» آرشیو مطالب » گفتگو با «اشکان صادقی» کارگردان و بازیگر «پیوند خونی»
آرشیو مطالب - برگزیده - تئاتر ایران

گفتگو با «اشکان صادقی» کارگردان و بازیگر «پیوند خونی»

دی 27, 1400 3

اشکان صادقی این روزها نمایش «پیوند خونی» را در مجموعه خانه هنر آبان در تهران روی صحنه برده است.

به گزارش تئاتر آنلاین، «صادقی» دانش آموخته تئاتر از دانشکده هنر و معماری فعالیت خود را در عرصه تئاتر از سال ۱۳۷۶ با نمایش آرتورو اویی به نویسندگی برتولت برشت و کارگردانی مجید جعفری آغاز کرد.

وی در حدود 21 سال عمر از بازیگری تئاتر با کارگردانان به نامی همچون نظیر حسین پاکدل، حمید مظفری، محمد یعقوبی، منیژه محامدی، رضا گوران، آروند دشت آرای و… در زمینه کارگردانی کارهایی نظیر کنسرت نمایش یرما و آنسامبل پاپرا پرفورمنس گوژپشت نتردام کار کرده است.

این هنرمند تئاتر کشورمان، کارگردان و بازیگر نمایش پیوند خونی است که این روزها روی صحنه است از دغدغه های تئاتری خود با تئاتر آنلاین می گوید. این گفت وگو را با اشکان صادقی در ادامه به خوانید:

چه شد به فکر اجرای نمایش پیوند خونی افتادید؟
من نسبت به نمایش پیوند خونی یک نوستالژی خاصی دارم چرا که ۲۰ سال پیش این نمایش رو با ایمان افشاریان در تئاتر شهر به روی صحنه بردم، حالا بعد از گذشت 20 سال دوباره در تکاپوی خاطره سازی آن سال‌ها که تئاتر کشور اصالت داشت این اثر رو کارگردانی و بازی کردم.

این اثر به اعتقاد من یک اثر اجتماعی است با اینکه اتفاقات داستان در دهه ای است که تبعیض نژادی موج می زند اما شالوده متن به انسان و تنهایی هایش و روزمرگی هایش وابسته و متصل است برای همین فضاسازی ها بر اساس دیالوگ های متن بوده و سعی شده با استفاده از فضای موسیقیایی تاثیر گذاری بر روی مخاطب را دو چندان کند.

تصاویر نمایش پیوند خونی


دلیل و دغدغه آنکه نمایشنامه را برای اجرای نمایش انتخاب کرده‌اید چیست؟
دلیل و دغدغه من برای اجرای مجدد این اثر صمیمیت و ملموس بودن نوع بازی ها تاثیر گذاری حسی بر روی مخاطب به دور از فضا های قلابی انتلکت این روزهای تئاتر بوده به طوری که هر قشری را با خود همراه کند.

از ضعف‌های موجود در حوزه‌ی تئاتر بفرمایید و به نظرتون چرا ارتباط بین مردم و تئاتر ضعیف است؟ و همینطور راهکار پیشنهادی شما برای بهبود اوضاع هنر و تئاتر چیست؟
یکی از علت‌هایی که مخاطب این روزهای تئاتر از آن فراری است اجرای نمایشنامه های سطحی و تئاتر های سطحی تر و اجرا های بی بنیه و و بی خاصیت است با بازی های آبکی که نشان از تمرینات کم دارد بخشی از این ضعف ها به واسطه سالن‌های خصوصی به وجود آمده است چرا که نظارت هنری بر روی آثار انجام نمی گیرد بازیگران جوان زیادی تنها از تئاتر به عنوان یک پل ارتباطی برای شهرت و رسیدن به سینما استفاده می کنند نه آنکه دلش برای خود تئاتر بسوزد در عین حال که سوادش را هم ندارد که بخواهد تئاتری فاخر را ارائه کند سوای این معضل کرونا هم به دریوزگی تئاتری ها کمک کرد و باعث شد اندک مخاطب تئاتر فاخر و کلاسیک هم ریزش کند.

پیش بینی شما در مورد استقبال از نمايش چطور است؟
متاسفانه در جواب استقبال باید گفت که سالن جدیدالتاسیس است و داستانهای کرونا هم مزید بر علت شده و صفحات مجازی تئاتری هم پول های کلانی دریافت می کنند اما امیدواریم بتوانیم در روزهای آتی حضور تماشاگر فهیم را در سالن خود ببینیم.

آیا پشتوانه مالی و حمایت خاصی از شما می شود؟
خیر از من حمایت مالی نمی شود تهیه کننده در کار من موجود نیست.

ايا تئاتر ابزاري براي فرهنگسازي است؟ خود شما در اين زمينه اقداماتي داشته ايد؟
طبعاً تئاتر کار کردن خود فرهنگ است شخصی که تئاتر کار می‌کند در این وانفسای مالی یعنی تلاش برای فرهنگ سازی دارد وگرنه خرید و فروش و دلالی دمپایی هم بیشتر از تئاتر و هر هنر دیگری پولساز است.

تئاتر چه ضرورتي براي جامعه دارد و جامعه بدون تئاتر چگونه است؟
غذای فرهنگی باید در کنار غذای روحی و غذای جسمی قرار گیرد طبعاً هر کدوم از این غذاها اگر وجود نداشته باشد انسان ول معطل است و تئاتر از همان غذاهای فرهنگی است بنابراین تئاتر به انسان و انسان به تئاتر وابسته است.

به نظر شما یک نقد صحیح و سازنده در تئاتر چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟
نقد صحیح در حوزه تئاتر باید نقد صاحب اثر نکند بلکه خود اثر را صادقانه نقد کند که اکثر نقاد های ما از دسته دوم هستند.

از دیدگاه شما چه مسائل و موضوعاتی در جامعۀ امروز می تواند در قالب هنر تئاتر به روی صحنه رود که از نگاه نویسندگان، کارگردانان و تهیه کنندگان مغفول مانده است ؟
متن های ایرانی اکثراً فریاد و اعتراض را با خود به همراه دارند اما این که تا چه حد این متن ها اجازه اجرا پیدا می کنند با خداست طبعا اگر اجازه داده شود مسائل و مشکلات روز مورد دست یازیدن متن نویس ها قرار بگیرد وگرنه یک متن بی بته و بی بخار ا مثل همین متن هایی که شاهد شان هستیم به روی صحنه خواهند رفت.

(خرید بلیت تئاتر در تیوال)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×