سرپرست کانون عکس اصفهان گفت: عکاسان خانم به دنبال صدور دستورالعملی که از آغاز امسال برای گروه‌های عکاسی اجرایی شد؛ با محدودیت‌های فراوانی روبه رو شدند.

افشین آذریان؛ سرپرست کانون عکس اصفهان و برگزیده دومین جشنواره بین المللی عکس رژان در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس فرهنگ و هنر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان؛ گفت: متاسفانه از آغاز امسال دستورالعملی از تهران آمد که گروه های عکاسی آقایان و خانم‌ها نمی توانند به صورت گروهی با هم خارج شوند و باید با دو ماشین و به صورت مجزا از شهر خارج شوند که این موضوع ما را با محدودیت های فراوانی روبه‌رو کرده است. ما حتی برای سفرهای یک روزه هم نمی‌توانیم با یک اتوبوس از شهر خارج شویم.

وی افزود: معمولا تعداد خانم‌ها به اندازه‌ای نمی‌رسد که بتوان برایشان اتوبوسی مجزا تهیه کرد و تهیه یک اتوبوس برای این تعداد کم هزینه‌ی زیادی برای ما ایجاد می کند. شرایط خانم‌ها در جامعه ما سخت است و آنها با این اتفاق مجبورند تنها در داخل شهر عکاسی کنند که این موضوع به شدت آسیب رسان است. ما خانم های عکاس برجسته ای داریم که کارهای بسیاری با کیفتی دارند و در جشنواره‌های ملی و جهانی هم توانسته‌اند حائز رتبه های برتر شوند. این قانون برای آنها محدودیت زیادی ایجاد می کند.

این عکاس اصفهانی در مورد دیگر مسائلی که عکاسان با آن رو به‌رو هستند؛ اظهار کرد: اینکه عکاسان در این موقعیت اقتصادی همچنان پیگیر هستند جای تقدیر و تشکر دارد. تجهیزات عکاسی خیلی گران شده است و هر کسی از عهده تامین این هزینه ها بر نمی آید.

وی در خصوص نقش شهرداری ها در حمایت از عکاسان اظهار کرد: ما در کشورهای مختلف دنیا می بینیم شهرداری ها با قدرت در زمینه عکاسی وارد می‌شوند و از عکاسان خود به خوبی حمایت می‌کنند. این در حالی است که ما چندین بار با شهرداری اصفهان نامه نگاری کردیم تا بالاخره موفق شدیم داوری جشنواره‌هایی که در اصفهان برگزار می شود را به خودمان واگذار کنند و داوری را به شهرهای دیگر واگذار نکنند.

اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تنها تامین کننده محل برگزاری جلسات

آذریان از عدم حمایت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی اسلامی انتقاد کرد و گفت: حمایت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی از ما تنها به تامین محل برگزاری جلسات محدود شده است که این درست نیست.

وی ضمن تشکر از مدیریت تالار استاد فرشچیان بیان کرد: مدیریت این مجموعه تا امروز با ما همکاری کامل را داشته است اما مشکل ما این است که با راه‌اندازی سینمای تالار استاد فرشچیان جلسات ما که تا امروز در این سینمای این مجموعه برگزار می شده تعطیل می شود و دیگر نمی توانیم در این سینما جلسات خود را برگزار کنیم.

سرپرست کانون عکس اصفهان در مورد موفقیت این کانون در جذب جوانان و استعدادهای جدید عکاسی گفت: ما در کانون تمام تلاشمان را انجام می‌دهیم و تا حالا هم رشد خیلی خوبی هم داشته‌ایم. ما نسبت به پارسال 40 درصد بیشتر عضو جدید جذب کرده‌ایم و در تلاشیم با برگزاری برنامه‌های مختلف نیازهای آنها را تامین کنیم. ما کلاس های عام‌المنفعه ای مثل عکاسی نجوم و عکاسی پرتره برگزار می کنیم و روزهای سه شنبه هر هفته هم برای اعضا برنامه های ویژه ای برگزار می کنیم.

وی ادامه داد: ما عکاسانی داریم که از زمان شروع فعالیت شان سه سال بیشتر نمی گذرد اما در همین مدت کوتاه توانستند دومین درجه فدراسیون عکاسی جهان را به دست بیاورند و مدال های مختلف ایران و جهان را تصاحب کنند.

سرپرست کانون عکس اصفهان در مورد چگونگی عرضه شدن آثار عکاسان برای کسب درآمد بیان کرد: در ژانرهای مختلف این موضوع فرق می‌کند. اما در خصوص عرضه کار در گالری های باید بگویم که بعضی از عکاسان می توانند با گالری ها ارتباط برقرار کنند و بسته به شهرتشان می توانند کسب درآمد کنند. عرضه کار در گالری ها به امضا و شهرت وابسته است وما می‌بینیم یک مجسمه ساز به خاطر شهرت خود می تواند عکس‌هایش را با قیمت بالا به فروش برساند.

آذریان که امسال توانست با حضور در دومین جشنواره بین المللی عکس رژان در میان نفرات برگزیده این جشنواره قرار بگیرد؛ در مورد این جشنواره اظهار کرد: امسال دومین سال برگزاری این جشنواره بود.امسال 34 کشور در این جشنواره شرکت کردند و بیش از 13 هزار اثر از 1600 عکاس به جشنواره ارسال شد که از این تعداد 140 اثر برای شرکت در نمایشگاه انتخاب شد.

وی افزود: این جشنواره در دو بخش آب و آبرسانی برگزار شد که خوشبختانه دو عکس از شش عکسی که من فرستاده بودم توانست در بخش آب به نمایشگاه راه پیدا کند. در هر کدام از این دو بخش هفت اثر برگزیده بدون اولویت انتخاب می شد که خوشبختانه یکی از عکس های من توانست در بخش اصلی به عنوان یکی از آثار برگزیده انتخاب شود.

لینک کوتاه :
اشتراک گذاری :