» آرشیو مطالب » پول‌های بنیاد رودکی کجا خرج شد/بیشتر از بودجه «تسهیلات» می‌دهیم
2626099
آرشیو مطالب - برگزیده - تئاتر ایران

پول‌های بنیاد رودکی کجا خرج شد/بیشتر از بودجه «تسهیلات» می‌دهیم

آذر 7, 1397 1

2626099
مدیرعامل بنیاد فرهنگی هنری رودکی در یک نشست رسانه ای با عنوان «شفاف سازی در گزارش عملکرد مالی» توضیحاتی را به خبرنگاران حوزه های موسیقی و تئاتر ارایه داد.

به گزارش تئاتر آنلاین، علی اکبرصفی پور مدیرعامل بنیاد فرهنگی هنری رودکی روز چهارشنبه هفتم آذر ماه با دعوت از خبرنگاران حوزه های موسیقی و تئاتر رسانه ها برای حضور در نشست خبری «شفاف سازی در گزارش عملکرد مالی بنیاد رودکی» توضیحاتی را ارایه و به تعدادی از سوالات آنها در این زمینه پاسخ داد.

علی اکبر صفی پور مدیرعامل بنیاد فرهنگی هنری رودکی در ابتدای این نشست رسانه ای بیان کرد: تقریبا سه ماه پیش بود که گزارش عملکرد بنیاد رودکی را در سایت بنیاد رودکی و سامانه های مرتبط با وزارت ارشاد بارگذاری کردیم اما بعد از گذشت سه ماه دیده ام که برخی عزیزان نکاتی را مطرح می کنند که شاید برای من هم علامت سوال بود که چطور بعد از سه ماه از انتشار گزارش شروع به بیرون کشیدن مطالبی از این گزارش می شود. من پس از اینکه به برنامه ای در شبکه چهار سیما دعوت شدم متاسفانه با نکته ای مواجه شدم. متاسفانه با وجودی که این برنامه باید نهایت بی طرفی را رعایت می کرد اما دوستان از همان ابتدا طبل منفی را کوبیدند و من واقعا نمی دانم چرا ماجرا به این گونه هدایت شد. البته در همان برنامه یک سری نکات روشن شد که به دلیل محدودیت زمانی نتوانستیم به طور کامل نسبت به برخی از ابهامات پاسخ دهیم از این جهت برای برگزاری این نشست اقدام کردیم.

وی ضمن رونمایی از گزارش سازمان حسابرسی درباره بنیاد رودکی طی سال های اخیر ادامه داد: خیلی خوشحالم که حدود سه سال است سازمان حسابرسی حسابرس قانونی بنیاد رودکی است که خوشبختانه ما در این مدت توانسته ایم از این سازمان گزارش حسابرسی مطلوب دریافت کنیم. این موضوع باعث افتخار ماست که چنین اتفاقی برای مجموعه بنیاد رودکی رخ داده است. من از شما دوستان رسانه می خواهم که با عزیزان سازمان حسابرسی هم گفتگو کنید و درباره عملکرد ما از آنها توضیح بخواهید تا مطمئن شوید ما نکته ای را برای پنهان کردن نداریم.بر این باورم بنیاد رودکی از روزمرگی درآمده و صاحب یک رویکرد استراتژیک مبتنی بر برنامه است

وی متذکر شد: در این گزارش حتی از میزان حقوق مدیران بنیاد نیز اطلاعاتی ارایه شده است که می توانید به آنها نیز دست پیدا کنید. به هر صورت من در اینجا از شما می خواهم در این لحظه عقب گردی به فعالیت های بنیاد رودکی داشته باشیم. شما اگر قضاوت منصفانه ای داشته باشید متوجه شرایطی می شوید که مطلوب بوده است. از سوی دیگر وقتی بنده وارد بنیاد رودکی شدم از مدیر امور مالی بنیاد خواستم که موجودی بنیاد رودکی را به من ارایه دهند. در آن زمان موجودی بنیاد در تیر ماه ۱۳۹۵ کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان بود. خوشبختانه ما از همان زمان با دوندگی هایی که انجام شد در ابتدا حقوق عقب افتاده خرداد ۹۵ را به کارکنان پرداخت کردیم و از آن زمان تاکنون تلاش کردیم دیگر تاخیری در پرداخت حقوق ها نداشته باشیم.

