۲۰ آبان زمان برگزاری جشنواره تئاتر دانشگاهی/ بازخوانی متون حذف شد

دبیر بیست و سومین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی ایران اعلام کرد این دوره از جشنواره با تأیید شورای سیاستگذاری جشنواره، از ۲۰ آبان تا ۱ آذر سال جاری برگزار می شود. مجتبی جدی دبیر بیست و سومین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی ایران که پیش از این خبر از تغییر زمان برگزاری این رویداد به دلیل […]


دبیر بیست و سومین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی ایران اعلام کرد این دوره از جشنواره با تأیید شورای سیاستگذاری جشنواره، از ۲۰ آبان تا ۱ آذر سال جاری برگزار می شود.

مجتبی جدی دبیر بیست و سومین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی ایران که پیش از این خبر از تغییر زمان برگزاری این رویداد به دلیل شرایط پیش آمده کرونایی داده بود، درباره زمان قطعی برگزاری جشنواره بیست و سوم، به تئاتر آنلاین گفت: با تأیید شورای سیاستگذاری جشنواره، دوره بیست و سوم از ۲۰ آبان تا ۱ آذر سال جاری برگزار خواهد شد. فراخوان جشنواره بیست و سوم نیز در هفته اول اردیبهشت منتشر می‌شود و دانشجویان می‌توانند در جشنواره ثبت نام کنند.

وی درباره تغییرات مدنظر در برگزاری جشنواره بیست و سوم تئاتر دانشگاهی توضیح داد: در جشنواره بیست و سوم مرحله بازخوانی و ارزیابی اولیه متون و طرح‌ها را حذف کردیم و دانشجویان متقاضی می‌توانند با ثبت نام در جشنواره وارد مرحله بازبینی شوند زیرا برخی از متون و طرح‌ها کامل نیستند و در صورت بازخوانی و ارزیابی اولیه فرصت حضور در مرحله بازبینی را از دست می‌دادند و از این رو دانشجویان مایل بودند آثارشان در مرحله بازبینی مورد ارزیابی قرار گیرند.

جدی ادامه داد: بخش رادیوتئاتر با تعاملی که با دوستان رادیو داشتم مجددا به جشنواره تئاتر دانشگاهی اضافه شد با این تفاوت نسبت به قبل که همه دانشجویان سراسر کشور می‌توانند متقاضی شرکت در این بخش باشند. همچنین بخش ماکت صحنه را هم مختص دانشجویان طراحی صحنه به جشنواره اضافه کردیم. تغییر دیگر در این دوره نسبت به دوره‌های گذشته این است که در بخش جشنواره جشنواره‌ها که پیش از این آثار جشنواره «تجربه» و جشنواره‌های دانشگاه هنر و سوره می‌توانستند در آن شرکت کنند، در دوره بیست و سوم تمامی دانشگاه‌های سراسر کشور که جشنواره‌های داخلی دارند می‌توانند آثار خود را برای حضور در این بخش پیشنهاد کنند.

دبیر بیست و سومین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی ایران تأکید کرد: اولویت ما در این دوره از جشنواره مناطق و بحث آموزش است. ما در این دوره از سه مرحله آموزشی را در نظر گرفته‌ایم که مرحله اول بعد از برگزاری مرحله اول بازبینی در هفته اول تیر، آغاز و تا مهرماه ادامه پیدا می‌کند. مرحله دوم آموزش نیز در طول جشنواره منطقه‌ای که قرار است از ۲۷ مهر تا ۱ آبان باشد، برگزار می‌شود. مرحله سوم آموزش نیز از هفته آموزش یعنی ۱۴ آبان تا پایان جشنواره بیست و سوم خواهد بود.

وی درباره موارد موردنظر در بحث آموزش جشنواره به‌عنوان یکی از اولویت‌های دوره بیست و سوم افزود: هم پیشنهادها و هم ایده‌هایی را برای برگزاری کارگاه‌های آموزشی در ۳ مرحله بحث آموزش جشنواره داریم. یکی از ایده‌ها برگزاری کارگاه‌های عملی است که منجر به اجرا می‌شود و مرحله اول بحث آموزش که از تیرماه آغاز می‌شود فرصت خوبی برای برگزاری این کارگاه‌ها است. همچنین پیشنهادهایی برای بحث آموزش در مناطق داریم که بسیار قابل توجه هستند و برگزاری آن‌ها اتفاقی خواهد بود که برای اولین بار در جشنواره تئاتر دانشگاهی ایران شکل می‌گیرد.

جدی درباره میزبانی جشنواره منطقه‌ای این دوره از جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی ایران، اظهار کرد: هنوز در این موضوع به قطعیت نرسیده‌ایم زیرا باید وضعیت امکانات و سالن‌های شهرهایی که پیشنهاد میزبانی را داده اند، ارزیابی شود ولی شهرهای مختلفی از جمله بوشهر و دامغان متقاضی میزبانی جشنواره منطقه‌ای هستند.

دبیر بیست و سومین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی ایران در بخش پایانی سخنان خود درباره وضعیت بودجه این دوره و برنامه ریزی‌های خود برای جذب حامیان مالی، یادآورر شد: وزارت علوم هر سال بودجه‌ای را برای برگزاری جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی ایران در نظر می‌گیرد که اگر هزینه‌های جشنواره از سقف بودجه تعیین شده عبور کند باید به دنبال جذب حامیان مالی باشیم. در این دوره هم برنامه برای جذب حامیان مالی خواهیم داشت و نکته جالب توجه این است که تا این لحظه پیشنهادهای خوبی در این زمینه برای بخش بین‌الملل، تبلیغات و آموزش داشته‌ایم.