» آرشیو مطالب » «جشنواره‌های تئاتر استانی» با حضور 480 گروه نمایشی رکورد زد
تئاتر شهرستان
آرشیو مطالب - استان ها - برگزیده - تئاتر ایران

«جشنواره‌های تئاتر استانی» با حضور 480 گروه نمایشی رکورد زد

آذر 12, 1402 زمان مطالعه: 2 دقیقه 2

بر اساس آمار منتشر شده، ۴۸۰ گروه نمایشی و ۵۷۱۹ هنرمند، در ۳۲ جشنواره تئاتر استانی و منطقه‌ای که از ۶ آبان تا ۳ آذر ۱۴۰۲ برگزار شد، حضور داشتند.

به گزارش رسانه خبری تئاترآنلاین و به نقل از اداره کل هنرهای نمایشی و بر اساس آمار منتشر شده، ۴۸۰ گروه نمایشی و ۵۷۱۹ هنرمند، در ۳۲ جشنواره تئاتر استانی و منطقه‌ای که از ۶ آبان تا ۳ آذر ۱۴۰۲ برگزار شد، حضور داشتند. این عددها، نشانگر شکسته شدن رکورد مشارکت در این رویداد بزرگ هنرهای نمایشی کشور است.

بی‌تردید جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، مهم‌ترین رویداد نمایشی کشور است که ریشه‌های آن در جشنواره‌های استانی رشد می‌کنند.

جشنواره‌های تئاتر استانی در سال 1402، از 6 آبان آغاز شد و 3 آذر به پایان رسید.

ویژگی این دوره از جشنواره‌‌ها که در 31 استان و منطقه کرمان جنوبی برگزار شد، اضافه شدن بخش خیابانی بود. برگزیدگان هر دو بخش خیابانی و صحنه‌ای این رویداد، به جشنواره تئاتر مناطق فجر راه پیدا کردند.

حضور و مشارکت هنرمندان در این دوره بسیار چشمگیر بود. از جمع بی‌شماری که که متقاضی حضور در سی‌وپنجمین دوره جشنواره‌های تئاتر استانی کشور بودند، 5719 هنرمند به این رویداد هنری راه پیدا کردند و در سراسر کشور به رقابت پرداختند.

پس از انتشار فرا‌خوان جشنواره‌های استانی، 1331 گروه نمایشی درخواست خود را ثبت کردند که از این میان، 869 نمایش صحنه‌ای و 462 نمایش خیابانی بودند.

پس از بررسی هیئت انتخاب آثار در هر استان، درمجموع 480 نمایش به جشنواره‌ها راه پیدا کردند که شامل 283 اثر صحنه‌ای و 197 نمایش خیابانی بودند.

هیئت‌‌های داوری، به مدت نزدیک به یک ماه، آثار شرکت‌کننده را ارزیابی کردند و درنهایت 130 نمایش به‌عنوان برگزیدگان این رویداد بزرگ کشوری معرفی شدند که 75 نمایش صحنه‌ای و 55 اثر خیابانی را دربرمی‌گیرد. پس از رقابت این آثار در جشنواره مناطق، برگزیدگان به چهل‌و‌دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر راه‌ پیدا می‌کنند.

به این نوشته امتیاز بدهید!

امتیاز 5.00

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×