یاسر خاسب گوی آرزوهای مردم را به قله دماوند برد/ تیر نمادین آرش

یاسر خاسب در جدیدترین تجربه اجرایی خود، نمایش «آدموند» را بر قله کوتاه دماوند اجرا کرد. یاسر خاسب بازیگر و کارگردان تئاتر درباره جدیدترین تجربه اجرایی خود، به تئاتر آنلاین گفت: جدیدترین تجربه‌ام که با همکاری بنیاد رودکی انجام شد، نمایش «آدموند» است که به تازگی بر قله دماوند اجرا کردم. این اثر ترکیبی از […]

یاسر خاسب در جدیدترین تجربه اجرایی خود، نمایش «آدموند» را بر قله کوتاه دماوند اجرا کرد.

یاسر خاسب بازیگر و کارگردان تئاتر درباره جدیدترین تجربه اجرایی خود، به تئاتر آنلاین گفت: جدیدترین تجربه‌ام که با همکاری بنیاد رودکی انجام شد، نمایش «آدموند» است که به تازگی بر قله دماوند اجرا کردم. این اثر ترکیبی از افسانه آرش و قله دماوند است.

وی درباره موضوع و شیوه اجرای نمایش «آدموند» توضیح داد: از بهار سال جاری تمرین‌های پروژه را آغاز کردم. با همکاری بچه‌های مجسمه‌ساز حجمی به شکل گوی ساخته شد و در ابتدا این گوی را در میدان آزادی به میان مردم بردم و هر کدام آرزو، جملات و شعرهای مورد علاقه خود را روی آن نوشتند. سپس گوی به تئاتر شهر برده شد و بعد از آن به شهر آمل که زادگاه اصلی آرش است و بخش‌های مختلف این شهر بردم. در نهایت این گوی که حاوی آرزوهای مردم و اقشار مختلف بود را به همراه یک تیر نمادین ساخته شده به عنوان تیر آرش، به قله دماوند رساندم.

سرپرست گروه تئاتر «بدن دیوانه» یادآور شد: با همنوردی خانواده آریا کار صعود به قله دماوند را انجام دادم. در ابتدا فکر می‌کردم که در نمایش «آدموند» تنها مخاطبم خداوند باشد اما در مسیر صعود به قله دماوند با کوهنوردان و افراد مختلفی مواجه شدم که این اثر را به یکی از پرمخاطب‌ترین کارهای من تبدیل کرد.

خاسب با اشاره به قرار گرفتن گوی سفید آرزوهای مردم و همچنین تیر نمادین آرش بر فراز قله دماوند، تأکید کرد: در افسانه آرش، او تیر را از کمان رها می‌کند تا مرز ایران و توران را تعیین کند اما قصد من این بود که حد و مرزی را بین انسان‌ها ترسیم نکنم و همگی با آرزوها و امیدهایی که دارند در کنار یکدیگر قرار بگیرند.

این هنرمند تئاتر در پایان سخنان خود گفت: در این روزگار که طبیعت و زمین در حال نابودی به دست انسان‌هاست با نگاهی امروزی به سراغ افسانه آرش رفتم.