» آرشیو مطالب » اینجا «دیر راهبان» است/ یک نمایش خاطره‌انگیز از فرهاد مهندس‌پور
4092797
آرشیو مطالب - برگزیده - تئاتر ایران

اینجا «دیر راهبان» است/ یک نمایش خاطره‌انگیز از فرهاد مهندس‌پور

فروردین 3, 1401 0

دیدن نسخه مجازی نمایش «دیر راهبان» به کارگردانی فرهاد مهندس‌پور می‌تواند گزینه مناسبی برای علاقه‌مندان به تئاتر در ایام تعطیلات نوروزی باشد.

به گزارش تئاتر آنلاین، تعطیلات نوروز فرصت مناسبی برای علاقه‌مندان به تئاتر است که به دیدن آثار نمایشی روی صحنه که معمولاً از ۷ فروردین ماه اجراهای خود را آغاز می‌کنند، بنشینند اما در طول ۲ سال گذشته با توجه به تعطیلی تماشاخانه‌ها و مراکز هنری در ایام تعطیلات نوروزی به دلیل جلوگیری از شیوع بیماری کرونا و لزوم در منزل ماندن اکثر مردم، استقبال از دیدن فیلم‌تئاترهای مختلف توسط علاقه مندان به هنرهای نمایشی بیشتر شده است. البته امسال با کنترل وضعیت بیماری و عادی‌تر شدن شرایط از نیمه دوم تعطیلات نوروزی نمایش‌های مختلفی در تماشاخانه‌های تئاتری روی صحنه می‌روند یا اجرای سال قبلشان را ادامه می‌دهند و شهروندان تهرانی و یا مهمانان نوروزی که به پایتخت می‌آیند می‌توانند به دیدن این آثار بنشینند اما با این وجود دیدن فیلم تئاتری قدیمی و جدید برای افرادی که دیدن یک نمایش اجرا شده را از دست داده‌اند، علاقه‌مندانی که به دنبال تکمیل آرشیوشان هستند و یا در تهران زندگی نمی‌کنند و دیدن نمایش‌هایی که در مرکز تئاتر کشور به صحنه می‌رود برایشان امکان پذیر نیست، خالی از لطف نخواهد بود.

در همین راستا به روال سال‌های قبل در گزارش‌هایی جداگانه به معرفی فیلم تئاترهایی می‌پردازیم که در زمان اجرای عمومی مورد توجه قرار گرفتند و حتی فیلم تئاترهایشان نیز بعد از انتشار همچنان پرمخاطب هستند که در گام دوم دیدن فیلم تئاتر «دیر راهبان» به کارگردانی فرهاد مهندس پور به علاقه مندان هنرهای نمایشی پیشنهاد می‌شود.

نمایشنامه «دیر راهبان» از رمانی نوشته فرایرا دوکاسترو توسط محمد چرمشیر و فرهاد مهندس‌پور بازخوانی شده است که از جمله اجراهای خاطره انگیز و جذاب گروه تئاتر آفتاب به سرپرستی مهندس پور به حساب می‌آید. این اثر نمایشی آبان و آذر ۱۳۸۰ در تالار سایه مجموعه تئاترشهر به صحنه رفت و با استقبال زیاد مخاطبان و علاقه مندان به تئاتر روبرو شد. بیش از یک دهه بعد و در سال ۹۷ کیومرث مرادی نیز این نمایش را با گروهی از بازیگران جوان در تالار چهارسو مجموعه تئاترشهر به صحنه برد.

در این اثر نمایشی که این روزها نسخه فیزیکی آن در تلویزیون تئاتر ایران در اختیار علاقه مندان قرار گرفته است هنرمندانی چون حمید ابراهیمی، حسن معجونی، مهدی پاکدل، آرش دادگر، فرزین صابونی، سیامک صفری، سیدمهرداد ضیایی، افشین هاشمی، هوشنگ هیهاوند و … به ایفای نقش پرداختند.

اینجا «دیر راهبان» است/ یک نمایش خاطره‌انگیز از فرهاد مهندس‌پور

نمایشنامه تک پرده‌ای «دیر راهبان» با ۱۳ شخصیت، در صومعه‌ای می‌گذرد که در آستانه اشغال نیروهای نازی در بحبوحه جنگ جهانی دوم است. دیر راهبان با ورود و خروج کشیش‌ها حول محور پدر مافوق، مکانی است که در آن بیش از هرچیز بحث بر سر خدا، مسیح، روح و تقدیر آدمی در مواجهه با گناه و مرگ مطرح است در حالی که پدر از ترس حمله هواپیماهای آلمانی تصمیم می‌گیرد تا جمله «اینجا یک دیر است» را روی سقف دیر بنویسد..

چکیده تمامی بحث‌ها در «دیر راهبان» این است که خدا چطور می‌تواند مشیتی داشته باشد که ثمره‌اش جنگ، شرارت و بدی روی زمین باشد؟ پدر مافوق با بازی سیامک صفری در مقام مدافع مسیح سعی در تبیین مشیت الهی دارد. او در تمام طول نمایش در حال پاسخ‌گویی به پدرانی است که در اثر جنگ ایمان‌شان را به مسیح از دست داده‌اند و نزدیک‌شدن هیتلر به دیر برای هرکدام از آنها جلوه‌ای از آخرالزمان و پایان زندگی است…

فرهاد مهندس پور مدرس، پژوهشگر، نویسنده و کارگردان تئاتر ایران از جمله هنرمندان تاثیرگذار تئاتر ایران است که به لحاظ نوع نگرش و شیوه پرداختن به تئاتر و نحوه کارگردانی یک اثر نمایشی هنرمندی متمایز نسبت به دیگر کارگردانان به شمار می‌رود. سبک و سیاق متفاوتی که مهندس پور در تمرین با بازیگران و رسیدن به اجرای نهایی مد نظر قرار می‌دهد از جمله ویژگی‌هایی است که سبب تفاوت شیوه کاری او با دیگر کارگردانان هم نسلش شده است.

یکی دیگر از ویژگی‌های مهندس پور قدرت انتقال مفاهیم و دانسته‌هایش به بازیگران و همچنین نسل‌های بعد از خود در مقام مدرس تئاتر است از این رو تماشای نمایشی از این هنرمند برای نسل جوان تئاتر که شاید آشنایی اندکی با آثار اجرا شده مهندس پور داشته باشند و تنها او را به عنوان یک مدرس و دبیر جشنواره تئاتر فجر به خاطر می‌آورند، خالی از لطف نیست.

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×