» آرشیو مطالب » «مردی در آینه» از قواعد نمایش‌های دینیِ مرسوم تبعیت نمی‌کند
2621580
آرشیو مطالب - برگزیده - تئاتر ایران

«مردی در آینه» از قواعد نمایش‌های دینیِ مرسوم تبعیت نمی‌کند

اردیبهشت 30, 1398 0

2621580
بازیگر نمایش «مردی در آینه» با اشاره به کم هزینه بودن این اثر نمایشی از متولیان تئاتر درخواست کرد در زمینه حمایت از آثار نمایشی دینی وحدت رویه داشته باشند.

سیروس همتی بازیگر نقش «دَیّان» در نمایش «مردی در آینه» در گفتگو با تئاتر آنلاین گفت: این نمایش برخلاف سنت رایج در عرصه تولیدات نمایش دینی که هم به لحاظ فضاسازی و هم استفاده از گفتار و دیالوگ‌های ثقیل چندان ارتباط مؤثری با مخاطب برقرار نمی‌کنند در تلاش است که با مخاطب خود بیشترین ارتباط را برقرار کرده و بتواند تأثیرگذار باشد.

نویسنده و کارگردان نمایش «فیش آباد» تصریح کرد: از آنجا که در طول تمرینات این نمایش علاوه‌بر ایفای نقشی که به عهده داشتم، وظیفه کار روی فن بیان بازیگران نیز به من محول شده بود، شاهد بودم که در مراحل تمرین و حتی در پروسه اجرای عمومی همه افراد گروه و به ویژه بازیگران، تمام تلاش خود را به کار بستند تا نقاط ضعف و قوت هر یک را پس از پایان هر اجرا به یکدیگر گوشزد کرده تا کاستی‌ها برای اجراهای بعدی مرتفع و روی نقاط قوت نیز صحه گذاشته شود. بنابراین با وجودی که شاید تصور شود که به غیر از چند بازیگر شاخص و چهره تئاتری، باقی بازیگران چندان سابقه‌ای در عرصه بازیگری ندارند، اما در عمل شاهد بازی‌هایی هم‌سطح و یک دست از سوی تمامی آن‌ها هستیم.

همتی افزود: معمولاً نمایش‌های دینی علاوه‌بر ویژگی‌های منحصر به فردی که به‌ویژه در محتوای خود دارند با یک مؤلفه دیگر هم شناخته می‌شود و آن هم طراحی و اجرای دکورهای حجیم و لباس‌های پرزرق و برق است تا بتوانند تداعی‌گر زمان و جغرافیای خاصی که روایت نمایش در آن می‌گذرد، باشند اما این نمایش مذهبی از هیچیک از قوانین و قراردادهای رایج و مرسوم در عرصه تولیدات نمایش دینی تبعیت نمی‌کند و به همین دلیل است که باید تولید و اجرای آن را نقطه عطفی در عرصه تولیدات نمایشی با محوریت موضوعات دینی به شمار آورد.

این بازیگر تئاتر، تلویزیون و سینما تأکید کرد: در رمضان‌های گذشته شاهد اجرای این نمایش با نام «توبه نمی‌کنم» به نویسندگی و کارگردانی سیدجواد هاشمی بوده‌ام اما «مردی در آینه» فارغ از تجارب اجرایی سال‌های گذشته، تبدیل به جریانی مستقل و منحصر به گروه اجرایی خود شده است که تلاش برای بیان مفهوم و منظوری متعالی با استفاده از ساده‌ترین کلام به مخاطب از جمله ویژگی‌های آن است.

وی در پایان گفت: با وجود آنکه «مردی در آینه» در عمل و اجرا ثابت کرده است که می‌توان با استفاده از ابتدایی‌ترین امکانات و اجتناب از تحمیل هزینه‌های زیاد، نمایشی تأثیرگذار تولید کرد اما اگر اداره کل هنرهای نمایشی و سایر متولیان عرصه هنرهای نمایشی وحدت رویه‌ای در زمینه حمایت از آثار نمایشی به ویژه نمایش‌های دینی و مذهبی اتخاذ کنند و اینگونه نباشد که در زمینه حمایت مادی و معنوی از تولید این آثار دچار نوسان شویم در نهایت نتیجه بهتری به دست خواهیم آورد و نمایش دینی نیز به جایگاه و اعتبار واقعی خود با توجه به اینکه بدنه حرفه‌ای تئاتر به آن اشتغال دارند، خواهد رسید.

نمایش «مردی در آینه» کاری از گروه هنری ایلیا به کارگردانی علی سلیمانی و تهیه‌کنندگی علی رضوانی تا ۸ خرداد هر روز ساعت ۱۸:۳۰ در تالار وحدت روی صحنه می‌رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×