» آرشیو مطالب » جشنواره تئاتر کردی سقز به رویدادهای مهم هنری کشور اضافه شده است
2882300
آرشیو مطالب - برگزیده - تئاتر ایران

جشنواره تئاتر کردی سقز به رویدادهای مهم هنری کشور اضافه شده است

آذر 11, 1397 0

2882300
سنندج – مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: جشنواره تئاتر کردی سقز به رویدادهای مهم هنری کشور اضافه شده و این جشنواره از امسال در تقویم برگزاری جشنواره های کشور قرار دارد.

به گزارش تئاتر آنلاین، شهرام کرمی ظهر امروز در مراسم اختتامیه پانزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر کردی سقز اظهار داشت: توجه به ‌هویت فرهنگی و زبان کردی شاخصه اصلی جشنواره بین المللی تئاتر کردی سقز است و این جشنواره به دلایل مختلفی از جمله دبیری آن توسط یکی از مفاخر تئاتر کشور حائز اهمیت است.

وی با اشاره به اینکه قطب الدین صادقی تئاتر علمی را در کشور گسترش داده است، افزود: تئاتر کشور به سمت علمی شدن با هویت موثری در حال حرکت است.

مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: این استاد برجسته تئاتر کشور می توانست هم چون تعداد دیگری از هنرمندان ما فقط هنرمند و یا مدرس باشد ولی او هیچگاه شانه از زیربار مسئولیت فرهنگی وهنری خود خالی نکرد.

کرمی با اشاره به اینکه برخی جشنواره های کشور بعد از چند دوره دچار تکرار و کلیشه می شوند، یادآورشد: دکتر قطب الدین صادقی جشنواره امسال تئاتر کردی را مطابق معیار و الگوهای فستیوال های دنیا برگزار کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه ایران هر ساله میزبان ۸۲ جشنواره ملی و بین المللی تئاتر است، بیان کرد: هر سال ۸۲ جشنواره تئاتر در سطح کشور برگزار می شود که ۱۰ مورد از آنها در سطح بین المللی هستند و جزو رویدادهای مهم کشور محسوب می شوند.

مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: پانزدهمین جشنواره تئاتر کردی سقز با رویکر مخاطب محوری و توجه به دغدغه های روز جامعه برگزار شد و این‌ نوید و تحول خوبی در دوری از کلیشه و تکرار در اجرای این برنامه فرهنگی و هنری است.

کرمی با اشاره به اینکه این دوره از جشنواره بیشتر محفلی برای گردهمایی هنرمندان بود، اظهارداشت: این تغییر رویکرد توسط دکترصادقی شکل گرفت که بسیار هم مورد استقبال واقع شده است.

وی افزود: بیشتر از هر زمان دیگری نیاز به توجه به مراسم های ویژه کردی داریم چرا که برخی از مراسم ها به فراموشی سپرده شدند و می طلبد در تولید آثار هنری برای احیای مراسم ها تلاش شود.

گفتنی است نمایش “ملائکه” کاری از هنرمندان استان آذربایجان غربی نخستین نمایش و “کولبه ره کان” به کارگردانی قطب الدین صادقی از سنندج هم آخرین نمایش به اجرا درآمده در پانزدهمین دوره جشنواره تئاتر کردی سقز بود و در طول چهار روز برگزاری این جشنواره ۹ نمایش داخلی، سه نمایش خارجی و یک نمایش در بخش ویژه این جشنواره به اجرای برنامه خود پرداختند.

لازم به ذکر است این دوره از جشنواره به صورت غیررقابتی برگزار شده و در پایان هم دو نمایش منتخب برای حضور در جشنواره بین المللی تئاتر فجر معرفی شدند و از دیگر برنامه های جانبی این دوره از جشنواره برپایی نمایشگاه عکسی از دوره اول تا چهاردهم جشنواره تئاتر کردی سقز در مجتمع فرهنگی هنری اداره ارشاد اسلامی سقز و برگزاری نشست های نقد و بررسی و کارگاه های آموزشی بود.

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×