» آرشیو مطالب » بودجه جشنواره «تئاتر فجر 41» مشخص نیست/ مدیرکل وعده نشست داد!
4249660
آرشیو مطالب - برگزیده - تئاتر ایران

بودجه جشنواره «تئاتر فجر 41» مشخص نیست/ مدیرکل وعده نشست داد!

مرداد 24, 1401 0

4249660

مراسم انتشار فراخوان و رونمایی از پوستر چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با حضور دبیر جشنواره و مدیرکل هنرهای نمایشی برگزار شد.

به گزارش تئاتر آنلاین، مراسم رونمایی از فراخوان چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر صبح امروز دوشنبه ۲۴ مرداد با حضور کورش زارعی دبیر جشنواره و کاظم نظری مدیرکل هنرهای نمایشی در سالن مشاهیر مجموعه تئاتر شهر برگزار شد.

مراسم با پخش آیاتی از کلام الله مجید و سرود جمهوری اسلامی ایران با اجرای علیرضا سعیدی آغاز شد.

در ابتدا با حضور کاظم نظری و کوروش زارعی فراخوان جشنواره رونمایی شد و در ادامه نظری بعد از تبریک روز خبرنگار به اهالی رسانه حاضر در جمع، مراسم را ترک کرد.

کاظم نظری که طی پنج ماه گذشته از تکیه‌اش بر کرسی مدیر کلی هنرهای نمایشی هنوز نشستی با اصحاب رسانه نداشته است، قبل از ترک برنامه با اصرار خبرنگاران مبنی‌بر برگزاری نشست رسانه‌ای مواجه شد که به آنها وعده داد در آینده نزدیک قرار است نشستی داشته باشد و در دفترش هم همیشه روی خبرنگاران باز است.

زارعی در ابتدای صحبت‌هایش با اشاره به اینکه حضرت زینب (س) به عنوان یک رسانه اتفاقات کربلا را فریاد زده‌اند تا چیزی تحریف نشود، عنوان کرد که همه ما وامدار ایشان هستیم و اگر حضرت زینب (س) نبود شاید حادثه کربلا در همان کربلا می‌ماند و رسانه‌ای نمی‌شد.

وی در ادامه بیان کرد: جلسات هم اندیشی که در این یکی دو روز با اهالی رسانه برگزار کردیم ادامه دارد و در ادامه از پیشنهادات و انتقادات بقیه هنرمندان و پیشکسوتان نیز بهره‌مند خواهیم شد.

دبیر چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر افزود: در فراخوان منتشر شد تغیراتی داده شده و یکی دو بخش حذف و یکی دیگر به نام دیگری در جشنواره حضور دارد. طی همفکری که با هنرمندان دوره‌های قبلی و شهرستان‌ها داشتیم به این نتیجه رسیدیم جشنواره در سال‌های اخیر آن شور و هیجان قبل را ندارد. من خودم محصول جشنواره تئاتر فجر بودم و با مسایل آن آشنا هستم.

زارعی درباره حذف بخش مرور عنوان کرد: تمایل و رغبتی برای دیدن اجراهایی که در طول سال اجرا رفتند وجود نداشت و معمولاً گروه‌ها هم بی انگیزه بودند و با همه گروه در جشنواره شرکت نمی‌کردند لذا برای بازگشت شور و رغبت به جشنواره امسال همه آثار تولیدات تازه هستند و در بخش استان‌ها هم تولیدات برگزیده استان‌ها در جشنواره حضور می‌یابند. البته یک بخش ویژه مخصوص هنرمندان پیشکسوت داریم و نمایش‌های پرمخاطب سال قبل هم به دعوت دبیر در این بخش حضور دارند. در این دوره قرار است رونمایی از آثاری داشته باشیم که سال آینده قرار است در کشور روی صحنه بروند.

هنوز بودجه جشنواره به ما اعلام نشده و به همین دلیل فراخوان را دیر اعلام کردیم وی بیان کرد: امسال برای اولین بار بازخوان‌ها، بازبین‌ها و داوران برخی بخش‌ها را معرفی کردیم که اتفاق جدیدی است. هنوز بودجه جشنواره به ما اعلام نشده و به همین دلیل فراخوان را دیر اعلام کردیم. تمام تلاش‌مان این است که از دوستان بالادستی بودجه‌مان را بگیریم چون شرایط بسیار سخت شده و من چون خودم بازیگر و کارگردان تئاتر هستم شرایط نامناسب اقتصادی را می‌دانم.

این هنرمند متذکر شد: اگر بخواهیم چند اثر خوب بین الملل از اروپا یا شرق دور را دعوت کنیم هزینه زیادی را باید متقبل شویم. به هرحال مساله بودجه چالش عظیمی است که پیش روی ماست و امیدوارم دوستان وزارت ارشاد صحبت‌های من را بشنوند چون در غیر این صورت نمی‌توانیم از آثار با کیفیت بین‌المللی دعوت کنیم و حتی اگر بخش ملل را هم تعطیل کنیم بعداً می‌گویند کوروش زارعی بخش بین‌الملل جشنواره را تعطیل کرد. مثل سال‌های گذشته تئاتر شهرستان در اولویت ما است و سهم بچه‌های شهرستان بیشتر از تهران خواهد بود.

