» آرشیو مطالب » تمهید تبلیغاتی «شورای شهر» برای «تئاتر»؛ نوشدارو پس از مرگ سهراب!
3303015
آرشیو مطالب - برگزیده - تئاتر ایران

تمهید تبلیغاتی «شورای شهر» برای «تئاتر»؛ نوشدارو پس از مرگ سهراب!

آذر 5, 1398 0

3303015
کارگردان نمایش «سگدو» معتقد است شورای شهر تهران خیلی پیش‌تر از این‌ها باید به فکر حمایت از تبلیغات شهری تئاتر می‌افتاد و وعده اخیر رئیس کمیسیون فرهنگی شورا، نوشدارو پس از مرگ سهراب است.

عباس غفاری کارگردان نمایش «سگدو» که این روزها در سالن سایه مجموعه تئاتر شهر در حال اجراست، درباره وضعیت اجرای این اثر نمایشی به‌ویژه طی یک هفته گذشته به تئاتر آنلاین گفت: طی یک هفته گذشته نه تنها نمایش «سگدو» بلکه کل تئاترهایی که روی صحنه بودند ضربه خوردند.

غفاری افزود: تبلیغات تئاتر در دهه ۶۰ و ۷۰ متفاوت از دهه ۹۰ بود و در این دهه‌ها با نصب پوستر و بروشور تبلیغ نمایش‌ها انجام می‌شد. در حال حاضر متأسفانه جایی برای نصب پوستر تئاترها وجود ندارد و پرداخت هزینه بیلبوردهای تبلیغاتی نیز از عهده اکثر گروه‌ها نظیر ما که سرمایه‌گذار نداریم، خارج است.

وی ادامه داد: در دهه ۹۰ تا به اینجا تبلیغات در فضای مجازی تنها راه تبلیغاتی گروه‌های تئاتری بوده که طی یک هفته گذشته به دلیل اختلال اینترنت، این امکان هم با مشکل مواجه شد. مخاطبان هم به دلیل مختل شدن این امکان تبلیغاتی، از اجرا شدن یا نشدن کارها مطلع نبودند. ضمن اینکه سایت‌های فروش بلیت نیز در دسترس نبودند. طی هفته گذشته تنها راه خرید بلیت از طریق گیشه سالن‌های تئاتری بود که باید به این نکته توجه کنیم که حدود ۲ سال است گیشه فروش بلیت سالن‌ها مورد استفاده مخاطب قرار نمی‌گیرند و مخاطب ترحیج می‌دهد بلیت خود را به راحتی از طریق سایت‌های فروش بلیت خریداری کند.

غفاری با اشاره به اینکه برخی نمایش‌ها طی یک هفته گذشته اجرای خود را تعطیل کردند، متذکر شد: مخالف تعطیلی هر نوع فعالیت فرهنگی به هر دلیلی هستم زیرا معتقدم فعالیت‌های فرهنگی و هنری نظیر سینما، تئاتر، کنسرت موسیقی و فعالیت گالری‌ها نباید به دلایل مختلف تعطیل شوند.

وی با بیان اینکه ما به اجرای خود طی هفته گذشته و با وجود کم بودن مخاطب ادامه دادیم، تأکید کرد: تئاتر با ضررهای هنگفتی مواجه شد که جبران ناپذیر است. ما در سالن‌هایی اجرا می‌کنیم که شانس تمدید نداریم. با مدیریت مجموعه تئاتر شهر درباره تمدید اجرای «سگدو» صحبت کردم و پاسخ این بود که چون اتفاق رخ داده پیش‌بینی نشده بود، گروه‌های دیگر در نوبت اجرا هستند و اگر کار ما تمدید شود، اجراهای دیگر با مشکل مواجه می‌شوند.

کارگردان نمایش «سگدو» اظهار کرد: تنها ۱۲ اجرای نمایش «سگدو» باقی مانده و ۷ اجرای ما به راحتی از دست رفت. نمی‌دانم مدیران وزارت ارشاد و هنرهای نمایشی چه اقدامی در این زمینه خواهند داشت ولی در حال حاضر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حرفی نمی‌زند و اداره کل هنرهای نمایشی هم پول ندارد.

غفاری در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به سخنان حق شناس رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر مبنی بر حمایت از تبلیغات شهری تئاترها، تصریح کرد: باید به آقای حق شناس بگویم که تمهید شورای شهر در حمایت از تبلیغات محیطی تئاترها، عملا نوشدارو پس از مرگ سهراب است. شورای شهر باید خیلی پیشتر از این‌ها به فکر حمایت از تئاتر و فراهم کردن شرایط مناسب برای تبلیغات شهری تئاتر می‌افتادند. من و گروه‌های دیگری که در این شرایط اجرا کردیم متضرر شدیم.

نمایش «سگدو» نوشته محمد چرمشیر با حضور مرتضی آقاحسینی، زهره رستمی، محمدرضا صولتی، سروش طاهری و آیه کیان‌پور ساعت ۱۸ در سالن سایه مجموعه تئاتر شهر اجرا می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×