«گالاتی» از اعضای تئاتر شیکاگو درگذشت

فرانک گالاتی نمایشنامه‌نویس و کارگردان تئاتر که به خاطر اقتباس‌ از رمان‌های کلاسیک آمریکایی شهرت داشت ، روز دوم ژانویه در سن ۷۹ سالگی درگذشت.

به گزارش تئاتر آنلاین به نقل از دیلی میل ، فرانک گالاتی متولد ۲۹ نوامبر سال ۱۹۴۳ و یکی از اعضای پیشروی صحنه تئاتر در شیکاگو بود.

او در دانشگاه نورث‌وست تحصیل کرد و عضو تئاتر استپنولف و گودمن به شمار می‌رفت. گالاتی بیشتر به خاطر مهارتش در به صحنه آوردن رمان‌های کلاسیک آمریکایی شهرت داشت. اقتباس او از کتاب «خوشه‌های خشم» نوشته جان اشتاین‌بک یک موفقیت بزرگ بود که برای گالاتی دو جایزه تونی بهترین نمایش و بهترین کارگردانی و جایزه «دراما دسک» بهترین کارگردانی را در پی داشت.

در سال ۱۹۸۹ او برای نگارش فیلمنامه «توریست تصادفی» به همراه لارنس کاسدان نامزد اسکار در رشته فیلمنامه شد. او در سال ۱۹۹۸ به برادوی بازگشت تا اقتباس از رمان «رگتایم» نوشته ادگار لورنس دکتروف را روی صحنه بیاورد که برای «رگتایم» نامزد جایزه تونی و «دراما دسک» شد.

فرانک گالاتی در برادوی نمایش‌هایی مانند «ملکه‌ی دزد» و «باغ‌وحش شیشه‌ای» و « غرب واقعی » را روی صحنه آورد. آخرین نمایش او به نام «ناکسویل» موزیکال بود که آوریل ۲۰۲۲ در ساراسوتای فلوریدا اجرا شد.

گالاتی ۱۴ سال پیش کار بر روی رمان “کافکا در ساحل” به عنوان معتبرترین اثر هاروکی موراکامی نویسنده ژاپنی را آغاز کرد که بیش از دو سال طول کشید و گالاتی در میانه این مدت با برداشت و تنظیم رمان برای صحنه، همزمان تمرین نمایش را با بازیگرانی چون آگوست گینان، جون مایکل هیل، کریستین بونوان، گرسون داکانی، مری آن دلا کروز و آیکو ناکاسونه آغاز کرده بود.نام اقتباس گالاتی از رمان موراکامی “اکتشاف خیال” است.

اجرای این نمایش در سالن گروه تئاتر “استپن وولف” در شیکاگو آغاز برنامه بلند مدتی بود که اجرای این نمایشنامه را در شهرهای مختلف آمریکا و از جمله برادوی تا چند کشور دیگر نظیر انگلستان و ژاپن دنبال کرد.

گروه “استپن وولف” از سال ۱۹۷۴ با گردهمایی چندین دانشجوی قدیمی و بازیگر جوان تئاتر از جمله خود گالاتی در شیکاگو تشکیل شد و در این سالها به عنوان یک کانون پیشرو در تئاتر معاصر و در مقاطعی در جایگاه کانون پشتیبانی تئاترهای حرفه ای برادوی در تئاتر آمریکا حضور داشته است.