» آرشیو مطالب » موسیقی «هام» چگونه ساخته شد/ غرق کردن مخاطب در تصاویر بصری
3997341
آرشیو مطالب - برگزیده - تئاتر ایران

موسیقی «هام» چگونه ساخته شد/ غرق کردن مخاطب در تصاویر بصری

دی 2, 1400 1

3997341

فرزاد مهدی پور آهنگساز نمایش «هام» درباره شکل گیری موسیقی این اثر نمایشی که در تالار حافظ روی صحنه است، توضیح داد.

فرزاد مهدی پور آهنگساز نمایش «هام» که تا ۵ دی در تالار حافظ روی صحنه است درباره چگونگی شکل گیری موسیقی این اثر نمایشی به تئاتر آنلاین گفت: من حسام شریفی کارگردان نمایش را ابتدا سال ۹۹ در پلاتوی تالار رودکی و زمانی که مدتی از تمرین های نمایش گذشته بود ملاقات کردم و وی توضیح مختصری درباره ماهیت و کلیت نمایش به من داد تا با فضای کلی اثر آشنا شوم. با توجه به اینکه این نمایش دارای فضای رئال و سورئال بود طبیعتا موسیقی کار هم بخش های متفاوتی را می‌طلبید که باید متناسب با فضاهای اشاره شده ساخته می‌شد.

وی ادامه داد: بعد از خواندن نمایشنامه و با حضور در جلسات تمرین و با مشورت و هم فکری با حسام شریفی پروسه ساخت موسیقی این اثر شروع شد. در این نمایش من با سه بخش اصلی مواجه بودم؛ اول فضای وهم، ترس و جنگ برای نشان دادن نقشه های شیطانی خانواده جنیان و رسوایی بانوی شهر و مبارزات شخصیتهای مثبت و منفی نمایش، دوم فضای ملایم و احساسی برای حضور بانوی پاکدامن شهر و عاشقانه های هام و بانو و سوم فضای فانتزی برای شیطنت های خانواده جنیان و مردم شهر.

مهدی پور متذکر شد: ساخت موسیقی در چند فضای متفاوت، چالش جالب و در عین حال حساسی است، حساس از این جهت که آهنگساز باید بتواند با موسیقی که می سازد مخاطب را در تصویری که می بیند غرق و به تاثیرگذاری هرچه بیشتر نمایش کمک کند. البته نظرات و پیشنهادات مثبت و خلاقانه کارگردان هم در بهتر شدن موسیقی این اثر خیلی تاثیر داشت. ضمن اینکه بازی خوب بازیگران گروه و حس خوبی که به من می دانند هم در شکل گیری موسیقی نمایش بی تاثیر نبود. امیدوارم در آینده نیز بتوانم با گروه تئاتر «زهش» و حسام شریفی همکاری داشته باشم.

این آهنگساز یادآور شد: یکی از چالش های بزرگ در ساخت موسیقی تئاتر متغیر بودن زمان صحنه هاست چون آهنگساز باید خودش را با این شرایط تطبیق بدهد و بهترین تصمیم را برای ساخت موسیقی اثر بگیرد که البته به نظر من هم چالش سختی است و هم جذاب.

وی در پایان درباره دیگر فعالیت هایش بیان کرد: در حال حاضر پیشنهاد ساخت موسیقی یک نمایش رئالیستی و موسیقی متن یک فیلم کوتاه را دارم که در حال مذاکره هستیم.

اجرای نمایش «هام» نوشته عباس عبدالله زاده و کارگردانی حسام شریفی تا ۵ دی ماه ساعت ۱۹ در تالار حافظ ادامه دارد.

در خلاصه داستان این اثر نمایشی آمده است: خانواده‌ شیاطین تصمیم گرفتند که شهر آدمیزاد را به ورطه نابودی کشیده و انسانیت را از بین ببرند اما یک بانوی پاکدامن مقابل آنها قرار گرفته و در این میان هام فرزند ارشد شیطان و … .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×