صفی پور گفت: من از دوستان رسانه ای واقعا می خواهم حتما مقایسه ای از عملکرد این چند ساله بنیاد نسبت به فعالیت های قبلی داشته باشند و ببینند آیا ما عقب گرد کرده ایم یا پیشرفت هایی در این زمینه صورت گرفته است؟ من بر این باورم بنیاد رودکی از روزمرگی درآمده و صاحب یک رویکرد استراتژیک مبتنی بر برنامه است. قطعا ممکن است در این مسیر دچار آسیب هایی نیز شده باشیم یعنی ممکن است در این برنامه ها فضایی به وجود آمده باشد که قابل دفاع نباشد. البته که من به جهت همین مشکلات عذرخواهی کردم اما این درست نیست که ما نکات مثبت را نبینیم و دستاوردهای مثبت یک مجموعه را زیر سوال ببریم.

مدیرعامل بنیاد رودکی در ادامه این نشست خبری توضیح داد: تفاهمنامه ای برای کمک مالی وزارت ارشاد به بنیاد رودکی در سال ۱۳۹۶ امضا شده است که در این تفاهم نامه مبلغ ۲۰ میلیارد تومان باید از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ما داده می شد. یعنی حدود یک و نیم میلیارد تومان نسبت به مصوبه هیات امنا کم شده است. به عبارتی وزارت ارشاد به ما اعلام کرد که نمی تواند آن رقم مصوب هیات امنا را تامین کند. البته در این مورد طبیعی است که مبلغ وصولی به مجموعه ها نسبت به بودجه تصویب شده کمتر باشد. از سوی دیگر در پایان سال ۹۶ تمامی داشته های مالی بنیاد حدود ۲۶ میلیارد تومان بوده است. من باز هم تاکید می کنم که بنیاد رودکی بودجه رسمی ندارد و آنچه وزارت ارشاد به ما پرداخت می کند براساس «کمک مالی» است.

وی ضمن ارایه گزارشی مشروح از روند تخصیص و هزینه‌کرد بودجه در بنیاد فرهنگی هنری رودکی تاکید کرد: ما مکلف هستیم بر اساس یک مسیر قانون مند و دارای ضابطه کارها را انجام دهیم و در پایان سال است که سازمان حسابرسی می آید و ضمن بررسی به ما هم نکاتی را تذکر می دهد و هم نسبت به تایید گزارش مالی ما اقدام می کند. ما در سال ۹۷ هم همین مسیر را طی می کنیم و شما در گزارش ها مشاهده خواهید کرد مسیری که سال گذشته طی شده در این چارچوب اتفاق افتاده است. البته ما در این راستا افزایش بودجه داشتیم که رقم آن حدود ۴۰ درصد افزایش پیدا کرده است. از این مبلغ ۱۰۰ میلیارد ریال درآمد بنیاد و ۲۹۴ میلیارد ریال میزان کمک مالی وزارت ارشاد به ما بوده است.تا الان تخصیص هایی که به ما داده شده بسیار کم است و ما از ۱۸ میلیارد تومان فقط ۸ میلیارد تومان دریافت کرده ایم

وی یادآور شد: البته تا الان تخصیص هایی که به ما داده شده بسیار کم است و ما از ۱۸ میلیارد تومان فقط ۸ میلیارد تومان دریافت کرده ایم. در این چارچوب پرداخت حقوق پرسنل ۳۹۵ نفره بنیاد رودکی شامل کارمندان و اعضای ارکسترها و هزینه های ضروری دیگر نیز جزو هزینه های اصلی ما حساب می شوند. این در حالی است که مشارکت در تولید و اجرای برنامه های فرهنگی هنری بخش دیگر هزینه های اصلی بنیاد را تشکیل می دهند.

مدیرعامل بنیاد فرهنگی هنری رودکی در ادامه نشست رسانه ای خود ضمن ارایه گزارشی از عملکرد مالی بنیاد رودکی در حوزه تئاتر گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پولی با عنوان «توسعه تئاتر» به ما می دهد که در سال ۹۶ حدود ۵ میلیارد تومان بود در حالی که ما در برخی از موارد تسهیلات زیادی را به گروه های تئاتری اختصاص می دهیم که این تسهیلات حتی به صورت رایگان نیز هست. در حوزه تعرفه هم باید بگویم که برای هر شب اجرا در تالار وحدت ۵ میلیون تومان تعرفه تعیین شده است که به این تعرفه ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده اضافه می شود این در حالی است که هزینه هر اجرای نمایش در تالار وحدت بر اساس برآوردی که انجام گرفته حدود ۲۰ تا ۲۵ میلیون تومان است که این هزینه شامل نگهبان ورودی تالار تا راهنماها و عوامل فنی می شود. شما اگر مابه التفاوت این رقم را با تالارهای دیگر اجرای تئاتر و موسیقی مقایسه کنید می بینید که این اجاره بهای کمتر به دلیل کمک هایی است که ما از وزارت ارشاد می گیریم تا گروه ها کارهایشان را با هزینه کمتری اجرا کنند.

