» آرشیو مطالب » جشنواره تئاتر دانشگاهی به پایان رسید/ تجلیل ویژه از حاشیه‌سازان
3112277
آرشیو مطالب - برگزیده - تئاتر ایران

جشنواره تئاتر دانشگاهی به پایان رسید/ تجلیل ویژه از حاشیه‌سازان

اردیبهشت 14, 1398 0

3112277
بیست و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی در حالی با معرفی برگزیدگان به پایان رسید که دو نمایش حاشیه‌ساز این دوره از سوی هیأت داوران جوایزی را دریافت کردند.

به گزارش تئاتر آنلاین، مراسم اختتامیه بیست و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی عصر امروز شنبه ۱۴ اردیبهشت ماه با حضور محمدهادی عسکری مدیرکل فرهنگی اجتماعی وزارت علوم، امین مختاری دبیر جشنواره و گروه‌های مختلف تئاتر دانشجویی در تالار وحدت برگزار شد.

در این مراسم که با بیش از یک ساعت تاخیر آغاز شد هنرمندانی چون فرهاد ناظرزاده کرمانی، محمد حسین ناصربخت، شهرام زرگر، محمدرضا خاکی، مسعود دلخواه، مرتضی میرمنتظمی، جابر رمضانی و … حضور داشتند. اجرای برنامه نیز برعهده کیوان ساکت اف بود.

در ابتدای مراسم امین مختاری در سخنانی کوتاه بیان کرد: جشنواره را با سختی‌های بسیاری برگزار کردیم اما با حضور ۱۵ مدیر و تیمی ۱۲۰ نفره مشکلات را پشت سر گذاشتیم. بدعت خوبی که سال قبل گذاشته شد را امسال هم پیگیری می‌کنیم به این ترتیب که تلاش می‌کنیم برای همه نمایش‌هایی که حتی خارج از مسابقه در جشنواره اجرا شدند، اجرای عموم و تهیه کننده بگیریم.

در ادامه نماینده شرکت مهرسان که حامی مالی جشنواره است درباره حمایت این موسسه از حوزه هنر توضیحاتی ارایه داد.

پخش نماهنگی درباره مسعود دلخواه بازیگر، کارگردان و مدرس دانشگاه بخش بعدی مراسم بود و در ادامه از این هنرمند با حضور مهدی مشهور و شهرام زرگر تجلیل به عمل آمد.

دلخواه در سخنانی بیان کرد: من امسال وارد چهل و سه سالگی فعالیتم در تئاتر می‌شود که ۲۰ سال از آن خارج از کشور بوده است. تبادل تجربه و جسارت را از استادم رکن الدین خسروی آموختم که باتجربه‌ها را در کنار جوانان قرار می‌داد. امیدوارم شایسته این تجلیل باشم.

در ادامه برگزیدگان بخش تیزر، عکس و پوستر اعلام شدند.

مهدی آشنا به نمایندگی از هیات داوران بخش عکس بیانیه هیات داوران را قرائت کرد.

برگزیدگان بخش عکس

در این بخش ضمن تقدیر از پریناز صفویه برای brain wash و پریسا عباس زاده برای نمایش «ویتسک»، تندیس به کیارش مصیبی برای نمایش «آئورا» اهدا شد.

برگزیده بخش تیزر

تندیس جشنواره به محمدرضا نوحی برای نمایش «دریم لند» تعلق گرفت.

برگزیده بخش پوستر

مریم برادران برای نمایش‌های «کاربن» و «مشق شب» در این بخش برگزیده شدند.

در ادامه هوتن شکیبا با تشویق حاضران روی صحنه آمد و در ابتدای صحبت‌هایش مانند شخصیت «دیبی» در مجموعه کلاه قرمزی» صحبت کرد و گفت: «خداحافظ. ازتون متنفرم. دلم براتون گشاد شده.»

وی ادامه داد: امروز برای تقدیر از مردی اینجا هستم که ابتدا برخی از کتاب‌هایش را می‌خواندم اما وقتی فهمیدم بازی‌های من را دوست دارد همه کتاب‌هایش را خواندم؛ کامران سپهران.

سپس کامران سپهران که از اساتید دانشگاه است روی صحنه حاضر شد و بعد از دریافت تندیس خود در سخنانی کوتاه از این تجلیل تشکر کرد.

