» آرشیو مطالب » بخش صحنه ای جشنواره تئاتر «تیرنگ» راه اندازی می شود
2875758
آرشیو مطالب - برگزیده - تئاتر ایران

بخش صحنه ای جشنواره تئاتر «تیرنگ» راه اندازی می شود

شهریور 4, 1397 0

2875758
مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری در نشست رسانه ای پانزدهمین جشنواره سراسری تئاتر بومی «تیرنگ» اعلام کرد که در فکر راه اندازی بخش صحنه ای این جشنواره هستیم.

به گزارش تئاتر آنلاین به نقل از ستاد خبری پانزدهمین جشنواره سراسری تئاتر بومی «تیرنگ»، نشست رسانه ای پانزدهمین جشنواره سراسری «تیرنگ» امروز یکشنبه ۴ شهریور در سالن امیرحسین فردی حوزه هنری با حضور کوروش زارعی مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری، یاسر محمودی دبیر جشنواره و سینا دلشادی رییس حوزه هنری استان مازندران برگزار شد.

در ابتدای این نشست کوروش زارعی با اشاره به تاریخچه این جشنواره گفت: جشنواره «تیرنگ» به صورت ملی و سراسری در استان مازندران برگزار می شود، این جشنواره به خرده فرهنگ ها و داستان های بومی ایرانی می پردازد. نشان دادن سبک زندگی ایرانی و اسلامی شعاری است که در اولین جلسات هم اندیشی که سه سال پیش برای جشنواره تیرنگ شرکت کردم، انتخاب شد و موضوع تولیدات و اثرهای منتخب نیز همین است.

زارعی همچنین با اشاره به موفقیت های به دست آمده از طریق جشنواره «تیرنگ» برای شرکت کنندگان عنوان کرد: آثار شرکت کنندگان جشنواره «تیرنگ» به دیگر جشنواره ها راه پیدا کردند و به موفقیت های بسیار خوبی نیز دست پیدا کردند.

مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری درباره بخش صحنه ای گفت: در فکر راه اندازی بخش صحنه ای جشنواره «تیرنگ» هستیم ولی به دلیل مشکلات مالی امسال نمی توانیم این بخش را افتتاح کنیم. اما تلاشمان را برای سال آینده می کنیم تا این اتفاق بیافتد.

زارعی درباره بخش اجراهای پژوهشی نیز توضیح داد: جشنواره تئاتر بومی «تیرنگ» مسیر جدیدی به نام اجرای پژوهشی پیش پای تئاتر می گذارد تا یک رخداد ملی در حوزه تئاتر شکل بگیرد. همچنین برای داوری این بخش از کسانی کمک گرفته شده که بر اجرا و پژوهش مسلط هستند و می توانند به صورت عادلانه بر نمایش ها نظارت کنند.

وی همچنین درباره تلاش های حوزه هنری در عرصه تئاتر گفت: مرکز هنرهای نمایشی در تلاش است تا از گروه های تئاتری و جشنواره هایی که در عرصه تئاتر برگزار می شوند حمایت کند.

زارعی همچنین درباره داوران پانزدهمین جشنواره سراسری «تیرنگ» عنوان کرد: به لطف تجربیاتی که از جشنواره تئاتر سوره به دست آمده بود یک ترکیب سه نفره از بانوان فعال و کاربلد در حوزه تئاتر را برای داوری انتخاب کردیم، بدین ترتیب مریم معترف، اعظم بروجردی و مارال فرجاد داوری آثار این جشنواره را برعهده دارند.

مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری همچنین در پاسخ به پرسشی مبنی بر شکل گیری گروه هایی که به تازگی با نام «تئاتر بچه های مسجد» به فعالیت می پردازند، گفت: تئاتر بچه های مسجد تماما به حوزه هنری متعلق است زیرا در ابتدا حوزه هنری این فعالیت را شروع کرد اما گروه هایی به تازگی با نام تئاتر بچه های مسجد شروع به فعالیت کرده اند که هیچ حقی برای استفاده از نام آن ندارند، این کار بسیار زشت است و از آن ها می خواهم نام دیگری برای خود انتخاب کنند زیرا تئاتر بچه های مسجد تماما به حوزه هنری وابسته است.

