» آرشیو مطالب » مرکز آکادمی تئاتر کشور در سال ۱۴۰۲ تأسیس می‌شود
مرکز آکادمی تئاتر کشور در سال ۱۴۰۲ تأسیس می‌شود
آرشیو مطالب - تئاتر ایران

مرکز آکادمی تئاتر کشور در سال ۱۴۰۲ تأسیس می‌شود

بهمن 24, 1401 0

به گزارش تئاتر آنلاین به نقل از روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، جلسه معارفه مدیران کانون های خیابانی، عروسکی، آیینی- سنتی و دانشگاهی انجمن هنرهای نمایشی ایران روز گذشته ۲۳ بهمن با حضور کاظم نظری مدیرکل هنرهای نمایشی در اداره کل هنرهای نمایشی برگزار شد.

در این جلسه با حکم اسرافیل فرج الهی مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران، امیرحسین حریری به‌عنوان مدیر کانون تئاتر دانشگاهی، مهدی صفاری‌نژاد به‌عنوان مدیر کانون تئاتر آیینی- سنتی، شهرام نوشیر به‌عنوان مدیر کانون خیابانی و عباس شاه‌محمدزاده به‌عنوان مدیر کانون تئاتر عروسکی منصوب شدند.

مدیرکل اداره هنرهای نمایشی در ابتدای این مراسم گفت: مدیران مسلط و مناسبی برای حوزه‌های کانون نمایش خیابانی، نمایش عروسکی، نمایش آیینی- سنتی و دانشگاهی منصوب شده‌اند.

وی ادامه داد: ایران کشوری با سلایق مختلف، فرهنگ و آداب‌ و رسوم متفاوت است و کانون‌ها باید در کیفیت تولیدات نمایشی کشور بسیار تأثیرگذار باشند. کانون‌ها باید بستری برای فعالیت استان‌های کشور باشند و صمیمیت، رفاقت، هم‌افزایی و توسعه تئاتر کشور را تأمین کنند. چشم‌انداز اصلی ما وقوع اتفاقات زیبا برای تئاتر کشور در سال ۱۴۰۲ است. هنرمندان تئاتر خیابانی در مناسبت‌های مختلف کشور حضور پررنگی دارند و می‌توان توسط کانون‌ها بودجه‌ خوبی برای ادامه فعالیت هنری آنها فراهم کرد.

مدیرکل هنرهای نمایشی با بیان اینکه کانون‌های انجمن هنرهای نمایشی بازوهای اجرایی اداره کل هنرهای نمایشی هستند، ادامه داد: کانون‌ها باید برای تمام مناسبت‌ها برنامه‌ریزی داشته باشند تا بر مبنای این برنامه‌ها بودجه فعالیت‌شان فراهم شود. آن‌ها باید برای توسعه، بالندگی و رشد تئاتر کشور تلاش کنند.»

وی افزود: باید به تمام هنرمندان فعال در حوزه نمایش سراسر ایران توجه شود و تنها هنرمندان تهران و حومه تهران مرکز توجه نباشند.

در ادامه اسرافیل فرج‌اللهی مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی کشور عنوان کرد: ما نماینده کل ایران هستیم و باید حامی تمام هنرمندان کشور باشیم و سعی کنیم برای همه افراد به‌ویژه افرادی که محدودیت امکانات دارند، تلاش کنیم.

در بخش دیگری از این مراسم نظری با اشاره به مؤثر بودن بخش کانون دانشگاهی بیان کرد: ما در تلاش برای راه‌اندازی مرکز آکادمی تئاتر هستیم و این مرکز تخصصی نهادی برای ایجاد بورس تحصیلی است. این آکادمی در جذب نیرو توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بسیار مؤثر است، بنابراین دانشگاه‌ها باید درگیر شوند و جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی در کانون شکل بگیرد.

شهرام نوشیر مدیر کانون خیابانی هم در ادامه گفت: کانون تئاتر خیابانی باید در استان‌های مختلف نیز دفتر داشته باشد. کانون‌ها باید دست در دست یکدیگر دهند و مکمل باشند.

عباس شاه‌محمدزاده نیز ضمن تشکر از اعتماد اداره کل‌ هنرهای نمایشی بیان کرد: امیدوارم در کنار سایر کانون‌ها به اهداف مشخص‌شده برسیم.

همچنین مهدی صفاری‌نژاد مدیر کانون آیینی- سنتی در ادامه جلسه یادآور شد: از اعتماد شما تشکر می‌کنم و سعی می‌کنم تا آرشیو نمایش‌های آیینی-سنتی تکمیل شود.

امیرحسین حریری مدیر کانون تئاتر دانشگاهی نیز توضیح داد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اداره کل هنرهای نمایشی در حوزه‌های مختلف نمایشی چون نمایش خیابانی، عروسکی و … متولیان امر هستند اما در بحث تئاتر دانشگاهی چندین متولی داریم. تئاتر دانشگاهی در حوزه تعلیم با آموزش عالی، در حوزه تربیت هنرجویان با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در قالب آموزش‌های هنری و در مقوله مهارت‌محوری با حوزه آموزش‌های فنی حرفه‌ای مواجه است.

نظری در پایان این مراسم گفت: کانون‌ها باید مؤثر، جریان‌ساز و هویت‌ساز باشند و به‌عنوان نقطه محوری تفکر و برنامه‌ریزی بر نهادها و دستگاه‌ها تأثیر بگذارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×