» آرشیو مطالب » روایتی روانشناختی از خانه وحشت اتریش/ فیلم
روایتی روانشناختی از خانه وحشت اتریش/ «موشمرگی» برای بالای ۱۸ سال
آرشیو مطالب - تئاتر ایران - چندرسانه ای - فیلم

روایتی روانشناختی از خانه وحشت اتریش/ فیلم

بهمن 20, 1401 4

به گزارش تئاتر آنلاین، نمایش «موشمرگی» به نویسندگی و کارگردانی سهاب محبعلی این روزها در پردیس تئاتر شهرزاد روی صحنه است. این اثر نمایشی روایتی روانشناختی و تجربه گرا از جنایتی است که همین چند سال قبل و در سال ۲۰۰۸ در کشور اتریش کشف شد که در آن پدری به مدت ۲۴ سال دخترش را در سرداب خانه شان که به «خانه وحشت» معروف شد، زندانی کرده و او را مورد تعرض و آزار قرار می‌داد و از او صاحب هفت فرزند شده بود.

محبعلی در گفتگویی که پیش از این با خبرنگار مهر داشت درباره نمایش بیان کرد: کانسپت اصلی این اثر نمایشی نیز بر پایه خشونت خانگی و زنان استوار است. این اتفاق وحشتناک قابلیت‌های دراماتیک زیادی داشت از این رو تصمیم گرفتم نگاهی آزاد به این داستان واقعی داشته باشم. خشونت علیه زنان در همه کشورهای دنیا رخ می‌دهد و تنها مخصوص خاورمیانه و یا ایران نیست.

محبعلی متذکر شد: «موشمرگی» روایتی روان‌شناختی و غیرواقعی از یکی از وحشتناک‌ترین جنایت‌های معاصر است که از دید یک کارگردان ایرانی روایت می‌شود و با بهره‌مندی از تکنیک تئاتر سایکودرام تلاش کرده‌ایم که اثری با ضرباهنگ بالا خلق کنیم تا مخاطب خسته نشود و حرفمان را هم به درستی انتقال دهیم. تلاش شده آشفتگی‌های زندگی مرد داستان را به شکلی مینیمال و با ترکیب فضای مشترک بین زیرزمین و خانه به تصویر بکشیم تا خلاءهایی را که در زندگی داشته به درستی به نمایش بگذاریم از این رو اتفاقات نمایش واقع‌گرایانه رخ نمی‌دهند.

نمایش «موشمرگی» به نویسندگی و کارگردانی مهدی (سهاب) محبعلی تا ۵ اسفند ساعت ۱۹:۱۰ در سالن شماره ۳ پردیس تئاتر شهرزاد روی صحنه می‌رود.

محمدرضا حسن زاده، سحر گلشیرازی، شقایق عزیزی، نوشین طیاری، فرانک ظاهری، مه نیا قاسمی، مهدی طایفه عباسی و آتنا دولت آبادی بازیگران این اثر نمایشی هستند.

دیدن این نمایش برای افراد زیر ۱۸ سال توصیه نمی‌شود.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×