» آرشیو مطالب » همنوایی سازها برای رسیدن به «جنگ و صلح»/یک «رومئو وژولیت» موزیکال
همنوایی سازها برای رسیدن به «جنگ و صلح»/یک «رومئو وژولیت» موزیکال
آرشیو مطالب - برگزیده - تئاتر ایران

همنوایی سازها برای رسیدن به «جنگ و صلح»/یک «رومئو وژولیت» موزیکال

تیر 1, 1402 0

به گزارش تئاتر آنلاین، دور جدید اجراهای نمایش «جنگ و صلح» از ۲۱ خرداد ماه در پردیس تئاتر شهرزاد آغاز شده است و تا ۱۶ تیر ماه ادامه خواهد داشت.

«جنگ و صلح» نوشته و کارگردانی میثم یوسفی و اقتباسی موسیقایی از نمایشنامه «رومئو و ژولیت» شکسپیر است که تا چندی پیش در فرهنگسرای نیاوران روی صحنه بود و ادامه اجراهای خود را در سالن شماره یک پردیس تئاتر شهرزاد ادامه می‌دهد. البته این اثر نمایشی پیش از این در جشنواره نمایش عروسکی تهران مبارک و سال ۱۴۰۰ در سالن چهارسوی تئاتر شهر هم اجرا داشته است.

میثم یوسفی در گفتگو که با تئاتر آنلاین با اشاره به اینکه نمایش «جنگ و صلح» ارتباطی به رمان معروف تولستوی ندارد و برداشتی از نمایشنامه «رومئو و ژولیت» شکسپیر است درباره این اجرا گفت: برخلاف تراژدی شکسپیر در این نمایش پایان ملودرامی خواهیم داشت. داستان نمایش درباره ۲ خانواده سازهای ایرانی و سنتی و سازهای کلاسیک است که در یک مهمانی در حال نواختن و خواندن هستند که در این میان کمانچه از خانواده سازهای ایرانی با چنگ از خانواده سازهای کلاسیک رودرروی یکدیگر قرار می‌گیرند و عاشق هم می‌شوند. براساس فضای سازشناسی و تاریخچه سازها و اختلافی که بین سازهای سنتی و کلاسیک وجود دارد جنگی بین ۲ خانواده در می‌گیرد و ادامه ماجرا.

وی عنوان کرد: این نمایش بدون دیالوگ و با زبان موسیقی اجرا می‌شود و زبانی بین‌المللی دارد. طی تجربیاتی که در عرصه‌های مختلف تئاتر از جمله موزیکال، فیزیکال و همچنین موسیقی داشتم تلاش کردم با نمایش موزیکال «جنگ و صلح» گفتگویی بین تمدن‌ها شکل بدهم.

یوسفی یادآور شد: به این اعتقاد دارم وقتی سازی در دست یک نوازنده قرار می‌گیرد مانند زمانی است که عروسکی در دست یک عروسک گردان است و وقتی نوازنده سازش را می‌نوازد انگار که به آن ساز روح می‌دمد و آن را تبدیل به یک جاندار می‌کند و زنده و پویا می‌شود همانطور که عروسک در ابتدا یک جسم بی جان است ولی زمانی که بازی دهنده‌اش آن را حرکت می‌دهد به او جان بخشی می‌کند و تبدیل به یک کاراکتر می‌شود که این مفاهیم در نمایش «جنگ و صلح» نیز مورد توجه قرار گرفته است.

ناصر آویژه، حسین میرزاییان، بهنام متعارفی، الهام زارعی، شراره یوسفی، قاسم انصاری شاد، مهدی رحمتی، زیبا کاظمی بازیگران «جنگ و صلح» هستند.

فرید نوایی آهنگساز «جنگ و صلح» و علی پاکدست سازنده ماسک‌های این اثر نمایشی است.

نمایش «جنگ و صلح» تا ۱۶ تیر ماه ساعت ۱۸:۳۰ در سالن شماره یک پردیس تئاتر شهرزاد روی صحنه است.

تیزر نمایش را اینجا ببینید.

منبع

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×