تئاتر آنلاین

اخبار تئاتر، عکس تئاتر، فیلم تئاتر و اخبار سینما جهان

«کوروش» از دل ۱۰ سال پژوهش بیرون آمده است/ در تئاتر می‌مانم

1
0
2772278
Reading Time: 3 minutesReading Time: 3 minutes

جهانگیر کوثری تهیه کننده نمایش «کوروش» به کارگردانی پری صابری که این روزها در تالار وحدت روی صحنه است در این باره به (تئاتر آنلاین) مهر گفت: تالار وحدت ۷۶۰ نفر گنجایش دارد ولی استقبال مخاطبان بسیار خوب است و کار نیز نسبت به نمایش های دیگر خانم صابری از فضا و فرم متفاوت تری برخوردار است و موضوعی هم که برای نمایش انتخاب شده باعث جذب بیشتر مخاطبان می شود.

وی درباره حضورش در عرصه تئاتر و علاقه به ادامه فعالیتش در این حوزه عنوان کرد: من از سال ۱۳۵۵ در عرصه تئاتر هستم و در دانشکده هنرهای دراماتیک به تحصیل پرداختم و از همان زمان و در سال ۵۸ اولین تهیه کنندگی تئاترم را آغاز کردم. در مقطعی هم در سال ۶۵ این کار را انجام دادم تا اینکه درگیر سینما و تلویزیون شدم و چند سال قبل دوباره به دنیای تئاتر بازگشتم و نمایش «مرغ باران» را با پری صابری کار کردم.

2772278

این تهیه کننده سینما ادامه داد: مطمئنا می خواهم به حضورم در تئاتر و همکاری با هنرمندان دیگر ادامه دهم و در همین راستا قرار است با ۲ کارگردان جوان نمایشی را کار کنم.

کوثری درباره ویژگی های نمایش «کوروش» گفت: این اثر نمایشی بیشتر از اینکه نمایشی دراماتیک باشد اثری تاریخی محسوب می شود و کمتر ویژگی های دراماتیک در آن وجود دارد و نویسنده بیشتر بر مقاطع تاریخی و اتفاقاتی که در آن دوران رخ داده، تاکید داشته است. مرور تاریخ ۴۸۵ سال قبل از میلاد مسیح کار بسیار دشواری است، تصور کنید نزدیک به ۳ هزار سال قبل اتفاقی افتاده بدون اینکه منبع مکتوبی درباره اش وجود داشته باشد مگر اینکه به آثار هرودوت و تاریخ نویسان یونان مراجعه کنیم که تایید درست بودن آن هم کار سختی است.

تهیه کننده «خون بازی» یادآور شد: مساله دیگر این است که از آن دوران اطلاعات کمی درباره شیوه لباس پوشیدن و فرم موها و ابزارهایی که به کار می بردند و … در دسترس است. بعد از کوروش پادشاهان یادگارهایی از خود به جا گذاشته اند و حتی شرح فتوحاتشان را هم ثبت کرده اند اما کوروش بیشتر به فکر کشورگشایی بوده است بنابراین کمتر اطلاعاتی از شیوه زندگی اش به جای مانده است. معتقدم پری صابری با توجه به بضاعتی که داشته به خوبی از عهده کارگردانی این اثر نمایشی برآمده و خسرو خورشیدی طراح صحنه و لباس نمایش نیز انصافا سنگ تمام گذاشته است.

2772261

وی متذکر شد: خانم صابری نزدیک به ۱۰ سال روی این پروژه تحقیق و پژوهش کرده است و براساس نوشته های هرودوت و دیگر تاریخ نویسان یونانی متن را استناد کرده است چون اطلاعات دیگری از کوروش در دسترس نیست. به هر حال رفتن به سمت چنین پروژه بزرگی بسیار دشوار است و شهامت زیادی می خواهد. کوروش بزرگترین جهانگشای دنیا لقب گرفته پس رفتن به سمت چنین شخصیتی شجاعت بسیاری می طلبد.

کوثری در پایان صحبت هایش بیان کرد: نه تنها کارگردانی این اثر شهامت می خواهد بلکه هر بازیگری هم که در نقش کوروش ایفای نقش می کند باید جسارت زیادی داشته باشد چون هرچقدر هم خوب بازی کند زیر سایه شخصیت کوروش گم می شود اما آرش آصفی بازیگر نقش کوروش در این اثر نمایشی بسیار خوب از عهده ایفای این نقش برآمده است.

آرش آصفی، محسن حسینی، عاطفه رضوی، بهناز نازی، الهام دهقانی، سروش کریمی نژاد، کامبیز امینی، شهرام نجاتی، امیرحسین مژده، تهمینه شهمیر نوری، مهرداد آبجار، مجید فاطمی، حمیدرضا خلیلی، بهادر فاضل، شقایق پورعلی بازیگران این اثر نمایشی هستند که به کارگردانی پری صابری و تهیه کنندگی جهانگیر کوثری تا ۲۵ اردیبهشت ماه ساعت ۱۸:۳۰ در تالار وحدت روی صحنه است.

کد خبر ۴۲۹۱۸۰۲
2123821 آروین موذن زاده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *