روبرو نبودیم، عنوان کرد: ۲ ماه متضرر شدن مردم و دولت بهتر از این است که امروزه صد برابر زیان بدهیم. متاسفانه چون مردم مجبور هستند خودشان هزینه‌های زندگی شان را در این شرایط تامین کنند، حاضر نیستند در خانه‌هایشان بمانند و سرکار نروند چون فکر می‌کنند اگر از کرونا نمیرند حتماً از گرسنگی خواهند مرد. این وظیفه دولت است که مثل همه جای دنیا زندگی مردم را تا اندازه‌ای تامین کند که حداقل چرخ زندگی شان نه به اندازه گذشته اما به هر حال بچرخد.

محامدی در پایان صحبت‌هایش متذکر شد: این روزها هنرمندان ما هم مجبور هستند برای گذران زندگی شان سر پروژه‌های مختلف حاضر شوند. با وجودی که ریسک ابتلا به بیماری وجود دارد اما وقتی کمکی به اهالی هنر نمی‌شود آنها هم ناچار هستند به کارشان ادامه بدهند در حالی که حمایت نکردن دولت از جامعه به نوعی خیانت به ملت محسوب می‌شود.

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×