» آرشیو مطالب » نمایش مشترک تئاتر ایران و آذربایجان روی صحنه رفت
نمایش بختور
آرشیو مطالب - سینما و تئاتر بین الملل

نمایش مشترک تئاتر ایران و آذربایجان روی صحنه رفت

فروردین 3, 1396 0

تئاتر آنلاین – باکو – در ایام عید خجسته نوروز برای نخستین بار نمایش ‘بختور ‘ تولید مشترک تئاتر بابک شهر تبریز جمهوری اسلامی ایران و تئاتر موزیکال جمهوری آذربایجان در باکو روی صحنه رفت .

به گزارش تئاتر آنلاین، این نمایش مشترک در باره آیین های نوروزی که از روز گذشته ( چهارشنبه ) به مدت یک هفته در تئاتر موزیکال آذربایجان روی صحنه می رود ، مورد استقبال تماشاگران این کشور و نیز مسافرین ایرانی که برای گذراندن ایام نوروزی به باکو سفر کردند ، قرار گرفت .

یعقوب صدیق جمالی کارگردان تئاتر بابک شهر تبریز در گفت و گو با ایرنا این نمایش مشترک را نتیچه همکاری های ثمر بخش هنرمندان دو کشور همسایه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان عنوان کرد .

وی خاطرنشان کرد، مدتی پیش با مساعدت رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در جمهوری آذربایجان یک یادداشت تفاهم همکاری میان تئاتر بابک تبریز و تئاتر موزیکال جمهوری آذربایجان به امضا رسید و بر اساس آن برای نخستین بار یک نمایش مشترک هنرمندان دو کشور تولید و روی صحنه رفت .

وی از مساعدت های جواد جهانگیرزاده سفیر ایران در جمهوری آذربایجان و نیز رایزنی فرهنگی کشورمان در راستای تقویت همکاری های میان هنرمندان دو کشور ابراز قدردانی کرد و گفت ، با توجه به اشتراکات فرهنگی مردم ایران و جمهوری آذربایجان و نیز ظرفیت های فراوان همکاری هنرمندان دو کشور ، برای تحقق این ظرفیتها تلاش می کنیم که نمایش ‘بختور’ با مشارکت بازیگران ایرانی و آذربایجانی نتیجه این تلاش ها است .

یعقوب صدیق جمالی یکی از اهداف این همکاری را آشنایی نزدیک مخاطبان آذربایجانی با فرهنگ و هنر ایران عنوان کرد و گفت ، قرار است در نمیه دوم سال جاری نیز یک نمایش مشترک دیگر تئاتر دو کشور در تئاتر موزیکال جمهوری آذربایجان روی صحنه برود .

همچنین علی قسمت لالایوف مدیر تئاتر موزیکال جمهوری آذربایجان علاقمندی این تئاتر برای همکاری با گروههای هنری ایران را مورد اشاره قرار داد و مبادله تجربه میان هنرمندان دو کشور را برای گروههای تئاتر هر دو طرف مفید خواند .

وی با اشاره به این که تئاتر موزیکال جمهوری آذربایجان در چند جشنواره تئاتر در ایران مشارکت داشته است ، گفت ، در سفر اخیر هیات تئاتر موزیکال جمهوری آذربایجان به جشنواره تئاتر فجر در تبریز توافق شد تا یک نمایش مشترک با تئاتر بابک در باکو در ایام نوروز به نمایش بگذاریم تا هدیه نوروزی برای علادقمندان تئاتر از جمهوری آذربایجان و ایران باشد .

لالایوف گفت ، همچنین متن نمایش ‘ آخرین انار دنیا’ به نویسندگی و کارگردانی ابراهیم پشت کوهی هنرمند ایرانی از فارسی به آذری ترجمه شده و برنامه ریزی می کنیم آن را در تئاتر موزیکال جمهوری آذربایجان به نمایش بگذاریم .
وی آمادگی تئاتر موزیکال جمهوری آذربایجان برای گسترش همکاری با هنرمندان ایرانی در حوزه تئاتر را اعلام کرد .

layeg

ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×