یزد پایلوت تئاتر خیابانی کشور

یزد- هنرهای نمایشی یزد در این سال‌ها رنگ و روی خوبی به خود گرفته و شاهد درخشش یزدی‌ها در این عرصه هستیم، فجر امسال نیز صحنه دیگری برای درخشش تئاتر یزد است.

تئاتر آنلاین – گروه استان‌ها: زمان زیادی از میزبانی یزد از برگزاری جشنواره تئاتر خیابانی چتر زندگی نمی‌گذرد، همین میزبانی زمینه‌ای شد که ظرفیت‌های استان در حوزه هنرهای نمایشی شناسایی شده و میزبانی بخش‌هایی از جشنواره فجر برای اولین بار از تهران به یزد بیاید.

امسال قرار است بخشی از اجرای تئاترهای خیابانی و صحنه‌ای و دو نمایشگاه پوستر و عکس‌های جشنواره در یزد برگزار شود و این در حالی است که سه اثر تئاتر خیابانی و صحنه‌ای به نام‌های «بی سر و زمین» به نویسندگی و کارگردانی بهناز زحمتکش، «قند خون» به نویسندگی لیلی عاج و کارگردانی زمان ارکمان، «رگال» به نویسندگی مجید جوادیان‌زاده و کارگردانی احمد ندافی و سعید یوسفی از یزد به این جشنواره راه یافته‌اند.

افزایش استقبال یزدی‌ها از هنر تئاتر

دبیر انجمن نمایش یزد درباره درخشش یزدی‌ها در عرصه هنرهای نمایشی به تئاتر آنلاین گفت: این اولین سال است که بخشی از جشنواره تئاتر فجر خارج از تهران و آن هم در شهر یزد اجرا می‌شود که نشان از رشد یزدی‌ها در عرصه هنرهای نمایشی دارد.

احمد ندافی ادامه داد: البته سال پیش یک اثر از یک به جشنواره فجر راه یافته بود اما در این چند سال با سرمایه گذاری در عرصه هنرهای نمایشی به ویژه تئاتر خیابانی و میزبانی جشنواره ملی چتر زندگی سه اثر صحنه‌ای و خیابانی از استان یزد به بخش‌های رقابتی و غیررقابتی جشنواره راه یافت.

وی بخش دیگر جشنواره فجر که به میزبانی یزد برگزار می‌شود را بخش‌های مسابقه عکاسی و پوستر عنوان کرد و افزود: کیفیت کارهای نمایشی استان یزد در ۶ سال اخیر رشد قابل توجهی داشته و دو سال است که شاهد پذیرفته شدن آثار در جشنواره فجر هستیم که تا قبل از این سابقه نداشته است.

روند رو به رشد هنر تئاتر در یزد

دبیر انجمن نمایش یزد درباره کیفیت کارهای نمایشی یزد گفت: هنرهای نمایشی در یزد رو به رشد است و برگزاری جشنواره ملی تئاتر زندگی هم در این زمینه کارساز بوده است و توانستیم هنر تئاتر به ویژه تئاتر خیابانی یزد را رونق ببخشیم از این رو کیفیت کار هنرمندان یزدی نیز ارتقا یافته است.

ندافی درباره استقبال یزدی‌ها از هنر تئاتر خیابانی نیز گفت: استقبال نسبت به قبل خوب شده به طوری که مردم برای تماشای تئاتر بلیط می‌خرند و سانس‌ها سریع پر می‌شود، این کار قبلاً معنایی نداشت شاید این استقبال نتیجه برگزاری تئاترهای خیابانی و آشناتر شدن مردم با هنر تئاتر است.

وی ادامه داد: اما در زمینه زیرساختی به شدت مشکل داریم از این‌رو است که یزدی‌ها بیشتر در حوزه تئاتر خیابانی ورود کرده‌اند و در این حوزه نیز سرمایه‌گذاری شده به این ترتیب هنرمندان در جمع مردم حضور می‌یابند و هنر خود را به نمایش می‌گذارند.

ندافی درباره ساخت زیرساخت‌های نمایش خیابانی از سوی شهرداری یزد اظهار داشت: اگر این اتفاق بیفتد، اولین زیرساخت‌های تئاتر خیابانی در کشور ساخته شده و یزد می‌تواند به عنوان پایلوت هنر تئاتر خیابانی در کشور بدرخشد.

وی درباره موضع گیری انجمن نمایش در مقابل توقف ساخت سالن نمایش آن را مطالبه هنرمندان دانست و افزود: انجمن هم با این موضوع موافق است و منتظریم بخش خصوصی در این حوزه سرمایه گذاری کند و مجموعه مورد بهره برداری قرار گیرد.

هم‌گرایی و همراهی مسئولیت برای میزبانی فجر

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد هم در این زمینه به تئاتر آنلاین گفت: امسال برای اولین بار بخشی از جشنواره تئاتر فجر شامل آئین افتتاحیه، بخشی از اجرای تئاترهای خیابانی و صحنه‌ای و دو نمایشگاه پوستر و عکس‌های جشنواره امسال به میزبانی یزد برگزار می‌شود.

مجید جوادیان زاده گفت: با توجه به ظرفیتی که در این سال‌ها به خصوص با برگزاری موفق چهار جشنواره ملی تئاتر خیابانی چتر زندگی و سایر رویدادهای نمایشی ایجاد شده و با توجه به رویکرد مثبت دفتر هنرهای نمایشی وزارتخانه به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد و همگرایی و همراهی مسئولان استان و در راستای تمرکز زدایی، این میزبانی به یزد تعلق گرفته است.

