» آرشیو مطالب » چهل‌و دومین جشنواره تئاتر فجر، برگزیدگان خود را شناخت
در مراسم افتتاحیه جشنواره تئاتر فجر برگزیدگان این جشنواره معرفی شدند
آرشیو مطالب - برگزیده - تئاتر ایران

چهل‌و دومین جشنواره تئاتر فجر، برگزیدگان خود را شناخت

بهمن 13, 1402 زمان مطالعه: 4 دقیقه 2

مراسم اختتامیه چهل و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، عصر ۱۲ بهمن در تالار وحدت برگزار شد.

به گزارش رسانه خبری تئاترآنلاین، چهل و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر که با دبیری مهدی حامدسقایان از ۲۷ دی تا ۱۱ دی در بخش‌های مختلف برگزار شد، پنجشنبه ۱۲ بهمن به ایستگاه پایانی خود رسید.

مراسم اختتامیه این دوره از جشنواره با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، قایم‌مقام وزیر ارشاد، معاون هنری وزیر ارشاد، مدیرکل‌ هنرهای نمایشی، مدیرعامل بنیاد رودکی، رییس تماشاخانه ایران‌شهر، اکبر عبدی، جهانگیر الماسی، اسماعیل خلج، قاسم زارع و تنی چند از هنرمندان تئاتری در تالار وحدت آغاز شد و طی این مراسم برگزیدگان بخش‌های رقابتی صحنه‌ای و خیابانی معرفی شدند.

فضه‌سادات حسینی اجرای این مراسم را بر عهده داشت.

در ابتدای مراسم سخنان دبیر چهل و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر و کاظم نظری مدیرکل هنرهای نمایشی به صورت تصویری پخش شد.

در بخشی از این مراسم، با پخش کلیپ، یاد و خاطره هنرمندانی چون زنده‌یادان اسماعیل سلطانیان، آتیلا پسیانی، فردوس کاویانی، بیتا فرهی، شهرام عبدلی، آرش امیراحمدی، پروانه معصومی، حسام محمودی، الهام شکیب، حسن همتی و جلیله هیبتان گرامی داشته‌ شد.

بخش ویژه مراسم اختتامیه به بزرگداشت حشمت‌ قاسمی هنرمند تئاتر خوزستان، اسماعیل خلج نمایشنامه‌نویس و آتش تقی‌پور بازیگر، اختصاص داشت.

در ادامه از مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان سمنان، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان آذربایجان شرقی و همچنین شهردار تبریز به عنوان میزبان‌های جشنواره‌های تئاتر مناطق بودند هم تجلیل شد.

سپس محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به ایراد سخنانی پرداخت و گفت: بسیار خوشحال هستیم جشنواره چهل و دوم هم با شکوه و عظمت برگزار شد. امسال جشنواره‌های منطقه‌ای نقش مهمی را برای ایجاد فضایی گرم و رشد و تعالی تئاتر، ایفا کردند.

وی تاکید کرد: از شما تشکر می‌کنم که با همه مشکلات چراغ تئاتر را روشن نگه داشتید. شعار عدالت فرهنگی همیشه مورد توجه ما بوده و خوشحال هستیم که از نقاط مختلف کشور در جشنواره حضور دارند.

وزیر ارشاد تصریح کرد: تئاتر حوزه مهم و تاثیرگذار هنرهای نمایشی است.

اسماعیلی با اشاره بخش‌های مختلف چهل و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، یادآور شد: اتفاق هولناکی در غزه رخ داده است و در مقابل چشم جهانیان زنان و کودکان جان خود را از دست داده‌اند. چگونه وجدان‌های جهانی در مقابل این جنایت‌ها در سکوت مرگبار به سر می‌برند؟ من از هنرمندان تئاتر ایران تشکر ویژه دارم که پای بخش غزه جشنواره تئاتر فجر ایستادند.

جهانگیر الماسی در بخشی از اهدای جوایز پیشنهاد داد که برای دور آینده جشنواره هیات داورانی متشکل از هنرمندان عضو موسسه هنرمندان پیشکسوت نیز آثار جوانان تئاتری را ارزیابی کنند تا ضمن تبادل تجربیات خود، ارزش معنوی جایزه را هم افزایش دهند.

