یادی از «پت و مت»‌های ایرانی

نویسنده کتاب «همینه» گفت: خواننده با شنیدن اسم این کتاب یاد مجموعه کارتونی «پت و مت» می‌افتد. چیز عجیبی در دنیا هست و آن این که «پت و مت»هایی در جای جای این دنیا وجود دارند که بر مردم حاکم می‌شوند.

«همینه» عنوان کتابی است از کورش علیانی که وی در این اثر، مقاطع تاریخی ایران و احوالات زندگی پادشاهان را در غالب طنز بیان کرده است، این کتاب در انتشارت سوره مهر مراحل آماده‌سازی را سپری می‌کند.

 

کوروش علیانی درباره این اثر اظهار داشت: نوشته‌های این کتاب قریب به 10 سال پیش در مجله‌ای ویژه مخاطب جوان منتشر شده بود و اکنون در یک مجلد گردآوری شده است.

علیانی همچنین درباره رویدادهای تاریخی کتاب عنوان داشت: اولین دوره مربوط به صلاح‌الدین ایوبی است و موضوعش بلاهتی است که در جنگ‌های صلیبی بود. این بلاهت است که عده‌ای از آن سر دنیا بیایند اینجا و ادعا کنند اینجا حقی دارند.

او ادامه داد: دوره بعدی دوره سلطان محمد خوارزمشاه است؛ کسی که لطف کرد پای چنگیزخان را به کشور ما باز کرد و بعدی خود چنگیزخان و بعدی جلال‌الدین خوارزمشاه پسر سلطان محمد است که می‌توانست نسبت به پدرش لایق‌تر باشد، اما نشد که بشود.

وی افزود: بعد از شاه سلطان حسین داستان به سمت نادر شاه افشار می‌رود. ماجراهای محمد شاه و ناصرالدین شاه هم در ادامه کتاب آمده است. کتاب اینجا دیگر تمام می‌شود.

این طنزپرداز همچنین به عنوان کتاب اشاره کرده و گفت: شما با شنیدن اسم این کتاب یاد مجموعه کارتونی «پت و مت» می‌افتید. چیز عجیبی در دنیا هست و آن این که «پت و مت»هایی در جای جای این دنیا وجود دارند که بر مردم حاکم می‌شوند٬ در واقع آنها برای ساختن یا به دست آوردن یک چیز کوچک مانند پت و مت‌ تمام دنیای اطراف خود را خراب می‌کنند.

علیانی در اظهارنظری درباره‌ طنز در ایران معاصر، تاریخ مصرف داشتن طنزهای مکتوب را به عنوان یکی از معضلات طنز برشمرده٬ گفت: طنز را در کشور ما با انتقام و تمسخر و هجو اشتباه می‌گیرند٬در نتیجه اثری که گمان می‌کنند طنز است تنها در یک بازه زمانی خوش‌آیند است و بعد از گذشت زمان نسبتا کوتاهی دیگر قابل خواندن نیست.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.