» آرشیو مطالب » مخاطب برای «ساپو» تبلیغ می‌کند/ تقدیم نمایش به روح پدر شهیدم
مخاطب برای «ساپو» تبلیغ می‌کند/ تقدیم نمایش به روح پدر شهیدم
آرشیو مطالب - برگزیده - تئاتر ایران

مخاطب برای «ساپو» تبلیغ می‌کند/ تقدیم نمایش به روح پدر شهیدم

مرداد 24, 1402 1

محمدامین سعدی کارگردان نمایش «ساپو» که این شب‌ها در تالار سایه مجموعه تئاتر شهر روی صحنه است درباره اجرای دوباره این نمایش به تئاتر آنلاین گفت: این اثر نمایشی در فصل اول اجراهای عمومی خود در عمارت نوفل‌لوشاتو میزبان بیش از ۲ هزار مخاطب بود از این رو تصمیم گرفتیم اجرای نمایش را در سالنی دیگر ادامه دهیم.

وی درباره شکل گیری نمایش عنوان کرد: من با «ساپو» زندگی کردم تا به اینجا برسد. برای آماده سازی این نمایش ما یک سال وقت گذاشتیم چون متن نمایش به صورت کتاب با همین عنوان «ساپو» در انتشارات چلچله منتشر شده و باید یک بازنگری در نگارش متن ایجاد می‌کردیم.

نویسنده و کارگردان «ساپو» توضیح داد: این نمایشنامه اقتباسی از متن‌های کهن و جدید ادبیات است که به صورت ترکیبی آماده اجرا شده است. شخصیت اصلی داستان نیز مانند شخصیت اصلی در نمایش‌های اکسپرسیونیستی، روایتگری می‌کند.

این کارگردان تئاتر ادامه داد: با توجه به اینکه تمرین زیادی برای آماده سازی نمایش داشتیم در طول تمرین ها به این مسأله فکر می‌کردیم که برای خلق فضاهای ذهنی و تصویری، از ریتم بالا و همراهی نور و موسیقی بهره ببریم و عاقلانه در فضای بین سبک‌های مختلف حرکت کنیم تا مخاطبان را از نمایش راضی نگه داریم که البته همین مساله هم اتفاق افتاد و پس از چند اجرا بازخوردهای بسیار خوبی گرفتیم و همین امر باعث تبلیغ نمایش از طرف خود مخاطبان شد.

سعدی ادامه داد: از ابتدا همه گروه می‌دانستیم در نمایش چه خبر است اما نمی‌دانستیم چگونه باید اتفاق بیفتد که با تمرین‌های زیاد به شیوه اجرایی مد نظرمان رسیدیم و نتیجه همه‌مان را خوشحال‌تر کرد. بازخوردها، نقدها و نظرات تماشاگران و استادان به ما نشان داد که در انتخاب این شیوه اجرایی موفق عمل کردیم.

این کارگردان درباره طراحی دکور، رنگ و نور نمایش بیان کرد: به دلیل اینکه نمی‌خواستم مخاطبان حسی نسبت به‌ شخصیت‌های حاضر در نمایش داشته باشند، کاراکترها سفید و خاکستری هستند. دکور نمایش نیز به ۲ قسمت تقسیم شده است و به دلیل ناتمام ماندن روایت‌ های شخصیت اصلی نمایش، مخاطبان نمی‌دانند در لحظات مختلف در چه موقعیت جغرافیایی هستند.

مخاطب برای «ساپو» تبلیغ می‌کند/ تقدیم نمایش به روح پدر شهیدم

سعدی در پایان سخنانش عنوان کرد: من این نمایش را به روح پدر جانباز و شهیدم تقدیم می‌کنم و دستبوس زحمات مادرم هستم و از همه طراحان، بازیگران و کسانی‌که من را در این راه پیچیده همراهی کردند، تشکر می‌کنم. همچنین از داود نامور همکار و دوست قدیمی و مدیر عمارت نوفل‌لوشاتو، سیدمحمدجواد طاهری مدیریت تئاتر شهر و دوست و برادر همراهم علیرضا حسن‌پور خیلی ممنونم که در این راه همراه من بودند و برای بهتر اجرا شدن «ساپو» به من و تیم کمک کردند.

علیرضا ‌حسن‌پور، مهسا الله‌یاری، آرزو ‌حیدری، یاسمن ‌افروند، نادیا ‌آئین و ماهک ‌احمدی‌پناه بازیگران این اثر نمایشی هستند. داوود ‌نامور به‌عنوان مجری طرح و علیرضا ‌حسن‌پور و محمدامین سعدی نیز به عنوان تهیه‌کننده در تولید نمایش «ساپو» نقش دارند.

در خلاصه این اثر نمایشی آمده است: «یک نویسنده مدتی است نمی‌تواند از یکی از شخصیت‌های کتابش فاصله بگیرد، کم کم این تصویر به ذهنش خطور می‌کند که تنها بازمانده‌ بشر است و … .»

این اثر نمایشی از ۱۶ مرداد ساعت ۲۰:۱۵ در تالار سایه مجموعه تئاتر شهر روی صحنه است.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×