» آرشیو مطالب » پیام معاون هنری و مدیرکل هنرهای نمایشی ارشاد به جشنواره تئاتر فجر
4048554
آرشیو مطالب - تئاتر ایران

پیام معاون هنری و مدیرکل هنرهای نمایشی ارشاد به جشنواره تئاتر فجر

بهمن 14, 1400 0

به گزارش تئاتر آنلاین، محمود سالاری معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن تشکر از هنرمندانی که در شرایط بحرانی و باوجود ویروس منحوس کرونا، با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی مهیای اجراهای صحنه‌ای شده‌اند ابراز امیدواری کرد با اقبال مخاطبان و مردم شریف و فرهنگ‌دوست ایران، پنجره‌های تازه‌ای به روی افق تئاتر ایران گشوده شود.

متن پیام معاون هنری وزیر ارشاد به شرح ذیل است:

«رویداد باشکوه جشنواره‌ بین‌المللی تئاتر فجر که همه‌ساله به افتخار و مقارن با جشن‌های پیروزی انقلاب‌ اسلامی برگزار می‌شود، عالی‌ترین تجلی‌گاه تئاتر کشور است؛ مجال ویژه‌ای که ضمن ارائه‌ تازه‌ترین دستاوردهای ذوقی و نمایشی، خانواده و اهالی تئاتر ایران را گردهم می‌آورد.

صاحب‌نظران در طول تاریخ برای هنر نمایش و تئاتر وجوه مختلفی را متصور بوده‌اند که از آن میان وجه اجتماعی آن یکی از شاخصه‌های بحث‌انگیز است. از سوی دیگر دیدن این هنر به یمن و موهبت زنده بودن و برکت هم‌نفسی با تماشاگران، انسانی‌ترین هنرها نیز لقب دارد که فرهنگ از دل آن جوانه می‌زند.

جامعه‌شناسان رشد و تعالی فرهنگی یک جامعه و هر قوم و ملتی را با حضور و منزلت تئاتر در آن جامعه اندازه‌گیری می‌کنند. هنری که مخاطب اصلی آن مردم هستند و مردمی‌ترین هنرهاست.

تئاتر در اولین وظیفه، باید رویکردی مردمی داشته باشد و به فرهنگ، دغدغه، آرمان‌ها، اعتقادات و باورهای آنان پرداخته و از آنان فاصله نگیرد و همواره آینه‌ حیات جمعی و الگوی آن باشد. تئاتر زمانی به جایگاه حقیقی خود می‌رسد که مردم دوستش بدارند و با آن پیوند برقرار سازند.

حضور چشمگیر علاقه‌مندان و هنرمندان تئاتر در جشنواره با آماری درخور توجه در این رویداد ملی و بین‌المللی حاکی از اعتماد هنرمندان و خانواده‌ تئاتر ایران به این حرکت فرهنگی‌ است و جای بسی خوشحالی است که بخش‌هایی از این جشنواره امسال در ادامه‌ سیاست تمرکززدایی در استان یزد انجام می‌پذیرد که این مشارکت و همدلی در اشاعه و گسترش این رویداد ارزشمند گامی در جهت تحکیم فرهنگ ملی و وفاق اجتماعی است.

نکته‌ دیگری که قابل یادآوری است، اظهار تشکر و تقدیر بسیار از هنرمندان و آفرینشگرانی است که در شرایط بحرانی و باوجود این ویروس منحوس با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی خود را مهیای اجراهای صحنه‌ای نموده‌اند که امید است با اقبال مخاطبان و مردم شریف و فرهنگ‌دوست ایران مواجه شده و پنجره‌های تازه‌ای را به روی افق تئاتر ایران بگشاید.