برگزیدگان بخش تئاتر خیابانی جشنواره به شرح زیر هستند:

نامزدهای بخش طراحی حرکت

برگزیده: افشین خدری برای طراحی حرکت نمایش «۱۴۰۲» از کردستان-سنندج

پدرام پور پرورش برای طراحی حرکت نمایش «اشرف مخلوقات» از اصفهان

پژمان شاهوردی برای طراحی حرکت نمایش «خیلی دور خیلی نزدیک» از لرستان-بروجرد

نامزدهای بخش طراحی لباس

آژین عبدالله زاده، شکیلا پاینده برای طراحی لباس نمایش «۱۴۰۲» از کردستان – سنندج

سمیرا پورعابد برای طراحی لباس نمایش «آتش عشق» از قزوین – الوند

ندا ربانی فر برای طراحی لباس نمایش «پیوند کولانسی» از اصفهان – خمینی شهر

قدردانی: فریده میرزایی برای طراحی لباس نمایش «خیلی دور خیلی نزدیک» از لرستان-بروجرد

آرزو علی پور برای طراحی لباس نمایش «سه دلقک و نصفی» از گیلان-لاهیجان

نامزدهای بخش موسیقی

برگزیده: گروه موسیقی نمایش «اشرف مخلوقات» از اصفهان

گروه موسیقی نمایش «خیلی دور خیلی نزدیک» از لرستان-بروجرد

گروه موسیقی نمایش «مغزهای کادوپیچ شده» از مازندران-نور

برگزیده: گروه موسیقی نمایش «هزار پیشه» از اصفهان

قدردانی: گروه موسیقی نمایش «هفت سنگ» از خراسان رضوی-مشهد

نامزدهای بخش طراحی فضا

مالک آبسالان برای طراحی فضای نمایش «آبها مهربانند» از ایلام-دهلران

برگزیده: سیدابوالفضل مرتضوی برای طراحی فضای نمایش «پیوند کوالانسی» از لرستان-بروجرد

فاطمه پارسا فر برای طراحی فضای نمایش «خیلی دور خیلی نزدیک» از لرستان-بروجرد

روح الله آریس برای طراحی فضای نمایش «سروستان» از کرمان

قدردانی: مصطفی کولیوندی برای طراحی فضای نمایش «مشت و لگد محترمانه» از ایلام

نامزدهای بخش طرح و ایده

برگزیده: پژمان شاهوردی برای طرح و ایده نمایش «خیلی دور خیلی نزدیک» از لرستان-بروجرد

میثم سرآبادانی برای طرح و ایده نمایش «خاطرات یک مرده شور» از مرکزی-تفرش

قدردانی: میلاد حسین زاده برای طرح و ایده نمایش «سلام علیکم» از گیلان-کیاشهر

محسن کولیوندی برای طرح و ایده نمایش «مشت و لگد محترمانه» از ایلام

سوران حسینی برای طرح و ایده نمایش «نقطه سرخط» از کردستان-مریوان

نامزدهای بخش بازیگری زن

شیوا قاسمی برای بازی در نمایش «باشد وقتی دیگر» از هرمزگان-میناب

قدردانی: بانوان گروه نمایش «خیلی دور خیلی نزدیک» از لرستان-بروجرد

قدردانی: آرزو علیپور برای بازی در نمایش «سه دلقک و نصفی» از گیلان-لاهیجان

مرجان کرمی برای بازی در نمایش «گوش کن می شنوی» از مرکزی-تفرش

برگزیده: نجمه مهرابی برای بازی در نمایش «هزار پیشه» از اصفهان

آرزو جعفری برای بازی در نمایش «یادگاری» از کرمان-جیرفت

نامزدهای بخش بازیگری مرد

پویا امامی برای بازی در نمایش «اشرف مخلوقات» از اصفهان

رضا ملکی برای بازی در نمایش «پیوند کوالانسی» از لرستان-بروجرد

برگزیده: میثم سرآبادانی برای بازی در نمایش «خاطرات یک مرده شور» از مرکزی-تفرش

محمد رادمهر برای بازی در نمایش «زمین شماره ایکس» از اصفهان

قدردانی: مصطفی کولیوندی برای بازی در نمایش «مشت و لگد محترمانه» از ایلام-ایلام

قدردانی: فرید قدیری برای بازی در نمایش «پیوند کوالانسی»

