» آرشیو مطالب » «ژانگ ییمو» 63 ساله شد
آرشیو مطالب

«ژانگ ییمو» 63 ساله شد

آبان 24, 1392 0

«ژانگ ییمو»، کارگردان صاحب‌نام سینمای آسیا و جهان 63 ساله شد.

«ژانگ ییمو»، متولد چهاردهم نوامبر 1950، کارگردان، تهیه‌کننده، بازیگر و فیلم‌نامه‌نویس سرشناس چینی است که متعلق به نسل پنجم فیلم‌سازان سینمای چین است.

«ییمو» در دوران انقلاب فرهنگی چین، درس و مدرسه را رها کرد و ابتدا به‌عنوان کارگر مزرعه و سپس در یک کارخانه نساجی به کار مشغول شد، هرچند به‌صورت شخصی به نقاشی و فیلم‌برداری آماتور می‌پرداخت.

با بازگشایی آکادمی فیلم پکن، ژانگ ییمو 28 ساله به‌علت محدودیت سنی قادر به حضور در آنجا نشد، اما با پیگری‌ها و درخواست از وزارت فرهنگ چین توانست در رشته‌ فیلم‌برداری به عضویت آکادمی درآید.

وی درحالی در سال 1982 فارغ‌التحصیل شد که کلاس او فیلم‌سازان سرشناسی چون «چن کایگه» را به سینمای چین معرفی کرد.

ژانگ ییمو ابتدا به‌عنوان دستیار کارگردان وارد دنیای سینما شد و با استعداد‌هایی که در او کشف شد، این فرصت را یافت که به‌عنوان مدیر فیلم‌بردار در فیلم «زمین زرد» چن کایگه در سال 1984 حضور داشته باشد؛ فیلمی که از آن به‌عنوان اولین فیلم کارگردانان نسل پنجم چین یاد می‌شود.

ییمو اولین تجربه‌ کارگردانی خود را در سال 1987 با فیلم «ذرت سرخ» به‌دست آورد که سخت مورد استقبال منتقدین قرار گرفت. این فیلم موفق به کسب خرس طلای جشنواره‌ برلین شد و شهرت جهانی برای این فیلم‌ساز چینی به‌همراه آورد.

دو سال بعد او فیلم «جو دو» را کارگردانی کرد که نامزد نخل طلای جشنواره‌ کن بود و اولین فیلم سینمای چین نام گرفت که نامزد جایزه‌ اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی شد.

پس از موفقیت این فیلم، نوبت به فیلم تحسین برانگیز «فانوس قرمز را بیافروز» رسید که واقعیات یک زندگی ثروتمندانه را به تصویر کشیده است. سینمای چین با این فیلم برای دومین‌بار نامزد جایزه‌ اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی شد.

ژانگ ییمو در سال 1992 فیلم «داستان کیو جو» را ساخت که داستان آن درباره‌ زن کشاورزی است که برای احقاق حقوق همسرش که توسط بزرگ یک روستا مضروب شده، تلاش می‌کند. این فیلم موفق به کسب شیر طلای جشنواره‌ ونیز شد و شهرت جهانی «ییمو» را دو چندان کرد.

فیلم بعدی این کارگردان نام‌دار «زیستن» بود که در این اثر حماسی معضلات اجتماعی مردم چین و سیاست‌های دولت این کشور را به تصویر کشیده است. این فیلم که ازسوی دولت چین ممنوع شده بود، در جشنواره‌ کن به نمایش درآمد و موفق به کسب جایزه‌ بزرگ هیات داوران و بهترین بازیگر زن شد.

فیلم «نه یکی کمتر» اثر بعدی ژانگ ییمو بود که در سال 1999 جایزه‌ شیرطلای ونیز را برای دومین‌بار برای وی به‌همراه آورد.

در اواخر دهه‌ اول سده‌ بیستم، ژانگ ییمو فیلم «به‌سوی خانه» را در سال 1999 ساخت که جایزه‌ خرس نقره‌ای و کلیسای جهانی را از جشنواره‌ برلین کسب کرد.

فیلم بعدی ییمو «قهرمان» بود که در سال 2002 با حضور ستارگان سینمای آسیا ازجمله «جت لی» ساخته شد. این فیلم در سینماهای آمریکا به فروش قابل توجهی دست یافت و از نامزد‌های جایزه‌ اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی بود و در جشنواره‌ برلین جایزه‌ بهترین اثر هنرمندانه را کسب کرد.

ژانگ ییمو در سال 2004 فیلم تحسین‌برانگیز «خانه خنجرهای پران» را ساخت که مورد استقبال منتقدین قرار گرفت. آخرین فیلم ییمو «نفرین گل طلایی» بود که در سال 2006 ساخته شد.

از دیگر افتخارات سینمایی ژانگ ییمو می‌توان به یک عمر دستاورد سینمایی از جوایز فیلم آسیایی، دو جایزه‌ بافتا بهترین فیلم غیرانگلیسی، بهترین فیلم غیرانگلیسی جوایز دیوید دوناتلو ایتالیا، سیمرغ بلورین جشنواره‌ فیلم فجر در بخش بین‌الملل (2001)، جایزه‌ منتخب تماشاگران جشنواره‌ ساندنس و سائوپائولو و خوشه طلایی بهترین فیلم جشنواره‌ وایادولید اسپانیا اشاره کرد.

جدیدترین فیلم ییمو «زیر درختان هاتورن» است که دهه‌ 70 و عصر انقلاب فرهنگی چین را به‌تصویر کشیده است. این فیلم در جشنواره بوسان با استقبال بی‌نظیر اهالی سینما مواجه شد، به طوری که بلیت‌های سانس نمایش این فیلم تنها در مدت 18 ثانیه به‌طور کامل در اینترنت به فروش رسید.

وی پیش از این فیلم کمدی پرتعلیق «یک زن، یک تفنگ و مغازه سوزن‌فروشی» را در جشنواره‌ برلین اکران کرد. این فیلم که بازسازی جدیدی از اولین ساخته برادران کوئن یعنی «خون ساده» است، با استقبال گرم تماشاگران و منتقدین در برلیناله همراه شد.

ژانگ ییمو سال گذشته به‌پاس یک عمر دستاورد سینمایی و کمک به پیشرفت و توسعه سینمای جهان دکترای افتخاری دانشگاه بوستون آمریکا را دریافت کرد. این کارگردان سرشناس با آخرین ساخته‌اش با نام «گل‌های جنگ» که «کریستین بیل» در آن بازی کرده است، نماینده سینمای چین در جوایز اسکار 2012 بود.

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×