» آرشیو مطالب » توجه به منش «حاج قاسم» اولویت انتخاب آثار در «سردار آسمانی»
3633455
آرشیو مطالب - برگزیده - تئاتر ایران

توجه به منش «حاج قاسم» اولویت انتخاب آثار در «سردار آسمانی»

آذر 30, 1399 0

3633455
عضو هیات انتخاب متون بخش صحنه‌ای جشنواره «سردار آسمانی» یادآور شد در انتخاب نمایشنامه‌های جشنواره، کیفیت و پرداختن به موضوع اصلی این رویداد هنری در اولویت قرار گرفته است.

شهرام احمدزاده عضو هیات انتخاب متون بخش صحنه‌ای جشنواره تئاتر «سردار آسمانی» در گفتگو با تئاتر آنلاین درباره انتخاب آثار این بخش گفت: در این دوره جشنواره سخت‌گیری زیادی در بررسی آثار وجود داشت و حدود ۱۳ نمایشنامه از میان ۶۵ متن برای اجرا در بخش صحنه‌ای انتخاب شد. تنها نمایشنامه‌هایی که درباره زندگی و منش حاج قاسم سلیمانی بود و به لحاظ کیفی از سطح قابل قبولی برخوردار بودند، در اولویت انتخاب‌ها قرار گرفت.

این عضو هیات انتخاب متون بخش صحنه‌ای یادآور شد: با توجه به اینکه نیمی از یک اجرای خوب به متن و نیمی دیگر به شیوه اجرایی بستگی دارد، امیدوار هستیم در صحنه هم با آثار شاخص و ارزشمندی روبرو شویم.

وی با اشاره به اینکه آثار انتخابی از سوی هیات داوران کیفیت بسیاری خوبی داشتند، تاکید کرد: برخی از متون آثار ارائه شده به جشنواره برای بخش صحنه‌ای، توسط نمایشنامه نویسان جوان به نگارش در آمده بود و برخی دیگر از نویسندگانی بود که قبلاً هم آثاری در حوزه مقاومت نوشته بودند و اگرچه نمایشنامه‌هایی که توسط پیشکسوت‌ترها در این حوزه به نگارش در آمده بسیار قابل توجه بود اما آثار جوان‌ترها خلاقیت و نوآوری بیشتری داشت.

احمدزاده افزود: با وجود کمبود منابع اما متن‌های انتخابی که به صورت مستقیم به سردار سلیمانی پرداخته شده بود، تعداد قابل توجهی داشت.

وی درباره نقش جشنواره «سردار آسمانی» در ایجاد منابع ماندگار تصریح کرد: من بسیار معتقد به نقش و اهمیت جشنواره هستم اما در این زمینه اول باید بخش نمایشنامه‌نویسی تقویت شود، چراکه اگر بخش نمایشنامه نویسی برای تولید متن قوی‌تر شود ما با فراوانی متن‌هایی مواجه می‌شویم که از نظر کیفی حائز اهمیت هستند.

این نویسنده با تاکید بر اینکه جشنواره باید در بخش نمایشنامه‌نویسی سرمایه‌گذاری کند، گفت: در این رویداد هنری می‌توان با چاپ نمایشنامه‌ها و تامین منابع مطالعاتی زمینه تولید آثار بیشتر و بهتر را فراهم کرد.

وی اظهار کرد: در حال حاضر منابع مطالعاتی کافی اعم از کتاب، فیلم و مستند درباره حاج قاسم سلیمانی وجود ندارد اما شنیده‌ام بنیادی به نام حاج قاسم سلیمانی در حال راه‌اندازی است بنابراین اگر یکی از کارها و اولویت‌هایش این باشد که کتاب‌هایی که درباره زندگی و رشادت‌های سردار در سوریه و جنگ تحمیلی ارائه کند، در کسب اطلاعات و منابع مطالعاتی لازم برای خلق آثار هنری کمک‌کننده است.

دومین دوره جشنواره ملی تئاتر «سردار آسمانی» به همت بنیاد فرهنگی روایت فتح، انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان و به دبیری امیرحسین شفیعی از نیمه اول دی‌ماه سال جاری در سه بخش صحنه‌ای، خیابانی و نمایشنامه‌نویسی در استان کرمان برگزار خواهد شد.

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×