احمد صمیمی برای بازی در نمایش «نقطه سر خط» از کردستان-مریوان

سعید نظریان برای بازی در نمایش «هفت سنگ» از خراسان رضوی-مشهد

نامزدهای بخش کارگردانی

ابراهیم حاج حیدری برای کارگردانی نمایش «پیوند کوالانسی» از اصفهان-خمینی شهر

برگزیده: مسعود کردی برای کارگردانی نمایش «خیلی دور خیلی نزدیک» از لرستان-بروجرد

امید جلالی برای کارگردانی نمایش «سلام علیکم» از گیلان-کیاشهر

قدردانی: مصطفی کولیوندی برای کارگردانی نمایش «مشت و لگد محترمانه» از ایلام-ایلام

سعید نظریان و مهناز پاکدل برای کارگردانی نمایش نهفت سنگ» از خراسان رضوی-مشهد

برگزیدگان بخش مسابقه تئاتر دانشجویی در رشته‌های طراحی لباس، موسیقی، طراحی نور، طراحی صحنه، بازیگری زن، بازیگری مرد، نمایشنامه نویسی و کارگردانی به این شرح هستند:

نامزدهای بخش طراحی لباس

قدردانی: راحله سرافرازی و شهرزاد آزادنام برای طراحی لباس نمایش «قیقاج»

علیرضا حاج بابایی برای طراحی لباس نمایش «در انتظار گودو»

قدردانی: رؤیا فضلی برای طراحی لباس نمایش «بچه»

نامزدهای بخش موسیقی

برگزیده: گروه موسیقی نمایش «استرالیا» (علی خاتمی)

گروه موسیقی نمایش «بُندار بیدخش» (سامان شکیبا)

گروه موسیقی نمایش «مرثیه ای برای یک مرد مرده» (امیر اردلان)

نامزدهای بخش طراحی نور

فرشاد نصیری برای طراحی نور نمایش «بیرون پشت در»

علیرضا حاج بابایی و سیامک زنجانی برای طراحی نور نمایش «در انتظار گودو»

برگزیده: پدرام رضوانی و علی اکباتانی برای طراحی نور نمایش «تمام»

کیانوش ایازی برای طراحی نور نمایش «مرثیه ای برای یک مرد مرده»

نامزدهای بخش طراحی صحنه

افسانه محمدی برای طراحی صحنه نمایش «استرالیا»

علی اکباتانی و پیمان رضوی برای طراحی صحنه نمایش «تمام»

قدردانی: کیانوش ایازی برای طراحی صحنه نمایش «مرثیه ای برای یک مرد مرده»

نامزدهای بخش نمایشنامه نویسی

قدردانی: محمد یحیی آبادی برای نگارش نمایشنامه «کارنان»

مرتضی فرهادنیا برای نگارش نمایشنامه «بچه»

برگزیده: رسول حق جو برای نگارش نمایشنامه «مرثیه ای برای یک مرد مرده»

نامزدهای بخش بازیگری زن

ارغوان کیوانی برای بازی در نمایش «تمام»

برگزیده: حسنا قبادی برای بازی در نمایش «استرالیا»

قدردانی: شبنم صمدی برای بازی در نمایش «دل قک»

نفیسه پیری برای بازی در نمایش «بچه»

قدردانی: آرزو کریمی زند برای بازی در نمایش «مرثیه ای برای یک مرد مرده»

نامزدهای بخش بازیگری مرد

امیر عباس زاده برای بازی در نمایش «استرالیا»

قدردانی: بهزاد حاجی زاده برای بازی در نمایش «خون»

برگزیده: سجاد تابش برای بازی در نمایش «بیرون پشت در»

قدردانی: محمد یحیی آبادی برای بازی در نمایش «کارنان»

قدردانی: محمدرضا فرزام برای بازی در نمایش «مرثیه ای برای یک مرد مرده»

نامزدهای بخش کارگردانی

پرهام خاک زاد برای کارگردانی نمایش «بیرون پشت در»

قدردانی: کیانوش ایازی برای کارگردانی نمایش «مرثیه ای برای یک مرد مرده»

برگزیده: حسنا قبادی برای کارگردانی نمایش «استرالیا»

نمایش «بیرون پشت در» اثر برگزیده دانشجویی

بهترین اثر بخش‌های هویت ملی و غزه جشنواره تئاتر فجر نیز عبارتند از:

قدردانی (هویت ملی): نمایش «شجاع دل» به کارگردانی سعید بادینی از سیستان بلوچستان – زاهدان (نمایش خیابانی)

نمایش «سروستان» به کارگردانی روح الله آریس از کرمان – کرمان (نمابش خیابانی)

