» آرشیو مطالب » تئاتر قابلیت ترسیم تابلویی از جنگ را دارد
تئاتر
آرشیو مطالب - استان ها

تئاتر قابلیت ترسیم تابلویی از جنگ را دارد

تیر 2, 1395 0

شیراز- مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان فارس گفت: هنر تئاتر قابلیت این را دارد تابلویی از جنگ را ترسیم کند.

به گزارش تئاتر آنلاین، سردار خداداد ابراهیمی ظهر چهارشنبه در نخستین نشست تخصصی تئاتر دفاع مقدس استان فارس که با حضور هنرمندان این رشته برگزار شد با اشاره به اینکه تمامی بخشهای دوران دفاع مقدس حتی خداحافظی یک رزمنده با مادرش می‌ تواند دست‌ مایه ‌ای برای به تصویر کشیدن دوران دفاع مقدس باشد، هنر دفاع مقدس را در جامعه مهجور مانده دانست و خطاب به هنرمندان استان فارس خواست که با نمایش و تئاتر فرهنگ شهادت را در جامعه نهادینه کنند.

وی بیان کرد: استان فارس پیشینه ای درخشان در دفاع مقدس دارد و بیشترین اعزام‌ها از این استان صورت گرفته است اما در نمایش این افتخارات کم‌ کاری شده است. چراکه هنرمندان باید با هنر خود روحیه شهادت ‌طلبی را حفظ کنند

ابراهیمی، افزود: تا زمانی که روحیه شهادت ‌طلبی در جامعه زنده و جاری است هیچ کشوری به خود اجازه تجاوز نظامی را نمی‌ دهد.

وی با اشاره به کمبود اعتبارات در این زمینه گفت: علاقه ‌مندان و هنرمندان عرصه نمایش ‌نامه نویسی می‌توانند آثار خود را با موضوع دفاع مقدس به بنیاد حفظ آثار ارسال کنند که این آثار پس از بررسی در کارگروه تخصصی در قالب کتاب چاپ می‌ شود.

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس فارس، افزود: 5 تا 10 اثر از مجموع آثار ارسالی برای چاپ در کتاب انتخاب می‌شوند.

رئیس انجمن نمایش استان فارس نیز در این نشست با بیان اینکه هنرمند برای فعالیت در زمینه‌ هایی چون دفاع مقدس نیازمند پشتیبانی و تشکیل کارگروه تخصصی است و ادارات مختلف باید با هماهنگی مسیر فعالیت هنرمند را هموار کنند از مسئولان دعوت کرد نسبت به هنرمندان اهتمام بیشتری نشان دهند.

امیر صادقی توجه بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس را ستود و گفت: در حال حاضر فعالیت‌های پراکنده و جزیره‌ای سبب شده که آن گونه که باید از ظرفیت تئاتر استفاده نشود.

مسئول انجمن نمایش بسیج هنرمندان استان فارس هم در این برنامه یکی از بزرگترین مشکلات در عرصه تئاتر طرح نمایشنامه عنوان کرد، یادآور شد: باید به سمت تولید متن رفت و به همین دلیل در جشنواره سراسری تئاتر بسیج به این مقوله به صورت ویژه توجه شده است.

احمد مومنی با تاکید بر بی ‌مهری ها نسبت به هنرمندان گفت: هنر از عرصه سیاست عقب مانده است و آیا در حال حاضر که موشک‌ های دوربرد می‌سازیم به هنر دوربُرد هم توجه می‌شود.

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×