» آرشیو مطالب » طرح حریم «تئاتر شهر» امروز به شورای شهر ارسال شد
3702900
آرشیو مطالب - برگزیده - تئاتر ایران

طرح حریم «تئاتر شهر» امروز به شورای شهر ارسال شد

بهمن 10, 1400 0

به گزارش تئاتر آنلاین، بحث حریم مجموعه تئاتر شهر با اتفاقی که روز جمعه ۸ بهمن رخ داد و طی آن اراذل و اوباش با قمه به جان یکدیگر افتاده و محوطه تئاتر شهر را به صحنه زد و خورد و خونریزی خود بدل کردند، باز هم مورد توجه مدیران و مسئولان قرار گرفت؛ بحثی که سال‌های سال است از سوی هنرمندان و رسانه‌ها مطرح شده و حدود ۱ سال است که به صورت جدی از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، شهرداری تهران و شورای اسلامی شهر تهران مورد پیگیری قرار گرفته است.

البته شورای شهر سابق تهران به جای همراهی برای رفع معضل پیرامون تئاتر شهر بیشتر به مانع‌تراشی در این زمینه پرداخت.

با تغییرات ایجاد شده در شورای اسلامی شهر تهران و همچنین شهرداری تهران، جلسه‌ای با موضوع تعیین فضای پیرامونی مجموعه تئاتر شهر و کاهش آسیب‌های موجود مجموعه، عصر روز چهارشنبه اول دی با حضور قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی، علی‌رضا نادعلی عضو و سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران، سیداحمد علوی رئیس کمیته میراث فرهنگی و گردشگری شورای شهر تهران، سیدمحمد موسوی شهردار منطقه ۱۱ شهر تهران، مرتضی ادیب‌زاده سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تهران و جمعی از مدیران اداره‌کل هنرهای نمایشی از جمله رضا بصیرت مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران، مهدی ابدالی معاون اداره‌کل هنرهای نمایشی و ابراهیم گله‌دارزاده مدیر مجموعه تئاتر شهر و مدیران و معاونانی از شورای شهر و شهرداری تهران در مجموعه تئاتر شهر برگزار شد.

طی آن جلسه با ارائه توضیحاتی از سوی مدیرکل هنرهای نمایشی و رئیس مجموعه تئاتر شهر، سخنگو و همچنین رئیس کمیته میراث فرهنگی و گردشگری شورای اسلامی شهر تهران در خصوص عملیاتی شدن طرح حریم مجموعه تئاتر شهر قول همکاری و مساعدت شورای اسلامی شهر تهران را دادند.

سخنگوی شورای شهر: ۲ ماه است منتظر طرح تئاتر شهر هستیم

بعد از اتفاق رخ داده اخیر در پیرامون مجموعه تئاتر شهر و مطرح شدن چرایی به سرانجام نرسیدن ایجاد حریم مجموعه تئاتر شهر در رسانه‌ها و فضای مجازی، علی‌رضا نادعلی سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران توضیحات خود در این خصوص را در توئیتی بیان کرد و چنین نوشت: «۲ ماه پیش با آقای علوی عضو دیگر شورا با دوستان تئاتر شهر جلسه داشتیم. راه حل‌شان برای مشکلات اجتماعی حول تئاتر شهر ایجاد حصار بود تا از معتاد و کارتن‌خواب و بزهکار در امان بمانند. شهردار منطقه و رئیس سازمان زیباسازی شهرداری پای کار آماده‌اند و از ۲ ماه پیش منتظر تئاتر شهر. همه از ۲ ماه پیش منتظریم تئاتر شهر طرحی را که خود روی اجرای آن اصرار داشت برای بررسی بفرستد تا با سایر طرح‌ها مقایسه و نهایتاً بعد از انتخاب طرح کار با سرعت انجام شود. اگر طرحی نفرستند، می‌توان فوری و جمع‌وجور بین خود عزیزان هنرمند فراخوان ایده داد.»

گله‌دارزاده: طرح امروز بازارسال شد

ابراهیم گله‌دارزاده رئیس مجموعه تئاتر شهر در پیگیری انجام شده از سوی تئاتر آنلاین مبنی بر چرایی ارائه نشدن طرح مورد نظر به شورای اسلامی شهر تهران و دلیل این تأخیر به تئاتر آنلاین گفت: طراحی حریم مجموعه تئاتر شهر توسط شرکت «عمارت خورشید» حدود یک سال پیش انجام شده و ما این طرح را به شورای اسلامی سابق شهر تهران ارائه دادیم. طی جلسه‌ای که با اعضای محترم شورای اسلامی جدید شهر تهران داشتیم ایشان از ما خواستند که طرح را بازارسال کنیم. تهیه مجدد این طرح مدتی زمان نیاز داشت و با تهیه مجدد طرح، امروز یکشنبه ۱۰ بهمن برای شورا بازارسال کردیم و بابت تأخیری که اتفاق افتاد از عزیزان شورای اسلامی شهر تهران عذر خواهیم.

وی یادآور شد: طراحی حریم مجموعه تئاتر شهر جزو وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیست و جزو طرح پهنه رودکی است ولی ما خواستیم به عنوان کمک و تنها نگذاشتن مدیریت شهری این کار را انجام دهیم.

گله‌دارزاده درباره ملاحظات مدنظر در طراحی انجام شده برای حریم مجموعه تئاتر شهر که به شورای اسلامی شهر تهران ارائه شده، توضیح داد: در این طراحی امکان دستفروشی در پیرامون مجموعه تئاتر شهر محدود و به نوعی سخت شده، همچنین تسهیل دسترستی شهروندان و هنرمندان به تئاتر شهر و محدود نشدن تئاتر شهر به لحاظ بصری و همچنین دسترسی از ملاحظاتی است که در این طرح مورد توجه قرار گرفته است. همچنین نظر منتقدانی که معتقد بودن طراحی حریم نباید باعث محدودیت و جداسازی مجموعه از مردم شود نیز لحاظ شده است.

رئیس مجموعه تئاتر شهر در پایان سخنان خود تأکید کرد: یکی از مشکلات ما در اجرایی شدن طرح حریم مجموعه تئاتر شهر رویکرد شورای اسلامی قبلی شهر تهران بود و حالا که رویکرد شورای اسلامی جدید شهر تهران بسیار مثبت است امیدواریم اقدام عملیاتی مورد نظر سریع انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×