نمایش «ثقه‌الاسلام» به کارگردانی امیرحجازی

نمایش «آریوبرزن» به کارگردانی حامد مکملی

برگزیده (هویت ملی): نمایش «مرغ سحر» به کارگردانی رضا حسینی

نمایش «همه خواب بودیم» به کارگردانی میثم حبیبی

قدردانی (غزه): نمایش «عروس فلسطین» به کارگردانی مصطفی بوعَذار

برگزیده (غزه): نمایش «تمام» به کارگردانی علی اکباتانی

نمایش «خون» به کارگردانی حسین قاسمی هنر

همچنین

برگزیدگان بخش مسابقه تئاتر ایران چهل و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به شرح زیر معرفی شدند:

نامزدهای بخش چهره‌آرایی

برگزیده: فرزانه رادفر برای طراحی گریم نمایش «ایل خونی» از فارس

برگزیده: سمیه ارقبایی برای طراحی گریم نمایش «رؤیای اسبی به نام شبرنگ» از خراسان رضوی

مهتا علیزاده برای طراحی گریم نمایش «سایلنت هملت سایلنت» از خوزستان

نامزدهای بخش طراحی لباس

قدردانی: آژمان بیژنی‌نسب و نجمه زارعی برای طراحی لباس نمایش «ایل خونی» از فارس

محبوبه سلطانی برای طراحی لباس نمایش «رؤیای اسبی به نام شبرنگ» از خراسان رضوی

قدردانی: محیا قبادی برای طراحی لباس نمایش «کابوس های شازده اجباری» از تهران

نامزدهای بخش موسیقی

سبحان ابوذر نمایش «بیرون پشت در» از مشهد

محمودرضا خلیلی نمایش «خاطرات یک دلقک» از استان مرکزی

برگزیده: عماد عرب زاده نمایش «کهته» از بوشهر

آرش موسوی نمایش «ط» از تهران

قدردانی: گروه موسیقی نمایش «آریوبرزن» از قزوین

بهزاد بختیاری نمایش «کابوس های شازده اجباری» از تهران

نامزدهای بخش طراحی صدا و آرایه های صوتی

بهزاد بختیاری برای طراحی صدای نمایش «ساپو» تهران

برگزیده: علی سینا رضانیا برای طراحی صدای نمایش «ما هم مردمی بودیم» از لرستان

امید خسروی برای طراحی صدای نمایش «سایلنت هملت سایلنت» از خوزستان

نامزدهای بخش طراحی نور

رامین صادقی برای طراحی نور نمایش «خوشبختی در اودسا» از لرستان

برگزیده: رضا خضرایی برای طراحی نور نمایش «ط» از تهران

فرشاد نصیری برای طراحی نور نمایش «کابوس های شازده اجباری» از تهران

نامزدهای بخش طراحی حرکت

آژمان بیژنی‌نسب برای طراحی حرکت نمایش «ایل خونی» از فارس

وحید ممیزی برای طراحی حرکت نمایش «رؤیای اسبی به نام شبرنگ» از خراسان رضوی

برگزیده: میلاد هارونی و امجد جلالی برای طراحی حرکت نمایش «سایلنت هملت سایلنت» از خوزستان