وی درباره راه یافتن آثار نمایشی یزد به بخش‌های مختلف جشنواره تئاتر اظهار داشت: استان یزد در حوزه تئاترهای خیابانی تقریباً جزو استان‌های شاخص کشور است و جشنواره ملی تئاتر چتر زندگی هم معتبرترین تئاتر خیابانی کشور است و پایلوت شدن یزد در حوزه تئاترهای خیابانی دور از انتظار نیست.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد گفت: یزد از موقعیت شهری مناسبی برخوردار است که می‌تواند در واقع جذابیت زیادی برای اجراهای خیابانی ایجاد کند. معماری و شهرسازی یزد و به طور کلی فضای شهری یزد خودش سن بزرگ هنری است و این پس زمینه‌های مناسب و هنرمندانه‌ای که ایجاد می‌شود، باعث شده که تائتر خیابانی در یزد از عمق و نفوذ بیشتری برخوردار باشد.

یزد پایلوت تئاتر خیابانی کشور/اجرای۳ اثر صحنه‌ای و خیابانی یزد

وی درباره ایجاد زیرساخت‌های هنر تئاتر خیابانی در یزد گفت: تئاتر خیابانی انعطاف پذیری بالایی داشته و امکان برگزاری در جاهای مختلف را دارد اما پیشنهاد می‌شود در بعضی فضاها مناسب سازی صورت بگیرد که این اتفاقات بیشتر رخ دهد.

وی ادامه داد: البته در این زمینه اتفاق نظر وجود ندارد چرا که بعضی معتقدند تئاتر خیابانی باید در مسیر زندگی روزمره مردم قرار بگیرد. البته در حوزه زیرساخت‌های تئاتر صحنه‌ای هم کمبودهایی داریم که امیدواریم با تحقق پروژه‌های سفر هیأت دولت به استان، شاهد افزایش فضاهای فرهنگی در همه حوزه‌ها از جمله هنرهای نمایشی باشیم.

ارتقای جایگاه یزد در رشته تئاتر

نویسنده و کارگردان جوان یزدی که اثر تئاتر خیابانی وی با عنوان «بی سر و زمین» به بخش غیررقابتی جشنواره فجر راه یافته است، در این باره گفت: به عنوان یک هنرمند یزدی خوشحالم که جایگاه یزد در عرصه تئاتر کشور به جایی رسیده که همزمان سه اثر نمایشی در جشنواره فجر پذیرفته می‌شود و برگزارکنندگان جشنواره نیز برای نخستین بار میزبانی بخشی از آن را به شهری غیر از تهران داده‌اند.

بهناز زحمتکش این را نشانه روند رو به رشد این رشته هنری در شهر یزد دانست و اظهار امیدواری کرد که نمایش خیابانی «بی سر و زمین» و دو اثر ارزشمندی که در بخش تئاتر صحنه‌ای فجر حضور دارند، نمایندگان شایسته‌ای برای تئاتر یزد باشند.

وی عقیده دارد که نمایش «بی سر و زمین» که در جشنواره فجر پذیرفته شده، علاوه بر زحمات گروه سازنده، نتیجه چندین سال رشد مداوم هنر نمایش در یزد است و گرچه این اثر اولین نمایش خیابانی یزدی است که به جشنواره فجر راه یافته اما آخرین آن نخواهد بود.

یزد پایلوت تئاتر خیابانی کشور/اجرای۳ اثر صحنه‌ای و خیابانی یزد

این هنرمند جوان یزدی اظهار امیدواری کرد: که در سال‌های آینده شاهد حضور نمایش‌های خیابانی بیشتری از یزد در این سطح باشیم. به همین سبب سپاسگزار همه کسانی هستم که برای ارتقای این هنر در یزد تلاش کرده‌اند و به واقع امروز من بر شانه‌های آنها ایستادم تا بلندقامت‌تر باشم و در سطح ملی دیده شوم.

یزد آماده تبدیل شدن به قطب تئاتر خیابانی کشور

نویسنده و کارگردان تئاتر خیابانی «بی سر و زمین» اظهار داشت: برگزاری منظم و مستمر جشنواره ملی نمایش خیابانی چتر زندگی نشان داده که یزد علاوه بر توانایی بالا در میزبانی از رویدادهای هنری ملی، عزم جدی برای ارتقای جایگاه خود در عرصه تئاتر دارد.

وی ادامه داد: امروز تأثیر چندین سال برگزاری این جشنواره و جدی گرفتن این گونه نمایشی از سوی هنرمندان و مسئولان ذیربط را در کمیت و کیفیت آثار همشهریان می‌بینیم و به نظرم یزد با همین روند رو به رشد می‌تواند در آینده نه چندان دور به یکی از قطب‌های اصلی نمایش خیابانی در کشور تبدیل شود.

امید که هنرمندان یزدی در جشنواره تئاتر فجر امسال خوش درخشیده و هر سال شاهد حضور پررنگ‌تر یزدی‌ها در این جشنواره معتبر باشیم تا ظرفیت‌های هنرهای نمایشی یزد دیده شده و به دنبال آن شاهد تقویت زیرساخت‌های هنرهای نمایشی در استان باشیم.