۱۰ نکته‌ از آثار معرفی‌شده شهرهای مختلف به چهلمین دوره

آنچه در این گزارش می‌خوانید، مروری است بر ۱۰ نکتۀ از آثار معرفی‌شده به چهلمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر.

به گزارش تئاتر آنلاین، بررسی کمّی و آماری در مبحث پژوهش همواره مورد تاکید صاحبان اندیشه و سیاست‌گذران عرصه‌های مختلف بوده است. این مهم، می‌تواند، بستری را فراهم کند تا پژوهشگران بتوانند به تحلیل درستی از پدیده‌های اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و حتی سیاسی دست پیدا کرده و در جهت حرکت به سمت توسعه پایدار برنامه‌ریزی‌ کنند. باتوجه به کارکرد رسانه‌ و نقش آن در تمام زمینه‌های توسعه‌ای و به‌ویژه فرهنگ و هنر، ایران تئاتر، همواره تلاش کرده است، رسالت رسانه‌ای خود را جامۀ عمل پوشانده و نقشی تسهیلگر در این مقوله داشته باشد. این گزارش نیز با تاکید بر همین هدف تهیه شده و علاوه بر مرور این آثار، به برخی نکات آماری که می‌تواند زمینه‌ساز تحلیل کیفی تولید و ارائۀ آثار تئاتریِ جشنواره‌ای شود، اشاره کرده است.

۲/۸۴ درصد؛ سهم مردان از نویسندگی آثار استانی معرفی‌شده به فجر چهلم

۱۱ نمایشنامه‌نویس زن و ۵۹ نمایشنامه‌نویس مرد، آثار معرفی‌شده به دبیرخانه چهلمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر را نوشته‌اند. بدین ترتیب طبق آمار دریافتی از دبیرخانه‌ این جشنواره، ۷/۱۵ درصد نویسندگان آثار معرفی‌شده به فجر را زنان و مابقی را نویسندگان مرد تشکیل می‌دهند.

هشت شهری که هرکدام ۲ اثر به فجر معرفی کردند

در میان شهرهایی که در جشنواره‌های استانی کشور شرکت کرده‌اند، مشهد، بجنورد، قزوین، قم، رشت، گرگان، فارسان و یزد، ازجمله شهرهایی هستند که هرکدام دو اثر معرفی‌شده به جشنواره بین‌المللی تئاتر فجرِ امسال دارند.

جای خالی هنرمندان استان لرستان در فجر چهلم

در میان سی‌وسه جشنواره استانی برگزارشده در سال جاری، استان لرستان علی‌رغم اعلام برگزیدگان خود اما هیچ اثری را به جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر امسال معرفی نکرده است. دبیر این دوره از جشنواره لرستان در گفتگویی با ایران تئاتر، دلیل این اقدام را بالابردن کیفیت آثار تئاتری در استان عنوان کرده است…

کدام استان‌ها بیش از دو اثر به فجر معرفی کردند

استان‌های خراسان رضوی، کرمان، تهران و هرمزگان نیز در چهلمین جشنواره تئاتر فجر، هرکدام با سه اثر حضور دارند. البته ذکر این نکته ضروری است، با توجه به این‌که منطقه‌ی آزاد اروند در استان خوزستان واقع شده است، اگر جشنواره‌ی تئاتر آن را با جشنواره تئاتر استانی خوزستان تجمیع کنیم، استان خوزستان با چهار اثر از شهرهای آبادان، خرمشهر، شوشتر و اهواز در این دوره از جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر حضور خواهد داشت.

معرفی آثار هفت کارگردان زن به چهلمین جشنواره بین‌المللی فجر

آثار ۶۷ هنرمند از استان‌های مختلف کشور امسال به فجر چهلم معرفی شده‌اند که در این میان، تعداد کارگردانان زن هفت نفر و شصت نفر دیگر را جامعه‌ی کارگردانان مرد تشکیل می‌دهند.

سهم یک ونیم درصدی ایلام

استان ایلام تنها یک اثر را تحت عنوان «بهشت حکیم الله» از دهلران و «تو را تز من گرفتی» از زاهدان به دبیرخانه فجر چهلم معرفی کردند و با این حساب، سهمی یک ونیم درصدی را دراین‌ارتباط به خود اختصاص دادند.

پربازیگرترین نمایش از استان خوزستان

نمایش «مرثیه‌ای بر قتل ژولیوس سزار و چند پرنده از سیمرغ» از شهر اهواز استان مرکزی با ۲۶ بازیگر، پرتعدادترین نمایش از این نظر است و پس از آن نمایش «عقل مادرزاد» از استان مرکزی شهر خمین با ۲۲ بازیگر در رتبه دوم قرار می‌گیرد.

نمایش‌های تک‌پرسوناژ؛ از تکاب تا ملایر و دهلران

در مقابل نمایش‌های پُربازیگری که به آن اشاره شد، نمایش «بساوایی» از استان همدان شهر ملایر، «بادکنک‌های قرمز» از استان آذربایجان غربی شهر تکاب و نمایش «بهشت حکیم‌ الله» از استان ایلام شهر دهلران، هرکدام با یک بازیگر در ردیف نمایش‌های تک‌پرسوناژ قرار می‌گیرند.

یک نمایشنامه‌ با دو اجرا

نمایشنامۀ «تو را از من گرفتی»، تنها نمایشنامه‌ای است که در میان این آثار، مورد توجه قرار گرفته و ۲ هنرمند از زاهدان(سیستان و بلوچستان) و بهمئی (کهگیلویه و بویراحمد) آن‌را به روی صحنه برده‌اند. این نمایشنامه را اکبر صادقی نوشته است و مرتضی مودی از زاهدان و بهنام خانبازی از بهمئی آن‌را کارگردانی کرده‌اند.

کوتاهترین و طولانی‌ترین نمایش‌ها

در میان ۶۴ نمایش معرفی‌شده به فجر چهلم، نمایش «بروخا» از گرگان(استان گلستان)، «هملتک» و «درخشش سیارۀ ناهید» از مشهد (استان خراسان رضوی) و «پچ‌پچه‌های پشت خط نبرد» از قم با ۱۲۰ دقیقه زمان اجرا به‌عنوان طولانی‌ترین نمایش‌ها و نمایش و «تو را از من گرفتی» از بهمئی(استان کهگیلویه و بویراحمد) با ۴۰ دقیقه زمان اجرا به‌عنوان کوتاهترین نمایش معرفی ‌می‌شوند.

گزارش از سودابه زیارتی – ایران تئاتر