» آرشیو مطالب » گالیله برای نبرد روی صحنه می‌ رود
1793364
آرشیو مطالب - تئاتر ایران

گالیله برای نبرد روی صحنه می‌ رود

خرداد 4, 1395 0

مسعود طیبی کارگردان «نبرد گالیله» با اشاره به اجرای این اثر نمایشی در آینده ای نزدیک در تالار مولوی درباره دراماتورژی و چگونگی ایده پردازی این نمایش سخن گفت.

به گزارش تئاتر آنلاین، مسعود طیبی کارگردان تئاتر درباره اجرای نمایش «گالیله» به مهر گفت: ۱۴ ماه است که مشغول تمرین نمایش «نبرد گالیله» هستم که قرار است این اثر نمایشی بعد از ماه رمضان در سالن اصلی تالار مولوی به صحنه برود.

وی درباره اقتباس و دراماتورژی که از نمایشنامه «زندگی گالیله» برتولت برشت کرده است، توضیح داد: این نمایش نسبت به نمایشنامه «گالیله» متفاوت است و تنها خط اصلی نمایشنامه برشت حفظ شده است. در اصل، کار بر اساس فانتزی های تیم برتون و خصوصا فیلم «آلیس در سرزمین عجایب» جلو می رود. داستان نمایش نیز در فضایی امروزی رخ می دهد و به عنوان نمونه در صحنه ای از نمایش، گالیله پشت لپ تاپ نشسته و در حال جستجوی مطالبی در دنیای مجازی است.

وی متذکر شد: همچنین جادوگرهایی نیز در نمایش حضور دارند که از نمایشنامه «مکبث» به کابوس های گالیله راه یافته اند. برخی شخصیت های نمایشنامه حذف و برخی دیگر با هم ترکیب شده و به عنوان یک فرد به مخاطب ارایه می شوند. در این نمایش شخصیت های منفی قصه در همان دوران قرون وسطی مانده اند. این شخصیت ها با بدن هایی دفرمه و فانتزی در مقابل شخصیت های امروزی حضور پیدا می کنند.

کارگردان نمایش «خداحافظی نکن» ادامه داد: از ۱۴ ماه قبل تمرین های بسیار سنگینی برای روی صحنه بردن نمایش آغاز شده است که بازیگران در این تمرین ها تکنیک هایی چون عمل – سکوت – عکس العمل، تمرکز روی اسلوب های گروتفسکی، حرکات جسمانی، بازسازی کردن به جای بازی کردن، چگونگی واکنش نشان دادن بازیگر به یک رخداد و … را به صورت کارگاهی فرامی گیرند.

طیبی در پایان یادآور شد: این اثر نمایشی کاری از گروه تئاتر میزانسن است و با مدت زمان ۲ ساعت ۱۵ دقیقه روی صحنه می رود. «نبرد گالیله» اثری بر پایه دیالوگ و حرکات فرم بوده و فانتزی و کابوس جزو ویژگی های آن به حساب می آید.

عوامل این اثر نمایشی که براساس نمایشنامه «زندگی گالیله» برشت اجرا می شود، عبارتند از کارگردان و دراماتورژ: مسعود طیبی، دستیاران کارگردان: ایمان میرهاشمی، کامران پارسا، مشاور کارگردان و طراح صحنه: سعید حسنلو، طراح حرکت: محمدرضا و علیرضا شریفی، طراح صدا و موسیقی: میثم شبیری، طراح لباس: سمانه احمدی، طراح گریم: بتسابه نعیمایی، مشاور رسانه ای: مهرنوش قهرمانی، عکاس: حسین امینی.

بازیگران به ترتیب ورود به صحنه نیز، اریاز ذالفقاری، الهام جدی، زهره زرگر، محمدرضا جوادی، شهاب ملک پور، ایمان میرهاشمی، هاله بهبودی، شیوا امانی، علی محمودزاده، مژگان رایگان، محمدصادقی، سهیل باباعلی، امیرشریفیان، رضاشرافتی، فخردین سعادت زاده، مرتضی پادیاد، مهدی حیدری یان، علیرضا قیدری هستند.

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×