در ادامه این نشست سینا دلشادی رییس حوزه هنری استان مازندارن درباره سیاست گذاری های جشنواره سراسری «تیرنگ» توضیح داد: طبعا سیاستگذاری یک جشنواره ای که چندین دوره تجربه را در کارنامه خود دارد نیازمند یک بازخوانی کلی بود. در دوره های پیشین محوریت و انسجام لازم در معرفی و انجام هدف ها برگزار نمی شد و اهدافی که برای جشنواره تعیین شده بود با شیوه های قبلی انجام نمی پذیرفت، در پانزدهمین دوره جشنواره سراسری «تیرنگ» برنامه ریزی هایی را صرفا به تئاترهایی اختصاص می دهیم که بستر بومی داشته باشند.

رییس حوزه هنری استان مازندران با اشاره به اهداف این دوره از جشنواره گفت: اول از همه، جشنواره باید به نام خود وفادار باشد و گروه های تئاتری شرکت کننده باید با نمایش هایی مخصوص جشنواره تیرنگ شرکت کنند که در دیگر جشنواره ها شرکت نکرده باشند. بعد از آن این جشنواره باید گستره ملی برگزار شود و دقت اصلی بر ایجاد بخش جدید و بدیعی به نام ایجاد اجراهای پژوهشی باشد با این اهداف می توان خرده فرهنگ ها و آیین شهرها و استان ها را به درستی بر پایه یک پژوهش و تحقیق به صورت اجرا دربیاوریم و نشان مخاطبان بدهیم.

وی با اشاره به کمک های کوروش زارعی در جشنواره «تیرنگ» گفت: از کوروش زارعی تشکر می کنم که در تمام مسیر در کنار ما بود و این جشنواره به این جایگاهی که اکنون دارد نمی رسید مگر با کمک های حوزه هنری، جشنواره تیرنگ به عنوان یکی از سه برگزیده جشنواره تراز هنری انتخاب شده است و دو جشنواره دیگر برگزیده در این گروه، دف نمای رحمت کردستان و جشنواره کاریکاتور خراسان هستند.

رییس حوزه هنری استان مازندارن همچنین با اشاره به کمک هایی که برای پژوهش در این جشنواره گرفته است گفت: حسن دولت آبادی و اساتید محترم دانشگاه های کشور کمک های بسیار موثری در تمامی مراحل کار این جشنواره به ما رساندند.

یاسر محمودی دبیر پانزدهمین جشنواره سراسری «تیرنگ» درباره تعداد آثاری که به دست دبیرخانه رسیده است عنوان کرد: بعد از اعلام فراخوان ۱۲۴ اثر از ۲۴ استان در بخش اجراهای پژوهشی و نمایشی به دبیرخانه رسید و ۱۹ گروه به جشنواره رسیدند. استان های شرکت کننده در جشنواره آذربایجان شرقی، خوزستان، بوشهر، گیلان، مازندران، مرکزی، اصفهان و همدان و … بودند.

وی همچنین درباره دلیل انتخاب اسم تیرنگ برای جشنواره توضیح داد: تیرنگ پرنده ای بسیار خوش رنگ است که بال های وی مانند بال های یک طاووس است، همچنین تیرنگ ترکیبی از آداب و رسومی را که در ایران وجود دارد، القا می کند.

محمودی با اشاره به بخش هایی که به آنها جایزه اهدا می شود عنوان کرد: با توجه به ارزیابی کارها و مسائلی که در شورای سیاست گذاری مطرح شد قرار بر این است در بخش کارگردانی، بازیگر منتخب گروه بازیگران، بازیگر منتخب زن و مرد، موسیقی، فضاسازی، پوستر و بروشور به منتخبان جایزه اهدا شود.

در پایان این نشست از پوستر این جشنواره که اثری از ملیحه منصوری بود، توسط کوروش زارعی، یاسر محمودی و سینا دلشادی رونمایی شد.

پانزدهمین جشنواره سراسری تئاتر بومی تیرنگ از ۷ الی ۹ شهریور در بابلسر برگزار می شود.

کد خبر 4385380
فریبرز دارایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×