صفی پور افزود: ما از ابتدای سال ۱۳۹۷ تاکنون ۱۹ اجرای نمایش داشته ایم که از ۹ گروه اصلا پولی دریافت نکرده ایم و تعدادی هم مشمول تخفیف شده اند به طور مثال نمایش «کوروش» به کارگردانی خانم پری صابری ۴۸ درصد تخفیف، «ریچارد سوم» ۲۰ درصد تخفیف و نمایش «شط رنج» ۲۰ درصد تخفیف دریافت کرده اند. درباره تالار تمرین طبقه هفتم هم باید بگویم ما این سالن را به صورت رایگان به گروه های نمایشی می دهیم تا آنجا تمرین های خود را انجام دهند مثلا دکتر رفیعی حدود سه ماه سالن تمرین ما را به صورت رایگان در اختیار دارند.

مدیرعامل بنیاد فرهنگی هنری رودکی بیان کرد: تخفیف های بنیاد فرهنگی هنری رودکی در حوزه تئاتر و موسیقی به چند بخش مختلف تقسیم می شود؛ اول اجرای آثار در حوزه فرهنگ و هنر ایرانی، دوم کارهایی که در حوزه انقلاب و دفاع مقدس اجرا می شود، سوم اجرای برنامه های آیینی از جمله ماه مبارک رمضان، محرم و صفر و سایر مناسبت های مذهبی، چهارم برنامه هایی که در ارزیابی اولیه مطلوب تشخیص داده شده اما گروه اجرایی در اجرا دچار مشکل شده و درآمد مناسبی نداشتند، پنجم اجراهای موسیقی مریوط به موسیقی اقوام مختلف ایرانی و گروه هایی که از شهرستان ها به تهران می آیند و ششم حمایت از ایده های جدید است که همراه اینها می توانیم به اعطای تسهیلات در برگزاری جشنواره های مختلف موسیقی، تئاتر، مد و لباس فجر و غیره اشاره کنیم.

وی افزود: درصد حمایت در مذاکرات با گروه ها و براساس مستنداتی که دارند برآورد می شود. ما اهمیت آن برنامه را تعیین می کنیم و براساس آن میزان حمایتمان تعیین می شود. اعطای تخفیف ۲۰ درصدی در اختیار مدیرعامل است و از این میزان تخفیف بالاتر باید با تایید هیات مدیره بنیاد باشد که این نیز روند خود را دارد. البته ما در این زمینه مشغول برنامه ریزی برای تدوین یک منشور هستیم که به زودی جزییات آن اعلام می شود.

صفی پور به تعرفه های مالی برای کرایه سالن ها اشاره کرد و گفت: تعرفه های ما از سال ۱۳۹۳ تغییر نکرده بود، اما امسال تعرفه ها را بین ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش دادیم. سوال من این است آیا هزینه هایی که دریافت می کنیم کفاف هزینه هایمان را می کند؟ به طور حتم خیر.

وی درباره حاشیه های اجرای نمایش «اولیور توییست» به کارگردانی حسین پارسایی و «می سی سی پی نشسته نمی میرد» به کارگردانی همایون غنی زاده در تالار وحدت نیز توضیح داد: بنیاد رودکی سال گذشته از حوزه تئاتر حدود یک میلیارد و هفتصد میلیون تومان درآمد داشت که از این میزان ۶۰ درصد آن از تئاتر «الیور توییست» آقای پارسایی بود آن هم در حالی که ما حتی تعرفه ۱۰ میلیون تومانی از این اجرا دریافت کردیم که تقریبا ۲ برابر تعرفه بنیاد بود. در مورد نمایش آقای غنی زاده هم باید بگویم که برخورد ما همان برخوردی بود که با نمایش آقای پارسایی داشتیم. همایون غنی زاده هم هیچ فضای تمرینی از ما نخواست. تعرفه امسال ما برای هر اجرای تئاتر ۶ میلیون تومان بود که از آقای غنی زاده برای هر اجرا ۹ میلیون تومان دریافت کردیم.

صفی پور در بخش پایانی صحبت های خود به درآمدهای بنیاد رودکی از راه تئاتر و موسیقی در هشت ماه نخست سال جاری اشاره کرد و گفت: در هشت ماه نخست سال ۹۷ درآمد موسیقی بنیاد از تالار وحدت ۷۶۰ میلیون تومان بوده است. در حوزه تئاتر نیز درآمد بنیاد از تالار وحدت ۳۶۰ میلیون تومان بود. ما از تالار حافظ نیز ۹۷ میلیون تومان و از برج آزادی نیز فقط ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان درآمد داشتیم زیرا متاسفانه بخش عمده ای از گروه ها با مشکل مخاطب رو به رو بودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×