» آرشیو مطالب » مهران مدیری خیال مخاطبانش را راحت کرد
173
آرشیو مطالب

مهران مدیری خیال مخاطبانش را راحت کرد

مهر 2, 1391 0

من خیلی دلم می خواهد هر چه زودتر این اتفاق بیفتد و امیدوارم در سال جدید یعنی سالی که پیش رو داریم. اواسط یا اواخر سال بتوانم کاری را برای تلویزیون انجام بدهم.

مهران مدیری گفت: قهوه تلخ وضعش معلوم نیست اصلا. تا مجموعه ۳۴ بیرون آمده وبقیه اش را اصلا خبر ندارم که چه اتفاقی می افتد. اما به هر حال ادامه آن ساخته نخواهد شد.

مهران مدیری که مدت ها بود از او گفت و گویی منتشر نشده بود در قسمت های اولیه قهوه تلخ با مردم درباره این سریال دقایقی صحبت می کرد اما این روند هم ادامه نیافت و مدیری ترجیح داد درباره همه مسایل و حواشی این سریال سکوت کند. تا اینکه در گفت و گویی کوتاه که در برنامه رادیو تابستانه با منصور ضابطیان درباره تکیه کلام های سریالش داشت به آخرین وضعیت قهوه تلخ هم اشاره کرد.

این گفت و گو را که توسط “کافه سینما” مستقیما از این برنامه پیاده شده، در ادامه بخوانید:

آقای مدیری خودتان آماری دارید که چندتا واژه و چند عبارت و تکیه کلام را وارد فرهنگ عامه مردم کردید؟

نه واقعا هیچ وقت جدی به این موضوع نگاه نکردم.

اینها حاصل کار شماست یا حاصل کار نویسنده های برنامه های شما؟

خب بعضی از اینها کار نویسنده ها بوده و بعضی را خود ما یا من یا یک بازیگر دیگری این را به زبان آورده و ادامه اش داده و این تبدیل شده به یک جور تکرار.

خیلی ها وقتی شما یک مجموعه ای را روی آنتن می برید به شما ایراد می گیرند که چرا شما این واژه ها را به کار می برید. آیا هیچ وقت فشار روی شما در حدی بوده که صرف نظر بکنید از بکار بردن یک عبارت یا تکیه کلام؟

نه در مورد عبارت یا واژه خاصی این اتفاق نیفتاده. شامل چیزهای دیگری می شده اما این موضوع خاص نه یادم نمی آید.

از بین همه واژه هایی که شما در این سال ها به کار بردید کدامش بیشتر بین مردم جا باز کرد؟

من فکر می کنم این واژه پاچه خواری جایگزین شد و ماند. یعنی من الآن هم که می بینم مردم با هم حرف می زنند این را زیاد می شنوم و خیلی زیاد استفاده می شود. و یادمه که این اختراع پیمان قاسمخانی بود. و اولین بار این کلمه را پیمان در متنش نوشت و در اختیار بچه ها قرار داد و استفاده شد.

چرا در خیلی مجموعه های تلویزیونی واژه هایی به صورت تکیه کلام به صورت عامدانه استفاده می شود و گل نمی کند و بین مردم نمی رود و چرا در کارهایی که شما می سازید این اتفاق می افتد و این واژه ها بین مردم معروف و جاری می شود؟

فکر کنم یکی از دلایلش در مورد دیگران این هست که عامدانه است. یعنی وقتی که شما اصرار داشته باشید، آخر خیلی از آدم ها دیدند در برنامه های ما این اتفاق می افتد شروع کردند به طراحی این موضوع. یعنی نشستند کلمه ساختند و استفاده کردند و این چون به قول شما عمدی بوده نگرفته. یعنی به نظرم خود به خود باید این اتفاق بیفتد. یعنی برود تو دل کار و مردم هم اینجوری ارتباط بهتری برقرار می کنند.

در مورد کار شما آقای مدیری همانطور که خودتان گفتید گاهی عامدانه بوده. مثلا واژه پاچه خواری که پیمان قاسمخانی طراحی کرده بهش فکر شده بوده…

نه این خیلی طراحی پشتش نیست. یعنی از قبل فکر کنیم که یک سری واژه هایی بسازیم که این ها جا بیفتند. هرگز همچین کاری نکردیم. توی متن ها نوشته شده و پیمان این کلمه را نوشته بود. هیچ قصدی در کار نبود و این اصطلاحات کم کم جا افتاده. این جزو دیالوگ هایی بوده که پیمان نوشته. در واقع اگر بخواهیم واژه هایی را درست کنیم که قصدمان این باشد که حتما رواج پیدا کند چون عمد پشتشه این اتفاق نمی افتد.

و شما یک زبانی را یواش یواش با مجموعه شب های برره داشتید جاری می کردید در جامعه از آن زبان بگویید. آن زبان برره ای فکر و اختراع کی بود؟

آن زبان اول در پاورچین بیشتر توسط پیمان و محراب قاسمخانی شکل گرفت. البته بچه های دیگر نویسنده مثل ژوله مثل سروش صحت. یکی دوبار اتفاقی ما مجبور بودیم یک جور دیگری حرف بزنیم و این یک جور دیگر شد این شکلی و بعد این را بچه های نویسنده و ما با هم هم ادامه اش دادیم. نشستیم آن را نوشتیم چون بازیگرها باید اجرایش می کردند و واقعا داشت تبدیل می شد به یک زبان.

مهران مدیری را کی دوباره در تلویزیون باید ببینیم ؟

من خیلی دلم می خواهد هر چه زودتر این اتفاق بیفتد و امیدوارم در سال جدید یعنی سالی که پیش رو داریم. اواسط یا اواخر سال بتوانم کاری را برای تلویزیون انجام بدهم.

این مجموعه ای که می سازید برای شبکه نمایش خانگی تا کی ادامه دارد؟

قهوه تلخ معلوم نیست اصلا. تا مجموعه ۳۴ بیرون آمده وبقیه اش را اصلا خبر ندارم که چه اتفاقی می افتد.

قصد خودتان چیست؟ یعنی قراره ادامه اش بدهید؟

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×