وی ادامه داد: من در میانه راه هستم و این تقدیر مثل رویایی است که آدم دم مرگ میبیند و همه دوستانش را جلوی چشمش تجسم می‌کند و من الان در این مرحله هستم.

وی ادامه داد: من می‌خواستم بازیگر و کارگردان باشم و مثل هوتن جایزه بگیرم ولی معلم شدم و دانشجویان همیشه به من لطف داشتند و زندگی فوق العاده ای را برایم رقم زده‌اند.

در ادامه کلیپی نیز درباره سپهران پخش شد که اختصاص به صحبت‌های دانشجویان وی در دانشکده سینما تئاتر درباره او داشت.

در بخش بعدی مراسم اصغر نوری درباره اضافه شدن بخش تازه ای به جشنواره توضیح داد: قرار است در هر جشنواره دانشجویی بخشی به نام بخش ترجمه وجود داشته باشد که هرسال ترجمه یک حوزه مثل نمایشنامه و یا متون ادبی خواهد بود که قرار است بخش ترجمه نمایشنامه به نام دکترمحمدرضا خاکی مزین شود.

در ادامه با حضور نوری، محمدرضا خاکی، بهزاد آقاجمالی، فرید موسوی نماینده مجلس، هادی عسکری معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت عاوم و فرهاد ناظرزاده کرمانی جایزه بخش نمایشنامه نویسی و پژوهش اهدا شد.

برگزیده بخش نمایشنامه‌نویسی (جایزه اکبر رادی)

در این بخش ضمن تقدیر از علی کرسی زر برای «فرایند» و سپیده قربانی برای «تخت طاووس» تندیس جشنواره به «مساله تحمل‌ناپذیر وجود» نوشته امیر حمزه حیدری گرجی اهدا شد.

جایزه بخش پژوهش (جایزه ناظرزاده)

در این بخش از «خودآیینی تئاتر همچون مقاومت» نوشته نوید قویدل و «مفهوم جابجایی قدرت در نمایشنامه‌های شکسپیر: مطالعه موردی شاه لیر، ژولیوس سزار و مکبث» نوشته احد خالقی تقدیر شد اما هیچ اثری به‌عنوان برگزیده معرفی نشد.

برگزیده بخش ترجمه

در این بخش ضمن تقدیر از «پسر گمشده» ترجمه مهسا شیدانی، تندیس به «داستان خانواده» ترجمه صدرا صباحی اهدا شد.

مرتضی میرمنتظمی، بهار کاتوزی و شهاب آگاهی داوران بخش جشنواره جشنواره‌ها روی سن آمدند و کاتوزی بیانیه هیات داوران را قرائت کرد و یادآور شد هیچکدام از آثار این بخش جزو برگزیدگان نیستند و این بخش با وجود تلاش گروه‌های شرکت کننده هیچ برگزیده‌ای ندارد.

در ادامه سامان خلیلیان، علی شمس و سعید بهنام داوران بخش تجربه‌های اجرا یک اثر نمایشی را شایسته دریافت جایزه دانستند.

برگزیده بخش تجربه‌های اجرا

تندیس این بخش به گروه نمایش «۲۲» به کارگردانی نیلوفر نقیب ساداتی اهدا شد.

برگزیده طراحی صدا و موسیقی

تندیس جشنواره به محمدحسن مجدطاهری برای «آئورا» تعلق گرفت.

برگزیده طراحی نور

تندیس این بخش به پدرام رضوانی برای «جانکاه» اهدا شد.

برگزیده بخش طراحی لباس

جوایز بخش طراحی صحنه و لباس با حضور صابر ابر، پانته آ پناهی‌ها، مریم نورمحمدی و اشکان خیل نژاد اهدا شد.

در این بخش ضمن تقدیر از سعیده خان بابایی برای «دریم لند»، تندیس جشنواره به شادی ضیایی برای «مرفی» رسید.

برگزیده بخش طراحی صحنه

در این بخش هم ضمن تقدیر از محمدرضا محمودی برای «پینوکیو»، تندیس به پوریا اخوان برای «است» اهدا شد.

