» آرشیو مطالب » گزارش فعالیت‌های مجموعه «تئاتر شهر» در ۹ ماه نخست سال منتشر شد
2931999
آرشیو مطالب - برگزیده - تئاتر ایران

گزارش فعالیت‌های مجموعه «تئاتر شهر» در ۹ ماه نخست سال منتشر شد

دی 25, 1398 0

2931999
مجموعه تئاتر شهر در ۹ ماه نخست سال جاری میزبان ۴۲ اثر نمایشی بوده است که بالغ بر ۷۰ هزار نفر از این آثار دیدن کرده‌اند.

به گزارش تئاتر آنلاین به نقل از دفتر ارتباطات، آموزش و پژوهش مجموعه تئاتر شهر، در ۹ ماه نخست سال ۱۳۹۸ بالغ بر ۷۰ هزار تماشاگر برای دیدن ۴۲ اثر نمایشی روی صحنه رفته به تئاتر شهر آمدند این امر در حالی است که علیرغم تعطیلی تالار اصلی مجموعه جهت بازسازی بنیادین ماشینری و تعویض صندلی ها از ۱۳ اردیبهشت تا ۲۹ آذر، رویکرد حداکثری میزبانی از اجراهای نمایشی در سالن های قشقایی، چهارسو، سایه و کارگاه نمایش سبب شد در سه فصل نخست سال جاری، ۴۲ اثر بالغ بر ۸۳۷ نوبت اجرا داشته باشند.

در یادداشت مجموعه تئاتر شهر برای بررسی عملکرد ۹ ماهه اول سال ۱۳۹۸ آمده است:

«تئاتر شهر، خانه نمایشنامه های ایرانی

بر مبنای این گزارش از میان ۴۲ اثر اجرا شده، ۳۳ اثر بر مبنای متون نمایشنامه نویسان ایرانی روی صحنه رفته است و تنها ۹ اثر از نمایشنامه نویسان غربی فرصت اجرا شدن در تئاتر شهر را به دست آورده اند که نشان از سهم بالای نویسندگان ایرانی و اهمیت متون نمایشی ملی برای مجموعه تئاتر شهر دارد.

پیشتازی ژانر اجتماعی و تراژدی

در این بازه زمانی علاوه بر تکثری که در ایجاد امکان اجرا برای هنرمندان جوان و پیشکسوت تئاتری دوشادوش هم فراهم شده است از لحاظ تنوع ژانرِ آثار به نمایش در آمده نیز سعی شده است به رویکردهای زیبایی شناسانه گوناگون توجه شود. بر این مبنا ژانر اجتماعی با ۹ اثر، تراژدی و تاریخی هر یک با ۵ اثر ، آثار کمدی و عروسکی هریک با ۴ اجرا، تئاتر مستند و تجربی هر یک با ۳ اثر و آثار دفاع مقدس، سیاسی، موزیکال، ملودرام، اساطیری، گروتسک و … از دیگر گونه هایی بوده است که می توان در فهرست ۴۲ اجرای روی صحنه رفته در ۹ ماه نخست سال جاری نشانی از آنها گرفت.

مضامین اخلاقی و میهن دوستی در صدر

اخلاق و تاکید بر ارزش های اخلاقی شاخص ترین مضمونی است که به شکل های مختلف در آثار نمایشی اجرا شده در این بازه زمانی تکرار شده است. بازتاب این امر را می توان در مفاهیمی همچون میهن دوستی و پاسداری از سرزمین، آزادگی و انسانیت، ستایش عشق و انتقاد از فساد، بی عدالتی و توجه ویژه به مسائل زنان در جامعه امروز ایران شاهد بود.

رونق رویدادهای پژوهشی و فرهنگی

امسال از جهت تعدد تعطیلات رسمی یکی از پر فراز و نشیب ترین سال های کار مجموعه بود با این حال حضور ۶۸۳۴۹ تماشاگر در این مجموعه بالغ بر ۲۸،۳۵۵،۵۷۰،۰۰۰ ریال درآمد برای این مجموعه دولتی کسب کرده است و در کنار آثار اجرایی، انتشار فراخوان رویدادهای اجرایی پژوهشی کارگاه نمایش و طراحی و اجرای ۱۱ رویداد و فعالیت پژوهش محور در قالب برگزاری نشست های تخصصی، برگزاری جلسات رونمایی کتاب و نمایشنامه خوانی از دیگر دستاوردهای مجموعه بوده است. ضمن آنکه از آغاز سال جاری تئاتر شهر میزبان ۲۷ نشست و رویداد تخصصی تئاتری و جلسات نقد و بررسی نمایش ها نیز بوده است.

امید است این روند در ۳ ماه پایانی سال نیز ادامه یافته و با توجه به برنامه ریزی های انجام شده شاهد آثار نمایشی پر مخاطبی در این مجموعه باشیم.

مستندات آماری اجراهای تالارهای سایه را اینجا، قشقایی را اینجا، چهارسو را اینجا، سالن اصلی را اینجا، کارگاه نمایش را اینجا، کافه تریای اصلی را اینجا و رویدادهای پژوهشی دفتر ارتباطات، آموزش و پژوهش مجموعه تئاتر شهر را اینجا ببینید.»

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×