» آرشیو مطالب » کارگاه «تئاتر پلی‌بک» برگزار شد/ بداهه پردازی براساس تجارب شخصی
4154595
آرشیو مطالب - برگزیده - تئاتر ایران

کارگاه «تئاتر پلی‌بک» برگزار شد/ بداهه پردازی براساس تجارب شخصی

اردیبهشت 28, 1401 0

4154595

نشست کارگاهی «تئاتر پلی‌بک» با حضور علی اکبر علیزاد در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد.

به گزارش تئاتر آنلاین، علی اکبر علیزاد، پژوهشگر و کارگردان تئاتر ۲۶ اردیبهشت ماه در فرهنگسرای ارسباران سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، برای دانشجویان تئاتر، کارگاهی با موضوع «تئاتر پلی بک» playback برگزار کرد.

«تئاتر پلی‌بک» تئاتر بداهه‌ای است که بر اساس تجارب فردی و داستان‌های شخصی (Personal) شکل می‌گیرد و از این داستان‌های شخصی محملی برای گفتگو و کشف حقیقت می‌سازد. این شکل از درام کاربردی در سال ۱۹۷۵ توسط م جاناتان فاکس Jonathan Fox ابداع شده‌است و به طور معمول در مکان‌های متنوع آموزشی، کلینیک‌ها و اجتماعات استفاده می‌شود.

«تئاتر پلی‌بک» مانند دیگر اشکال درام کاربردی (درام در خدمت سلامت، بهداشت و درمان) به منظور گسترش اجرای درام در فضاهای غیرتماشاخانه‌ای دنبال می‌شود.

در این نشست علی‌اکبر علیزاد پس از تشریح علمی چگونگی «تئاتر پلی‌بک» با همکاری هنرجویان و علاقه‌مندان با استفاده از تجربه شخصی یکی از حاضران و براساس روش «تئاتر پلی‌بک» اجرایی ترتیب داد و پس از اجرا نیز در پی گفتگو و مباحثه با حاضران و گروه اجرایی به بررسی ماجرا و علل و عوامل ایجاد آن پرداخت.

مدرسه تئاتر دیالوگ زیر نظر مدیریت هنرهای نمایشی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در نظر دارد برخی دوره‌های آموزشی هنرهای نمایشی را که در مراکز آموزشی و دانشگاهی کمیاب یا نایاب هستند در دسترس دانشجویان و علاقه‌مندان هنر قرار دهد که دبیری علمی آن با احسان زیورعالم، استاد دانشگاه هنر است.

نشست اول مدرسه تئاتر دیالوگ با حضور امیررضا کوهستانی و با عنوان «ناگفته‌نویسی» در فرهنگسرای اندیشه برگزار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×