» تئاتر ایران » شهرام کرمی نمایش «گنشجک مفرغی» اجرا می‌کند
نمایش گنجشک مفرغی
تئاتر ایران - آرشیو مطالب

شهرام کرمی نمایش «گنشجک مفرغی» اجرا می‌کند

اردیبهشت 22, 1403 3

«گنجشک‌ مفرغی» نام نمایشی به نویسندگی و کارگردانی شهرام‌ کرمی است که از 26 اردیبهشت در تماشاخانه‌ ایران‌شهر به صحنه می‌رود.

به گزارش تئاتر آنلاین، شهرام کرمی در آستانه اجرای نمایش«گنجشک مفرغی» گفت: هرچند شرایط اجرای تئاتر نسبت به گذشته سخت‌تر شده ولی پتانسیل خوبی برای فعالیت جوانان در کنار پیشکسوتان ایجاد شده است.

این نمایشنامه‌نویس و کارگردان تئاتر با ارایه توضیحاتی درباره نمایش تازه‌اش، شرایط اجرای تئاتر در مقطع فعلی را تشریح کرد.

او درباره حال و هوای نمایش «گنجشک مفرغی» توضیح داد: این نمایشنامه، تازه‌ترین کار من است که چند سالی در پی اجرای آن بودم ولی شرایط فراهم نبود. ابتدا کرونا بود و چند مدتی هم طول کشید تا توانستم نوبت اجرا بگیرم. البته در این مدت بیشتر بر نوشتن متمرکز بودم و تعدادی از نمایشنامه‌هایم را نیز منتشر کردم.

کرمی اضافه کرد: نمایش «گنجشک مفرغی» در راستای آثار گذشته من است ولی با همه کارهایم متفاوت است از این جهت که بیشتر نمایش‌های من رئالیسم اجتماعی بوده‌اند و بیشتر به این حوزه توجه کرده‌ام ولی «گنجشک مفرغی» در فضایی شاعرانه می‌گذرد و جهان واقعی و خیالی را با هم روایت می‌کند و درواقع تلفیق رویا و واقعیت است.

او با ارایه توضیحاتی درباره داستان این نمایش افزود: داستان درباره شخصیتی است که در تمام زندگی می‌کوشد آرزوهای خود را محقق کند. نمایش درباره سرگشتگی انسان است. کارکتر اصلی ما عاشقانه زندگی را دوست دارد و همه تلاشش را به کار می‌گیرد تا به آرزوهای خود برسد.

21425 untitled.2d42c6

کرمی که آخرین بار سال ۹۶ نمایش «چه کسی سهراب را کشت» را در مجموعه تئاتر شهر اجرا کرده بود، درباره شرایط گروه‌های نمایشی در مقطع فعلی و تفاوت آن با گذشته توضیح داد: ۶ سال از صحنه دور بودم ولی باید اذعان کنم که کار تئاتر خیلی سخت شده چراکه هزینه‌های ساخت نمایش خیلی بالا رفته است.

او ادامه داد: در حال حاضر وقتی کارگردانی می‌خواهد کاری دست بگیرد باید به معیشت اعضای گروه خود فکر کند زیرا بسیاری از اهالی تئاتر از این راه گذران زندگی می‌کنند. در حالیکه در گذشته، مسائل اقتصادی این اندازه تعیین‌کننده نبود. از سوی دیگر، قطع شدن کمک‌هزینه هم شرایط سخت‌تری برای گروه‌های نمایشی ایجاد کرده است.

این کارگردان در عین حال افزود: البته در مقطع فعلی، شرایط برای گروه‌های حرفه‌ای مهیاتر است. به طوری که امروزه جوانان در کنار گروه‌های حرفه‌ای و پیشکسوتان فرصت اجرای کار دارند. خوشبختانه از نظر ظرفیت‌های اجرایی و نیز تماشاگران که مهم‌ترین سرمایه تئاتر هستند، وضعیت بهتر شده است و همین به گروه‌ها انگیزه می‌دهد که در ژانرهای گوناگون کار بسازند.

نمایش «گنجشک مفرغی» به نویسندگی و کارگردانی شهرام کرمی و با بازی اصغر همت، مجید رحمتی یلدا عباسی، ایمان سلگی از ۲۶ اردیبهشت ماه هر شب ساعت ۱۹ در سالن استاد سمندریان تماشاخانه ایرانشهر روی صحنه می‌رود.

منبع: ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×