در ادامه با حضور مسعود دلخواه، محمد مساوات، نوید محمدزاده، مهدی مشهور و شهرام زرگر برگزیدگان بخش‌هایی اصلی اعلام شد.

برگزیده بخش نمایشنامه نویسی

در این بخش جایزه سوم و تقدیر به سیاوش حیدری برای «وحشی» ثبت شد. جایزه دوم و تقدیر به صبا نجاتی برای «دریم لند» رسید.

نجاتی پس از دریافت جایزه خود در سخنانی به اجرا شدن ۲ نمایش جشنواره بدون حضور تماشاگران و یا با تماشاگران اندک اعتراض کرد و گفت که نباید در برابر چنین اقدامی سکوت کرد.

تندیس بخش نمایشنامه‌نویسی هم به پرنیا شمس برای نمایش «است» اهدا شد.

نوید محمدزاده قبل از اهدای جایزه بازیگری زن گفت: من به عنوان بازیگر حالم بسیار بد است چون دیروز چهار بازیگر بدون تماشاگر جلو ما داوران بازی کردند و خواهش می‌کنم آن‌ها را ایستاده تشویق کنید.

برگزیده بخش بازیگری زن

جایزه سوم این بخش به مهشید کاظمی برای «ناگهان هذا حبیب‌الله مات فی حب‌الله هذا قتیل‌الله مات بسیف‌الله» رسید. جایزه دوم را یاسمن رسولی برای «است» از آن خود کرد و تندیس به شبنم دادخواه برای «آئورا» رسید.

برگزیدگان بخش بازیگری مرد

جایزه سوم این بخش به سپهر طهرانچی برای «فرانکنشتاین» رسید. جایزه دوم را بردیا مشهودی برای «وحشی» از آن خود کرد و تندیس به مصطفی امیری برای «دریم لند» اهدا شد.

برگزیده بخش کارگردانی

در این بخش جایزه سوم و تقدیر به امیر ساعتچی و حسین عباس‌پور برای «وحشی» اهدا شد. جایزه دوم را پرنیا شمس برای «است» دریافت کرد و تندیس کارگردانی به مرتضی جلیلی دوست برای «دریم لند» اهدا شد.

جلیلی دوست بعد از دریافت تندیسش خطاب به داوران و دبیر جشنواره گفت: کار شما تازه از الان شروع می‌شود چون ما همه توقع داریم و این وظیفه شماست که تمام نمایش‌های جشنواره و آنهایی که پشت درهای بسته اجرا شدند، اجازه اجرای عموم بگیرند.

در ادامه جایزه ویژه هیات داوران و تندیس جشنواره اهدا شد به نمایش «تئوریسین» به کارگردانی سیاوش حیدری.

حیدری که اجرای نمایشش با حاشیه‌هایی همراه بود و بدون تماشاگر برای داوران اجرا شده بود بعد از دریافت تندیسش عنوان کرد: من از مخاطبان محترمی که با بی‌احترامی و توهین جلو ورودشان به سالن گرفته شد عذرخواهی می‌کنم. من از همه عوامل نمایشم که با بی احترامی از سالن بیرونشان کردند عذر می‌خواهم. من از همه کسانی که با بی انصافی پیکان نقدشان را به سوی ما گرفتند به جای اینکه مسببان این اتفاق را مورد نقد قرار دهند، تشکر می‌کنم و شرمنده بازیگران و عواملی هستم که در ملتهب‌ترین و متشنج‌ترین وضعیت و با وجودی که موبایل‌هایشان ضبط شده بود به صحنه رفتند. این جایزه برای من ارزشمند و به دلیل احترام به نظر داوران قبولش می‌کنم.

یکی دیگر از عوامل این نمایش نیز با بیان اینکه دیشب اجازه ندادند حمید پورآذری وارد سالن شود از او و دیگر تماشاگران عذرخواهی کرد.

در پایان مسعود دلخواه ۵ نمایش «دریم لند»، «است»، «وحشی»، «مشق شب» و «پینوکیو» را برای اجرای عمومی معرفی و نمایش «دریم لند» را به عنوان بهترین نمایش جشنواره معرفی کرد.

همچنین حامی مالی جشنواره مبلغ یک میلیون تومان به برگزیدگان اهدا کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×