» آرشیو مطالب » برای نخستین بار یک مدیر زن در راس جشنواره کن قرار گرفت
4101533
آرشیو مطالب - سینما و تئاتر بین الملل

برای نخستین بار یک مدیر زن در راس جشنواره کن قرار گرفت

فروردین 4, 1401 0

4101533

پس از چند ساعت بحث داغ سرانجام جشنواره فیلم کن آیریس کنوبلوخ را به عنوان رییس خود برگزید.

به گزارش تئاتر آنلاین به نقل از ورایتی، جشنواره فیلم کن آیریس کنوبلوخ را به عنوان رییس بعدی خود معرفی کرد تا برای نخستین بار یک زن بر کرسی ریاست این جشنواره معتبر سینمایی تکیه بزند.

وی تابستان امسال و از اول جولای برای ۳ سال ریاست جشنواره فیلم کن را برعهده می‌گیرد و جایگزین پی‌یر لسکور می‌شود که برای دومین دوره ۳ ساله ریاستش از سال ۲۰۲۰ دوباره به این سمت برگزیده شد و امسال پس از برگزاری این جشنواره قصد دارد از این سمت کناره‌گیری کند.

خانم کنوبلوخ که اصالتی آلمانی دارد توسط هیات مدیره انجمن فرانسوی جشنواره بین‌المللی فیلم انتخاب شد. این هیات دیروز بعدازظهر با انتشار بیانیه‌ای این خبر را تایید و اعلام کرد انتخابات مانند همیشه با رای‌گیری مخفی به انجام رسید.

کنوبلوخ پس از ۲۵ سال ریاست «وارنر میدیا» از این سمت کناره‌گیری کرد. وی در این سمت استراتژی‌ها و فعالیت‌های بازاریابی این کمپانی بزرگ را در فرانسه، بنولکس، آلمان و اتریش و سوییس برعهده داشت. وی در این مقام نقش مهمی در حمایت از فیلم «هنرمند» میشل هازاناویسوس و ورود آن به رقابت کن سال ۲۰۱۱ داشت و این فیلم در نهایت برنده ۵ جایزه اسکار هم شد.

کنوبلوخ در این باره گفت به عنوان یک اروپایی همیشه در طول زندگی حرفه‌ای‌اش چه در فرانسه وچه در سطح بین‌المللی برای حمایت از سینما ایستاده و از اینکه می‌تواند با همه تلاشش در این عرصه تاثیرگذار بماند هیجان‌زده است.

کنوبلوخ سال پیش شرکتی را راه‌اندازی کرد تا از این طریق به فعالیت در عرصه سرگرمی‌سازی ادامه دهد و همین کمپانی یکی از مباحث مورد مجادله برای انتخاب وی بود و برخی از صنعت سینمای فرانسه انتخاب وی را شایسته نمی‌دانستند زیرا معتقد بودند وی می‌تواند از طریق کن به کمپانی خودش کمک کند ولی وی متعهد شد که در هیچ بخشی که ارتباطی با کن داشته باشد سرمایه‌گذاری نکند.

برخی دیگر هم نگران این بودند که یک تبعه آلمان نباید ریاست کن را برعهده بگیرد و برخی وی را با چهره‌های دولتی مرتبط دانستند. در هر حال این نخستین بار نیست که یک مدیر اجرایی با حمایت یک شخصیت دولتی به یک مقام عالی می‌رسد و پی‌یر لسکور رییس قبلی در سال ۱۹۸۴ از بنیانگذاران گروه تلویزیونی کانال پلوس فرانسه در سال ۱۹۸۴ بود و ارتباط نزدیکی با فرانسواز هالند رییس جمهوری وقت فرانسه داشت. پیش از وی ژیل ژاکوب ۱۳ سال رییس کن بود.

هفتادو پنجمین دوره جشنواره فیلم کن امسال ۱۴ آوریل اسامی حاضران در بخش رسمی خود را اعلام می‌کند.

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×