» آرشیو مطالب » «دایره» نمایشی اثربخش با قرائت‌های ویژه از عاشورا
نمایش دایره
آرشیو مطالب - استان ها - تئاتر ایران

«دایره» نمایشی اثربخش با قرائت‌های ویژه از عاشورا

مرداد 14, 1402 1

به گزارش تئاتر آنلاین از مشاور رسانه‌ای پروژه، نمایش تک پرسوناژ دایره با طراحی و کارگردانی رضا عرفانی شب گذشته – دهم مرداد- با حضور محمدصادق میلانی معاون اجرایی دانشگاه نبی اکرم تبریز، داود بنی اردلان مدرس، نویسنده و کارگردان تئاتر و همچنین مهدی حسین‌پور مدرس دانشگاه در تالار مولوی اجرای خود را آغاز کرد.

محمدصادق میلانی معاون اجرایی دانشگاه نبی اکرم(ص) پس از دیدن این اثر نمایشی گفت: دایره نمایشی بسیار اثرگذار و اثربخشی بود و بسیار خوشحال هستم که نسل جوان ما چنین قرائت‌های زیبایی را از واقعه کربلا بیان می‌کنند.

او ادامه داد: خوشحالم که با وجود تحریف‌هایی که نسبت به واقعه عاشورا وجود دارد، این اثر با مطالعه و بررسی جوانان و با هنرنمایی آنان واقعیت‌های این حماسه را به نمایش می‌گذارد.

معاون اجرایی دانشگاه نبی اکرم افزود: کارگردانی رضا عرفانی و هنرنمایی آرزو کریمی‌زند تاثیر ژرفی روی بینندگان این اجرا داشت.

او گفت: داود بنی‌اردلان استاد این دانشجویان برای به اجرا رسیدن این اثر هنری همراه‌شان بوده است. از او همچنین امیرحسین حریری مدیریت تالار مولوی برای اینکه فرصت اجرا برای این جوانان را فراهم کرده است، سپاسگزارم.

داود بنی اردلان کارگران و طراح تئاتر نیز درباره اجرا گفت: این اثر در انتقال حس، ایجاد فضا و درگیر کردن مخاطب اثری قابل تاملی است.

او ادامه داد: دایره این امکان را دارد تا با تصاویر و ابتدایی‌ترین ادوات صحنه فضای عجیب و غریبی برای حیرت مخاطبان ایجاد کند.

مهدی حسین‌پور استاد دانشگاه نبی اکرم دیگر مهمان افتتاحیه این اثر گفت: این اثر به لحاظ فرمی بسیار فوق‌العاده است. کارگردان هم از نظر هدایت بازیگر در بازی سکوت بسیار عالی عمل کرده است.

او ادامه داد: روایت این اثر بی نظیر است که از ابتدا تا انتها مخاطب را با خود همراه می کند. یک اثر مشارکتی درست که می تواند در همسو کردن تماشاگر با بازیگر الگو باشد.

حسین‌پور در پایان گفت: دایره یک تئاتر تجربی حرفه‌ای است.

نمایش «دایره» با طراحی و کارگردانی رضا عرفانی تا سی‌ویکم مرداد ساعت ۱۸ به صورت همزمان در تهران، مشهد و هفت شهر استان خراسان رضوی روی صحنه می‌رود.

دایره نمایشی تک نفره است که بخش‌هایی از آن به شیوه شورایی توسط بازیگر هدایت می‌شود و خاک متریال اصلی استفاده شده در اثر را تشکیل می‌دهد.

آرزو کریمی زند (تهران)، میترا محمدیان (کاشمر)، سحر کاهانی (نیشابور)، حکیمه خاکسار (تربت حیدریه)، سمانه پرتوی (مشهد)، زهره دینپور (قوچان)، مریم انصاری (گناباد) و فاطمه علی‌میرزایی (سرخس) بازیگران نمایش «دایره» به تفکیک شهر هستند.

این اثر نمایشی تولید مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری استان خراسان رضوی است که به صورت هم‌زمان در تهران (سالن اصلی تالار مولوی)، مشهد (سالن نمایش حسین نوری) و هفت شهر خراسان رضوی شامل نیشابور (سالن نمایش بابک)، کاشمر (مجتمع فرهنگی هنری سرو)، تربت حیدریه (تماشاخانه هنر)، قوچان (تماشاخانه صورتک)، سرخس (سینمای پالایشگاه گاز شهید هاشمی‌نژاد) و گناباد (سالن نمایش اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی) روی صحنه می‌رود./ منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×