» آرشیو مطالب » مدیرکل هنرهای ‌نمایشی درگذشت پیشکسوت تعزیه را تسلیت گفت
3621608
آرشیو مطالب - برگزیده - تئاتر ایران

مدیرکل هنرهای ‌نمایشی درگذشت پیشکسوت تعزیه را تسلیت گفت

آذر 17, 1399 0

3621608
مدیرکل هنرهای‌ نمایشی در پیامی فقدان هنرمند صاحب‌ جایگاه هنر تعزیه رضا نصرالله‌ لنکرانی را تسلیت گفت.

به گزارش تئاتر آنلاین به نقل از روابط‌ عمومی اداره‌کل هنرهای نمایشی، قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی در پیامی درگذشت رضا نصرالله‌ لنکرانی از پیشکسوتان هنر تعزیه را تسلیت گفت.

در این پیام آمده است:

«هنرمندان تعزیه از آغاز تا به امروز از بطن جامعه و از میان مردم مسلمان و شیفته‌ اهل‌ بیت می‌آیند و همین امر سبب علقه و پیوند عمیق کلام و صوت و نوای آنها با مخاطبانشان می‌شود. مخاطبی که دایره وسعت آن جهانشمول است. استاد لنکرانی چهره بی‌بدیلی در هنر تعزیه بود که امید دارم ضایعه فقدان ایشان با گردآوری گنجینه‌ پربار به یاد مانده از این مردِ به‌نام تعزیه، اندکی جبران شود.

مردی که روز گذشته از صحنه دوار این روزگار به سوی معبود و معشوقش آقا اباعبدالله‌الحسین(ع) سفر کرد سال‌ها اشقیاخوانی کرد و در این زمینه نه تنها در کار خود صاحب سبک بود که معرف نام‌دار این هنر فراتر از جغرافیای این مرزوبوم شد.

مرد عاشقی که ورودش به هنر تعزیه از کودکی و در دوره‌ ممنوعیت‌های رضاخانی بود شش دهه از عمر خود را مجنون‌وار به این هنر سپرد تا اعتلاء و طنین صدایش در لباس سرخ شمر لعین مظلومیت شهدای کربلا را بیشتر جلوه دهد در نظر مردم مومن به خاندان پیامبر که در دل نقش او را لحظه به لحظه لعن می‌کردند.

درگذشت این هنرمند خوش‌سیرت را به خانواده‌ محترم ایشان، جامعه عزیز هنرمندان تعزیه و همه‌ دوستداران و تماشاکنان‌شان تسلیت می‌گویم و امید دارم که او امروز میهمان سفره‌ای شود که اولاد علی(ع) میزبانی آن را بر عهده دارند.»

رضا نصرالله‌ کنکرانی معروف به رضا لنکرانی، هنرمند پیشکسوت تعزیه‌خوان، صبح دیروز ۱۶ آذرماه به علت کهولت در سن ۹۰ سالگی درگذشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×