» آرشیو مطالب » از سوم فروردین «ورود آدم‌ها ممنوع» است/ ادامه «چند مرد و چند زن»
«چند مرد و چند زن» از انتظار و اعتراض می‌گویند/ معضل اجرای همزمان
آرشیو مطالب - برگزیده - تئاتر ایران

از سوم فروردین «ورود آدم‌ها ممنوع» است/ ادامه «چند مرد و چند زن»

اسفند 26, 1401 0

حنیف مظفری نویسنده و کارگردان تئاتر با اشاره به تمدید اجرای نمایش «چند مرد و چند زن» در ایام نوروز به تئاتر آنلاین گفت: قرار است از سوم تا هجدهم فرودین ماه مجدداً نمایش «چند مرد و چند زن» را که تا ۵ اسفند ماه در پردیس تئاتر شهرزاد روی صحنه بود، اجرا کنیم اما این بار نمایش در عمارت نوفل لوشاتو به صحنه می‌رود و تا ۱۸ فروردین ماه نیز اجرا خواهد داشت.

وی درباره اجرای نمایش «ورود آدم‌ها ممنوع» نیز توضیح داد: غیر از نمایش «چند مرد و چند زن» قرار است از سوم فروردین تا سوم اردیبهشت نمایش «ورود آدم‌ها ممنوع» را در همان سالن بزرگ عمارت نوفل لوشاتو به صحنه ببرم. این اثر نمایشی با نگاهی به رمان «قلعه حیوانات» جرج اورول نوشته شده و یک کمدی فانتزی با مفهوم انتقادی است که البته این مفهوم در لایه‌های زیرین و درون مایه نمایش جاری است و در سطح هیچ اشاره‌ای به آن نشده است.

مظفری درباره داستان و مضمون اثر بیان کرد: در نمایش «ورود آدم‌ها ممنوع» گاو که یکی از حیوانات مزرعه است به صورت اتفاقی کتابی را پیدا می‌کند و بعد از خواندن آن متوجه می‌شود که مزرعه دار در حق حیوانات مزرعه اجحاف کرده و حقشان را می‌خورد. در ادامه با رهبری گاو، حیوانات که از ظلم و ستم مزرعه دار به تنگ آمده‌اند بر علیه این بشر دو پا قیام می‌کنند. پس از پیروزی، مزرعه توسط حیوانات اداره می‌شود و خر در انتخابات رای می‌آورد و به ریاست می‌رسد اما فردای انتخابات از روی نادانی گرگ را به عنوان مشاورش برمی گزیند که همین مساله در نهایت به نابودی حیوانات می‌انجامد و باعث می‌شود هر چه را که به سختی به دست آورده‌اند بر باد دهند.

این کارگردان تئاتر با اشاره به اینکه دلیل قیام حیوانات مزرعه به این علت است که هیچ حیوان ماده و جفتی در آنجا وجود ندارد، عنوان کرد: در این نمایش حیوانات کم کم با حق و حقوقشان آشنا می‌شوند و تصمیم به قیام می‌گیرند اما به دلیل رافت و بخشش امثال گاو دوباره به همان وضعیت برمی گردند.

مظفری درباره طراحی صحنه و لباس نمایش گفت: در طراحی دکور نمایش از ابزارها و آکسسوار انسانی با شیوه و کاربرد حیوانی استفاده شده است به این مفهوم که مثلاً ما یک میز ناهارخوری در صحنه می‌بینیم که در واقع آخور است. از این رو فضاسازی کاملاً انسانی است اما رگ و ریشه حیوانی در آن گنجانده شده است. در طراحی لباس هم از المان‌های حیوانی در لباس‌های انسانی استفاده شده است و کاراکترهای حیوانی المان‌هایی از حیوان مورد نظر در لباس‌هایشان وجود دارد. در بیان بازیگرها نیز برای اکثر شخصیت‌های نمایش مثل اسب، خر، گوسفند، بز و … صداسازی صورت گرفته است و بقیه شخصیت‌ها هم تیپ‌های کاراکترهای مورد نظر را روی صحنه ارائه می‌دهند.

این کارگردان در پایان صحبت‌هایش یادآور شد: خوشبختانه این ۲ نمایش به صورت همزمان و پشت سر هم در سالن بزرگ عمارت نوفل لوشاتو به صحنه می‌روند و سالن نمایش به صورت کامل در اختیار گروه ماست از این رو دیگر مشکلی برای اجرای کارها وجود ندارد. تلاشم این بوده که مخاطبان در طول ۸۰ دقیقه از دیدن این کمدی فانتزی لذت ببرند و با توجه به دیدگاه خودشان مفاهیم مستتر در اثر را درک کنند.

محمود موسوی، توفیق حیدری، علی عولیایی، علی کریمی، کیارش عسگری، علی کاظم پور، احسان مقدم و حنیف مظفری بازیگران «ورود آدم‌ها ممنوع» هستند که از سوم فروردین تا سوم اردیبهشت ساعت ۲۱ در عمارت نوفل لوشاتو به صحنه می‌رود.

نمایش «چند مرد و چند زن» نیز با بازی حنیف مظفری، رضا آرامش، رسول احمدی، لاله ذوالفقاری، آرزو مجیدی، فاطمه کرابی از سوم تا هجدهم فروردین ساعت ۱۹:۳۰ در عمارت نوفل لوشاتو اجرا می‌شود.

منبع

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×