» آرشیو مطالب » اجرای طرح «کتاب – تئاتر»
2183106
آرشیو مطالب - تئاتر ایران

اجرای طرح «کتاب – تئاتر»

شهریور 2, 1395 0

مدیرکل امور سینمایی و تئاتر کانون پرورشی فکری درباره فعالیت ها در سال جدید بیان کرد که قرار است براسا کتاب فیلم و تئاتر تولید کنند و امیدوار است ۵۰۰ اجرای سیار در ایران داشته باشند.

به گزارش تئاتر آنلاین، محمدرضا کریمی صارمی مدیرکل امور سینمایی و تئاتر کانون پرورشی فکری همزمان با هفته‌ دولت با ارایه‌ گزارشی از روند فعالیت این مرکز گفت: ساخت «پایان رویاها» پس از سه یا چهار سال وقفه در تولید فیلم سینمایی، دوباره از سوی امور سینمایی کانون آغاز شده و تدوین این فیلم سینمایی به کارگردانی محمدعلی طالبی به اتمام رسیده و وارد مرحله صداگذاری شده است.

وی عنوان کرد: به احتمال زیاد این فیلم به جشنواره‌ کودک اصفهان می‌رسد و امیدواریم سال آینده کلید یک فیلم سینمایی انیمیشن هم زده شود.

به گفته کریمی صارمی، اگر تامین اعتبار حاصل شود تا پایان سال نیز ساخت فیلم سینمایی دیگری برای کودکان و نوجوانان کلید زده می‌شود.

کلید ساخت ۱۵ انیمیشن زده می شود

مدیرکل امور سینمایی و تئاتر کانون پرورشی فکری با تاکید بر این‌ که ساخت و تولید انیمیشن طبق معمول ادامه دارد، اظهار کرد: ساخت آثار پویانمایی با افراد صاحب‌ نظر این حوزه پی‌گیری می‌شود. همچنین به تازگی نماهنگی درباره‌ زنده‌ یاد عباس کیارستمی تهیه شده که مراحل آماده‌سازی نهایی را طی می‌کند.

به گفته‌ این مقام مسئول، تولید برنامه‌های تلویزیونی نیز همیشه جزو اهداف کانون بوده و به‌زودی ساخت مجموعه‌ برنامه‌ای برای تلویزیون آغاز خواهد شد.

مدیرکل امور سینمایی و تئاتر کانون با اشاره به فیلمنامه فیلم کوتاه، بلند، مستند یا پویانمایی که برای بررسی به دستشان می رسد، اظهار کرد: امیدواریم از میان این آثار بتوانیم فیلمنامه‌های برتر را برای ساخت انتخاب کنیم. سال ۹۴ تعداد ۴۶ فیلمنامه زنده و ۳۰ فیلمنامه انیمیشن بررسی شد. امسال نیز تاکنون ۱۲ فیلمنامه زنده و ۶ انیمیشن به دست ما رسیده است.

وی در ادامه درباره‌ فعالیت‌های آتی این نهاد گفت: طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در نظر داریم ساخت تعداد بیشتری انیمیشن را پیگیری کنیم از همین روی تا پایان سال ساخت ۱۵ انیمیشن کلید زده می‌شود. هفته گذشته نیز تولید انیمیشنی ساخته مریم خلیل‌زاده با نام «مثل یک پروانه روی قلب» به پایان رسید.

تولید فیلم و تئاتر بر اساس کتاب

کریمی صارمی در ادامه به طرح «کتاب- تئاتر» اشاره کرد و توضیح داد: در مرکز تئاتر کانون پرورشی مقوله‌ جدیدی که مطرح شد بحث کتاب- تئاتر بود. پیش‌تر هم طرح کتاب- فیلم را راه‌اندازی کرده بودیم که موفق بود. از همین روی از میان کتاب‌های کانون برخی آثار برای تبدیل شدن به فیلم یا تئاتر انتخاب شدند. این طرح به عنوان تولید محتوای جدید برای تریلی نمایش سیار هم به‌ کار گرفته شد. برای نمونه تئاتر «کلوچه‌های خدا» یکی از نمایش‌هایی بود که براساس یکی از کتاب‌های کانون ساخته و روی تریلی سیار در شهرهای مختلف ایران اجرا شد.

وی ادامه داد: همچنین با همکاری کارشناسان آموزش و پرورش سرفصل کتاب‌های دوره‌ ابتدایی از پایه‌ اول تا ششم انتخاب و به تئاتر تبدیل شدند. سال گذشته ۱۶ تئاتر به همین شیوه تولید شد که بیش از ۳۰۰ اجرا در مدارس و مراکز کانون داشتند؛ این طرح «تئاتر- مدرسه» نام داشت.

مدیرکل امور سینمایی و تئاتر کانون در تشریح فعالیت‌های جدید نیز گفت: در سال ۹۵ مراکز فراگیر کانون را توسعه دادیم و برای این مراکز و نیازهای ویژه‌ اعضای آن، تئاتر تولید کردیم. این طرح که به زودی اجرایی می‌شود با هدف شناسایی استعدادهای افراد با نیازهای ویژه (کودکان نابینا، ناشنوا و دارای معلولیت‌های جسمی‌حرکتی) و امکان ارتباط بهتر آن‌ها با جامعه صورت می‌گیرد. این تئاترها در نهایت از سوی اعضای مراکز فراگیر کانون روی صحنه می‌روند.

اظهار امیدواری برای ۵۰۰ اجرای سیار در ایران

کریمی صارمی اظهار امیدواری کرد که امسال سفر تریلی نمایش سیار به دور ایران از مرز ۲۶۰ روز و ۵۰۰ اجرا بگذرد و گفت: امسال از ۲۵ فروردین تریلی نمایش سیار کانون ماموریت خودش را با ۱۲ گروه نمایشی آغاز کرده و این روزها در استان قزوین است.

کریمی صارمی به یکی دیگر از برنامه‌های این مرکز اشاره کرد و گفت: یکی دیگر از فعالیت‌های ما در حوزه‌ تئاتر دانشجویی و حمایت از استعدادهای نو است. هر سال از دو پایان‌نامه‌ دانشجویی در مقطع کارشناسی‌ارشد و همچنین دو جوان دارای استعداد ویژه‌ در حوزه‌ تئاتر – که برگزیده جشنواره هستند یا از سوی استادان معرفی شده‌اند – حمایت می‌شود.

وی ادامه داد: مرکز تئاتر حرفه‌ای نیز در سال ۶ یا ۷ تئاتر حرفه‌ای را روی صحنه می‌برد. اجرای نمایش «ماه پیشانی» به کارگردانی مریم کاظمی از جمله این آثار است که به تازگی روی صحنه رفته است.

مدیرکل امور سینمایی و تئاتر کانون در پایان یادآور شد: طی روزهای آینده با همکاری مرکز ملی اسیتژ، پیتر مولر کارگردان صاحب‌نام آلمانی دو نمایش برای کودکان در سینما تئاتر کانون اجرا می‌کند. همچنین پنجشنبه و جمعه این هفته نیز دو کارگاه با حضور او برای دست‌اندرکاران تئاتر کودک برگزار می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×