زارعی درباره حضور گروه‌های شهرستانی در جشنواره توضیح داد: قول نمی‌دهم اما امیدوارم خدا به من کمک کند و بتوانم گروه‌های شهرستانی را چند روز بیشتر در جشنواره نگه دارم تا تبادل و انتقال تجربه بهتری صورت گیرد. تلاش‌مان این است که با حضور استادان برجسته از کشورهای دیگر ورک شاپ‌های خوبی برگزار کنیم. همچنین تلاش می‌کنیم همه افکار و سلایق را در جشنواره داشته باشیم البته کیفیت و ساختار آثار همان قدر مهم است که موضوع و محتوا برایمان اهمیت دارد.

هیچ کار تکراری در جشنواره امسال حضور نخواهد داشت مگر کارهای استادان و بزرگان تئاتر و یا نمایش‌های پرمخاطبی که به کیفیت جشنواره کمک می‌کنند و در بخش ویژه غیررقابتی اجرا می‌شوند وی در پاسخ به پرسش تئاتر آنلاین درباره دعوت از هنرمندانی که با جریان فکری وی و جشنواره همسو نیستند تا شائبه تک قطبی بودن جشنواره برطرف شود و همچنین حضور آثاری که قبلاً اجرا شده‌اند و به نظر می‌رسد از قبل برای شرکت در بخش مسابقه تولیدات تازه دعوت شده‌اند، گفت: تاکید می‌کنم هیچ کار تکراری در جشنواره امسال حضور نخواهد داشت مگر کارهای استادان و بزرگان تئاتر و یا نمایش‌های پرمخاطبی که به کیفیت جشنواره کمک می‌کنند و در بخش ویژه غیررقابتی اجرا می‌شوند.

وی ادامه داد: درباره نمایشی هم که روز گذشته فراخوان بازیگری برای حضور در جشنواره داده بود باید بگویم که من اصلاً ایشان را نمی‌شناسم و قاطعانه می‌گویم که اگر کاری بهترین نمایش دنیا هم باشد ولی قبلاً اجرای عمومی شده باشد جایی در جشنواره من نخواهد داشت.

زارعی یادآور شد: امسال ما بین ۳۰ تا ۴۰ اثر در بخش مسابقه خواهیم داشت. جشنواره فجر تلاقی افکار مختلف است و قرار است شاهد تنوع شیوه‌ها و نگاه‌های مختلف باشیم. تنوع سلیقه ذات جشنواره است و برای ما کیفیت، موضوع و محتوا و عمل کردن طبق چارچوب فراخوان مد نظر است و هر هنرمندی در این راستا عمل کند قدمش روی چشم ماست.

وی یادآور شد: زمانی که ما از قم در جشنواره شرکت می‌کردیم همه می‌گفتند قمی‌ها آمدند و قرار است همه جایزه‌ها را درو کنند و همین طور هم بود. آن مقطع ما ۵-۶ اجرای خصوصی برای بهترین منتقدان و اهالی تئاتر می‌گذاشتیم تا نظرات‌شان را جویا شویم و به همین دلیل هم بود که نمایش های‌مان آنقدر موفق می‌شد. از این رو به گروه‌ها پیشنهاد می‌کنم که همین رویه را پیش بگیرند.

زارعی درباره اینکه در جشنواره شما چقدر امکان حضور برای هنرمندانی چون محمد رضایی‌راد، نغمه ثمینی، روح الله جعفری و دیگر چهره‌های تئاتر فراهم است تا تنوع و شور و اشتیاق مد نظر با حضور همه هنرمندان فراهم شود، گفت: طبق فراخوان حضور همه سلایق برای شرکت در جشنواره فراهم است و حتی ما از آقای دلخواه هم به عنوان یک سلیقه متفاوت و نگاه دانشگاهی دعوت کردیم که ابتدا هم پذیرفتند اما بعد به دلیل هجمه‌ها انصراف دادند. ما پذیرای همه دوستان هستیم اما اگر بودجه مناسب در اختیار داشته باشم می‌توانم از هنرمندان چهره و پیشکسوت برای حضور در این دوره دعوت کنم. همین مساله بودجه کمی دست و پای من را بسته است اما حتماً از هنرمندان شاخص دعوت به حضور در جشنواره خواهم کرد. به هر حال و رزومه و جایگاه تئاتری دارم که خیلی مهم‌تر از جایگاه مدیریتی‌ام است بنابراین نمی‌خواهم در مقابل رفقا و همکارانم بایستم. ارتقای کیفی فرم و ساختار حتماً بعد از اجرای جشنواره مدنظر گروه‌ها قرار می‌گیرد و زمانی که محتوا پذیرفته شده دیگر مشکلی بابت اجرای عمومی وجود نخواهد داشت.

وی درباره زمان برگزاری جشنواره عنوان کرد: جشنواره از ۲۵ دی با بخش رادیو تئاتر آغاز و در روز اول بهمن اختتامیه بخش‌های مختلف مانند مسابقه نمایشنامه نویسی، رادیو تئاتر، پژوهش و مسابقه عکس و پوستر، اجراهای صحنه‌ای برگزار می‌شود و ۱۱ بهمن هم جشنواره چهل و یکم به پایان می‌رسد تا امسال جشنواره تداخلی با جشنواره فیلم فجر نداشته باشیم.

زارعی در پایان صحبت‌هایش متذکر شد: قرار است برای ارزش قائل شدن به هموطنان عرب زبانمان بخشی از نمایش‌های بخش بین الملل به زبان عربی در شهر اهواز برگزار شود. همچنین بخشی از اجراهای جشنواره هم در شاهین شهر اصفهان اجرا داشته باشند.

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×