» آرشیو مطالب » «شفیره» فعلا به چهارسو نمی‌آید/ باید صبر کنیم
2861871
آرشیو مطالب - برگزیده - تئاتر ایران

«شفیره» فعلا به چهارسو نمی‌آید/ باید صبر کنیم

آبان 13, 1401 1

2861871

مهدی شاه‌پیری نویسنده و کارگردان نمایش «شفیره» عنوان کرد فعلا قصد ادامه اجراهای این نمایش را ندارد و در فرصتی مناسب‌تر این اثر را به صحنه می‌برد.

مهدی شاه‌پیری نویسنده و کارگردان نمایش «شفیره» درباره ادامه اجراهای این اثر نمایشی که به دلیل تعطیلی مجموعه تئاتر شهر متوقف شده بوده، به تئاتر آنلاین گفت: نمایش «شفیره» از ۱۴ شهریور ماه اجرای خود را در تالار چهارسو آغاز کرد که بعد از سپری کردن چند اجرا به دلیل تعطیلی مجموعه تئاتر شهر در جریان اتفاقاتی که در جامعه رخ داد، اجرایش متوقف شد.

وی ادامه داد: زمان اجرای دوباره نمایش مشخص نیست و جدول اجراهای تئاتر شهر هم بسته شده است اما چیزی که می‌دانم این است که فعلاً اجرا نخواهیم رفت. در این شرایط بهتر دیدیم نمایش را اجرا نکنیم که البته این تصمیم دوطرفه بود و با هماهنگی و همراهی مدیریت مجموعه تئاتر شهر انجام گرفت. صحبت‌هایی برای اجرای نمایش در اسفندماه شده است اما از الان نمی‌توان درباره اجرا نظر قطعی داد، چون همه چیز به شرایط و هماهنگی با گروه و بازیگران نمایش بستگی دارد پس باید صبر کنیم تا ببینیم در آینده چه پیش می‌آید.

«شفیره» اقتباسی آزاد از نمایشنامه «مده آ» اوریپید است که شاه پیری در گفتگویی که پیش از این درباه نمایش با تئاتر آنلاین داشت درباره مضمون کار گفته بود: «شفیره» بیشتر در جزییات و تم داستان به «مده آ» شباهت دارد و در فضاسازی به افسانه‌های «هزار و یک شب» نزدیک است. علاقه‌ام به افسانه‌ها و فضاهای سِحر و جادو و جن و پری باعث شد که به سمت اجرای این نمایش بروم و این داستان کلاسیک یونانی را به فضاسازی شرقی نزدیک‌تر کنم.

کارگردان نمایش «آبجی» درباره داستان نمایش هم توضیح داده بود: داستان نمایش از جایی آغاز می‌شود که هنوز مده‌آ به دنیا نیامده است. یک شب پادشاهی بدون فرزند آوای زنبوری در گوشش می‌پیچد. زنبور به او می‌گوید اگر می‌خواهد بچه‌دار شود باید قوچ زرین را سر ببرد و از پارچه زرین برای خودش رواندازی درست کند. بعد از چند ماه ملکه فرزندانی دوقلو به دنیا می‌آورد؛ دختری سرخ مو و پسری مرده. پادشاه از اینکه پسر مرده است غصه‌دار می‌شود اما دوباره آوای زنبور در گوش او طنین‌انداز می‌شود که تنها در صورتی که گلوی دختر بریده شود، پسر زنده خواهد شد. پادشاه گلوی دختر را می‌برد و پسر زنده می‌شود اما از یک قطره از خون دختر که روی زمین ریخته است گلی می‌روید سرخ رنگ. گلی که روزها به شکل یک گل است اما شب‌ها تبدیل به دختر سرخ موی می‌شود تا اینکه شاهزاده‌ای جوان به آن دیار می‌آید و مدهوش بوی گل می‌شود.

نمایش «شفیره» که یک اثر نمایشی عروسکی بزرگسال محسوب می‌شود از جمله آثار برگزیده سی هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر و هفدهمین جشنواره بین المللی عروسکی تهران – مبارک است که در بخش های کارگردانی، طراحی صحنه، طراحی حرکت، طراحی نور، طراحی لباس و موسیقی موفق به دریافت جوایز برگزیده شد.

در این اثر نمایشی داریوش فائزی، مهرنوش بلمه، حامی علیزاده، سهند جعفری زاد، رویا صدوقی، نگین تقوی راد، وصال امینی به عنوان بازیگر و بازی دهنده عروسک حضور داشتند.

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×