» آرشیو مطالب » 4 سال درگیر «همای همایون» هستم/ بنیاد رودکی جایگزین استان کرمان
آرشیو مطالب - استان ها

4 سال درگیر «همای همایون» هستم/ بنیاد رودکی جایگزین استان کرمان

فروردین 29, 1401 0

سرپرست گروه تئاتر «آران» اعلام کرد مدیران و مسئولان استان کرمان در نهایت بی‌توجهی، هیچ حمایتی برای تولید اپرای عروسکی «همای همایون» با موضوع خواجوی کرمانی نکرده است.

بهروز غریب‌پور نویسنده و کارگردان تئاتر و اپراهای عروسکی درباره وضعیت و سرانجام تولید اپرای «همای همایون» با موضوع خواجوی کرمانی که طی سال‌های اخیر دغدغه ساخت و اجرای آن را داشته، به تئاتر آنلاین گفت: حدود ۴ سال است درگیر تولید اپرای عروسکی «همای همایون» هستم که در ابتدا قرار بود با حمایت استانداری استان کرمان و اداره‌کل ارشاد استان تولید شود ولی تمام پیش‌بینی‌ها تغییر کرد زیرا آقایان نشان دادند درکی از پدیده‌های هنری و پدیده نوظهوری مثل اپرای عروسکی ندارند.

وی متذکر شد: استاندارهای استان‌های مختلف کشور باید به این نکته توجه داشته باشند که بهترین راه برای توسعه مدنیت در استان‌های اجرای تئاتر و موسیقی است و باید این برنامه‌ها را در اولویت خود قرار دهند نه اینکه نسبت به آن‌ها بی‌توجه باشند.

غریب‌پور با اشاره به مذاکراتی که با مدیرعامل بنیاد فرهنگی هنری رودکی برای تولید اپرای عروسکی «همای همایون» داشته، یادآور شد: پیش‌تر با حمایت بنیاد رودکی موسیقی این اپرا ساخته و ضبط شد. طی جلسه‌ای که در روزهای گذشته با آقای افضلی مدیریت بنیاد داشتیم به این نتیجه رسیدیم که با حمایت بنیاد رودکی این اپرا را تولید کنیم و منتظر استانداری و اداره‌کل ارشاد استان کرمان نباشیم.

سرپرست گروه تئاتر «آران» با اشاره به اینکه حداقل ۶ ماه برای تولید اپرای «همای همایون» زمان لازم است، افزود: برنامه‌ریزی ما بر این است که این اپرای عروسکی را نیمه دوم سال روی صحنه ببریم.

وی در پایان سخنان خود درباره بخش موسیقی اپرای عروسکی «همای همایون» گفت: آهنگسازی این اثر توسط بهزاد عبدی انجام شده و سالار عقیلی اجرای آوازی نقش خواجوی کرمانی را عهده‌دار بوده است. تعداد کثیری از خوانندگانی که قبلاً با هم همکاری نداشتیم، در این اپرای عروسکی حضور داشتند. اپرای عروسکی «همای همایون» آخرین اثری است که توسط ارکستر ناسیونال اوکراین ضبط شده زیرا چند ماه بعد از ضبط این اثر به دلیل شرایط پیش آمده میان روسیه و اوکراین این ارکستر تعطیل شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×