اینجانب خود را هم در این جشنواره و هم در جریان و فرآیند رشد و برنامه‌ریزی تئاتر ایران و مهندسی فرهنگی آن مؤظف می‌دانم که در کنار نمایشگران بمانم و همچنان به رویکرد تئاتر مذهبی، ملی، آئینی و سنتی و هر آن‌چه که از طریق این رسانه‌ شریف ما را به هویت ملی خودمان نزدیک‌تر می‌سازد با عشق و علاقه مدد رسانم.»

همچنین قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی، نیک‌اندیشان خانواده پرمهر تئاتر ایران را هنرمندانی دانست که در سخت‌ترین روزها و دشوارترین شرایط، به مهر، چراغ دیرین این خانه را فروزان داشته‌اند و صبورانه برای مردمان نیک این سرزمین، زندگی را بر صحنه‌ها زیسته‌اند.

متن پیام مدیرکل هنرهای نمایشی نیز به شرح ذیل است:

«در ساختار درام کلاسیک معمولا یک رخداد، نظم جاری و حاکم بر جهان نمایش را بهم می‌ریزد و شخصیت‌های آن را به چالش می‌اندازد. گره‌ها، رویدادها و اتفاقات شکل می‌گیرند و اشخاص نمایش در مواجهه با این رخدادها دست به عمل می‌زنند تا از برآیند این تصمیمات و انتخاب‌ها و اعمال، جهان نمایش به آرامش پیشین برسد یا به جهان متحول‌شده تازه‌ای بدل شود. از این منظر، غالبا فرجام قهرمان نمایش به نوعی تزکیه، تحول و دگرگونی ختم می‌شود. بی‌شک مخاطب نمایش نیز بی‌تاثیر از رخدادها و اتفاقات نیست و همراه اشخاص نمایش شاهد فعال و ناظر پویای صحنه و هر آن‌چه برآن می‌گذرد، است.

از یک دیدگاه، کار هنرمند و رسالت برتر او کمک به بهتر شدن حال جهان است و روشن‌تر شدن آسمان زندگی مردمان جهان و این رسالت را هنرمندان شایسته این مرزو بوم به نیکی آموخته‌اند و به جان در این راه همواره کوشیده‌اند. در بزنگاه‌های گوناگون و در مقاطع مختلف با انسانی‌ترین نگاه و نیت همواره در میدان بوده‌اند برای پاسداشت خصائص انسانی و پالایش جان و جهان، برای شاد کردن مردمان و زدودن غم از سینه‌ها، التیام زخم‌ها و تکریم بزرگان و قهرمانان.

نیک‌اندیشان خانواده پرمهر تئاتر ایران همواره کوشیده‌اند به خلاقانه‌ترین شیوه‌ها، گوهرهای گنجینه ارجمند فرهنگ این سرزمین را به زبان شیوای هنر نمایش بر صحنه‌های گرم از مهرشان، تلالویی دوچندان بخشند. در سخت‌ترین روزها و دشوارترین شرایط، به مهر، چراغ دیرین این خانه را فروزان داشته‌اند و صبورانه برای مردمان نیک این سرزمین، زندگی را بر صحنه‌ها زیسته‌اند.

صادقانه سپاس می‌گویم این همت و پایمردی را و این حضور همواره را که جلوه‌ای از آن اینک در آینه چهلمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر متجلی شده است و نورافشان.

با گرامی‌داشت یاد و نام نیک‌نامان ارجمند خانواده تئاتر که در این سال‌ها با دریغ و افسوس از بودنشان محروم مانده‌ایم تلاش و حضور ارزشمند تمامی گروه‌های نمایشی، هنرمندان، اساتید و پیشکسوتان، همکاران محترم و یاریگران برگزاری جشنواره را ارج می‌نهم و از پروردگار مهربان برای تمامی عزیزان و مردم شریف و هنردوست کشورمان، پیروزی و سربلندی آرزو می‌کنم.»

چهلمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر از ۱۴ تا ۲۶ بهمن به دبیری حسین مسافرآستانه برگزار می‌شود و اخبار آن در سایت fitf.ir در دسترس است.

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×