نامزدهای بخش بازیگری زن

زینب مشعلدار برای بازی در نمایش «ترمز اضطراری» از خراسان رضوی

قدردانی: مهسا ظهیری برای بازی در نمایش «کابوس های شازده اجباری» از تهران

قدردانی: فرانک افتاده حال برای بازی در نمایش «کابوس های شازده اجباری» از تهران

سعیده جمشیدی برای بازی در نمایش «شب سوئیت» از تهران

مائده وحید برای بازی در نمایش «انگشتر و چاه» از اصفهان

حسنا قبادی برای بازی در نمایش «ما هم مردمی بودیم» از لرستان

پگاه موسوی کیا برای بازی در نمایش «خوشبختی در اودسا» از لرستان

قدردانی: الهام چنانی برای بازی در نمایش «کهته» از بوشهر

شکوفه عاشوری برای بازی در نمایش «لولیدن در خواب» از کهگیلویه و بویراحمد

الهه شه پرست برای بازی در نمایش «ط» از تهران

برگزیده: ریحانه رضی برای بازی در نمایش «هیدن» از تهران

نامزدهای بخش بازیگری مرد

قدردانی: یاسین رضوانی برای بازی در نمایش «بیهوده» از گلستان

محمد سعادت برای بازی در نمایش «کابوس های شازده اجباری» از تهران

قدردانی: سلمان ذنوبی برای بازی در نمایش «کابوس های شازده اجباری» از تهران

قدردانی: مجید عراقی برای بازی در نمایش «دشمن خدا» از تهران

مجتبی لاله زاری برای بازی در نمایش «دل لرزه» از یزد

عبد بناری برای بازی در نمایش «کهته» از بوشهر

ناصر آویژه برای بازی در نمایش گزارش «مفتوحه تنگه فنی» از تهران

امیر حامد برای بازی در نمایش «در آغوشم آب، خاک، خون» از گیلان

برگزیده: جواد یحیوی برای بازی در نمایش «ط» از تهران

حمید رحیمی برای بازی در نمایش «هیدن» از تهران

نامزدهای بخش بازیگری کودک و نوجوان

قدردانی: ابوالفضل پارسا برای بازی در نمایش «لولیدن در خواب» از کهگیلویه و بویر احمد

قدردانی: آبتین رحمتی برای بازی در نمایش «ط» از تهران

قدردانی: نفس جافری و ضحا رجایی برای بازی در نمایش «دشمن خدا» از تهران

نامزدهای بخش طراحی صحنه

سمیرا سرچاهی برای طراحی صحنه نمایش «دشمن خدا» از تهران

آژمان بیژنی نسب برای طراحی صحنه نمایش «ایل خونی» از فارس

قدردانی: سارا عارف برای طراحی صحنه نمایش «در آغوشم آب، خاک، خون» از گیلان

کوروش شاهونه برای طراحی صحنه نمایش «هیدن» از تهران

نامزدهای بخش نمایشنامه‌نویسی

برگزیده: یاسین رضوانی برای نگارش نمایشنامه «بیهوده» از گلستان

افشین زمانی برای نگارش نمایشنامه «کابوس های شازده اجباری» از تهران

قدردانی: عماد الدین رجبلو برای نگارش نمایشنامه «دشمن خدا» از تهران

محمدرضا آریان فر برای نگارش نمایشنامه «گزارش مفتوحه تنگه فنی» از تهران

سیدعلی موسویان برای نگارش نمایشنامه «دل لرزه» از یزد

عقیل جماعتی برای نگارش نمایشنامه «کهته» از بوشهر

آژمان بیژنی نسب برای نگارش نمایشنامه «ایل خونی» از فارس

امیر حامد برای نگارش نمایشنامه «در آغوشم آب، خاک، خون» از گیلان

کهبد تاراج برای نگارش نمایشنامه «ط» از تهران

کوروش شاهونه و ریحانه رضی برای نگارش نمایشنامه «هیدن» از تهران

نامزدهای بخش کارگردانی

یاسین رضوانی برای کارگردانی نمایش «بیهوده» از گلستان

افشین زمانی برای کارگردانی نمایش «کابوس های شازده اجباری» از تهران

مجید عراقی برای کارگردانی نمایش «دشمن خدا» از تهران

حسن معینی برای کارگردانی نمایش «آوینیون» از تهران

قدردانی: حسین اسدی برای کارگردانی نمایش «کهته» از بوشهر

آژمان بیژنی نسب برای کارگردانی نمایش «ایل خونی» از فارس

قدردانی: مجید رحمتی برای کارگردانی نمایش «ط» از تهران

برگزیده: کوروش شاهونه برای کارگردانی نمایش «هیدن» از تهران

نمایش «بیهوده» اثر برگزیده مسابقه تئاتر ایران

نامزدهای بخش تهیه‌کنندگی

قدردانی: محمدمهدی مهران فر برای تهیه‌کنندگی نمایش «گزارش مفتوحه تنگه فنی»

قدردانی: محمد شکروی برای تهیه‌کنندگی نمایش‌های «سایلنت هملت سایلنت» و «اول شخص مفرد» از خوزستان

محمدجهان پا برای تهیه‌کنندگی نمایش «رؤیای اسبی به نام شبرنگ» از خراسان رضوی

بخش فراگیر:

برگزیده خیابانی: «رومئو بی ژولیت»

برگزیده صحنه‌ای: نمایش «کل» و نمایش «ترال ستال جوسال» به کارگردانی کاظم ارجمندنیا

بخش وزارت علوم:

نمایش خیابانی «بازگشت به خوان نخست»

نمایش «لیلی و قاب خالی»

جایزه خندستان:

نمایش «دشمن خدا»

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×